Stojíme na správnej strane histórie. Slováci si pripomínajú výročie SNP
- Slovensko si pripomína výročie národného povstania
- Politici vzdali svoj hold
- Vďaka SNP stojíme na správnej strane svetových dejín
- Slovensko si pripomína výročie národného povstania
- Politici vzdali svoj hold
- Vďaka SNP stojíme na správnej strane svetových dejín
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (SaS) tvrdí, že všetci, ktorí si zatvárajú oči pred agresiou voči Ukrajine pošliapavajú odkaz Slovenského národného povstania (SNP).
Na správnej strane musíme stáť aj dnes
Podľa Korčoka mnohí účastníci SNP prejavili pri oslobodzovaní nášho územia skutočné vlastenectvo a mnohí za to položili svoje životy. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničia.
„Vďaka vypuknutiu SNP sa Slovensko postavilo na správnu stranu dejín. Tí, čo porušujú ľudské i medzinárodné práva, pošliapavajú odkaz SNP,“ uviedol Korčok. Je presvedčený, že na správnej strane chce Slovensko stáť aj dnes, a preto musíme dokázať, že sa vieme postaviť za demokratické hodnoty a princípy.
„Povstanie je dôležitým míľnikom našej histórie, keď sme pred očami demokratického sveta dokázali, že chceme byť jeho súčasťou,“ dodal Korčok.
Účastníci si zaslúžia obdiv a úctu
Rovnakú dôležitosť tejto historickej udalosti prikladá aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Tá dnes na oslavách Slovenského národného povstania (SNP) poďakovala jeho vtedajším účastníkom za dnešnú slobodu.
Ako uviedla vo svojom prejave počas oficiálnych osláv 78. výročia vypuknutia SNP v Banskej Bystrici, toto výročie nie je len o uctení si priamych účastníkov, ale je príležitosťou vziať si k srdcu posolstvo tejto dejinnej udalosti.
„Postavili ste sa na odpor okupantom a fašistom. Máte môj hlboký obdiv a úctu,“ povedala prezidentka, ktorá dodala, že hrdinovia SNP sú inšpiráciou pre nás všetkých. „Na SNP je mimoriadny práve ľudský základ – chrabrosť a hrdinstvo ľudí, ktorí sa aktívne zúčastnili na bojoch, ale aj tých, ktorí pomáhali,“ dodala Čaputová.
Podľa nej vyvolalo SNP krutú pomstu nacistov najmä na civilnom obyvateľstve. Prezidentka je presvedčená, že táto udalosť mala jednoznačne zmysel. „Už samotný fakt, že sa povstalcom podarilo udržať rozsiahle územie vyvoláva obdiv,“ doplnila.
Prezidentka za najdôležitejšie pokladá zaradenie Slovenska medzi víťazov 2. svetovej vojny. „Jasným a čitateľným odkazom je skutočnosť, že pre väčšinu Slovákov bol neprijateľný život v režime, ktorý stál na nadradenosti jedných nad druhými a na popieraní ľudských práv,“ povedala Zuzana Čaputová.
Podľa nej sú hrozbou autoritatívne režimy, ktoré majú tendenciu vracať sa v reinkarnovaných podobách. „Ak chceme ochrániť odkaz SNP, musí nám záležať na kvalitnom a zodpovednom výkone politikov. Imunitu oslabuje aj to, keď sa nám niektorí snažia vnútiť, že sú jedinými nositeľmi odkazu SNP podávajúc si pritom ruku s novodobými fašistami,“ uzavrela prezidentka Zuzana Čaputová.
Symbol suverenity
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár v SNP vidí symbol toho, že „medzi európskymi národmi môže panovať zhoda“. Podľa Kollára sa snažili všetky povojnové režimy privlastniť si dedičstvo SNP.
„Túto udalosť si pripomínajú demokrati i komunisti, ktorí sa pokladali tesne po druhej svetovej vojne za politické sily vedúce odbojové a protifašistické hnutie za legitímnych pokračovateľov myšlienok z povstania,“ povedal predseda parlamentu.
Podľa neho v 50. rokoch minulého storočia dogmatickým boľševikom v boji proti slovenským buržoáznym nacionalistom prekážalo v názve SNP slovo „národné“.
„Avšak oslavovať bolo treba a nadšene sa oslavovalo aj v 60. rokoch minulého storočia. Vtedy odštartovali zápas, ktorý už za zložitých podmienok okupácie viedli k vyhláseniu federalizácie ČSSR,“ tvrdí Kollár.
Kollár dodal, že v 70. rokoch sa ľudia na oslavy SNP pozerali ako na niečo mimo ich vnútorného sveta. Reagovali tak na spájanie SNP s normalizáciou. „Rok 1989 postavil Slovensko pred vážnu výzvu, ako ďalej postupovať pri formovaní slovenského národa,“ dodal predseda.
Taktiež tvrdí, že v súčasnosti môžeme pozorovať, ako sa niektoré politické sily odťahujú od osláv SNP. „Hrdinami prestávajú byť tí, ktorí neváhali vystaviť svoj vlastný život v boji proti hydre, ktorá vyvolala vtedy najstrašnejšiu vojnu v histórii ľudstva. Hľadajú sa noví hrdinovia a často kontroverzní,“ tvrdí predseda NR SR. Na záver dodal, že Slovensko musí ostať verné svojim antifašistickým a povstaleckým tradíciám.
Svetlé zajtrajšky
Dôležitosť povstania a hrdinstvo jeho účastníkov vyzdvihli viacerí politici. Princípy mieru, slobody a demokracie, ktoré boli motiváciou k postaveniu sa nemeckej okupačnej armáde, je podľa šéfa rezortu vnútra Romana Mikulca (OĽANO) treba presadzovať aj v súčasnosti.
„Nepoľavme v tomto boji. Hrdinovia SNP nám sú príkladom v odhodlaní a vytrvalosti zápasu o svetlejšie zajtrajšky,“ doplnil na sociálnej sieti. SNP má podľa neho pripomínať, aby ľudia nezatvárali oči pred vojnou na Ukrajine.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) tiež ocenila hrdinstvo účastníkov SNP. „Ďakujeme za vašu statočnosť a cestu, ktorú nám dodnes ukazujete,“ odkázala na sociálnej sieti. Zdôraznila, že Slováci v súčasnosti nesmú prehliadať a ani tolerovať čo i len náznaky tieňov minulosti. „Aby sa naši dedovia za nás nemuseli hanbiť,“ doplnila.
Hlavným odkazom SNP je podľa šéfky ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) hrdinstvo. Zdôraznila, že Slovensko potrebuje hrdinov aj v súčasnosti. „Každý z nás môže byť hrdinom tak, ako z mnohých spravilo hrdinov povstanie. Hrdinom sa človek nerodí, ale môže sa ním stať,“ dodala.
Smer oslavoval s Rusmi
Predstavitelia opozičného Smeru-SD si v pondelok vo Zvolene pripomenuli 78. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Vyzvali na to, aby si ľudia ctili svojich predkov a to, čo pre krajinu v rámci bojov proti fašizmu urobili. Nevyhli sa však ani kritike súčasnej vládnej garnitúry a situácii v krajine, píše TASR.
„Treba si uctievať SNP,“ odkázal líder Smeru Robert Fico. V úcte podľa neho treba mať všetkých tých, ktorí stáli za povstaním nielen politicky, ale aj tí, ktorí odišli bojovať do hôr.
Nemyslí si však, že odkaz účastníkov SNP sa podarilo naplniť. Krajina podľa neho nie je demokratická, nestojí na pluralizme politických strán a hovorí o snahe zmariť opäť referendum.
Slovensko podľa neho nie je ani slobodné, keďže si nie každý môže povedať vlastný názor. Odmieta tiež, že by SR bolo suverénnym a zvrchovaným štátom, kde by sa občanom dobre žilo. „Pre nezmyselné a nefunkčné sankcie sme vystavení najväčšiemu zdražovaniu,“ zdôraznil Fico.
Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár označil SNP nielen za najväčšie povstanie národa proti fašizmu v Európe, ale pripomenul tiež položenie základov budúceho štátu SR.
Podľa Ľuboša Blahu netreba zabúdať na to, že zásadnú úlohu pri SNP zohrali komunisti a že fašizmus v súčasnej vláde pretrváva, Richard Takáč podotkol, že mier pre krajinu pred 78 rokmi neprišiel zo západu, ale z východu.
Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer-SD, bol aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Ako rečník vystúpil tiež zástupca bieloruskej ambasády.
Fico ich prítomnosť odôvodnil tým, že pozývali zástupcov krajín bývalého ZSSR, ale aj krajín, ktoré SNP podporovali. Okrem spomínaných dvoch sa údajne ostatní za neúčasť ospravedlnili.
Smer-SD zároveň skritizoval, že sa verejnosť nemohla zúčastniť na oslavách výročia SNP v Banskej Bystrici. Ku kritike sa pridali aj mimoparlamentné strany SNS a Hlas-SD.
„Ak nechceme, aby sa neopakovali dejiny v ich tragickej podobe, už nikdy nedovoľme politikom, aby si sprivatizovali oslavy SNP,“ uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini na sociálnej sieti.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SITA, TASR