Stopku potravinám z Ukrajiny dáva len za 2 dni už druhý sused Slovenska
- Maďarsko pristúpilo k podobnému kroku ako Poľsko
- Zákaz bude trvať do 30. júna
- Maďarsko pristúpilo k podobnému kroku ako Poľsko
- Zákaz bude trvať do 30. júna
Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že v sobotu prijatie rovnakých opatrení oznámilo aj Poľsko. Obe krajiny uviedli, že ich zákazy budú trvať do 30. júna.
Kým v Poľsku sa zákaz bude vzťahovať na dovoz obilia, cukru, mäsa, ovocia a zeleniny, mlieka, vajec a ďalších potravín, vo vyhlásení maďarského ministerstva poľnohospodárstva zaslanom tlačovej agentúre MTI sa uvádza, že zakázané bude obilie, olejniny a niekoľko ďalších poľnohospodárskych výrobkov, píše TASR.
V reakcii na oznámenie poľskej vlády ukrajinské ministerstvo agrárnej politiky v sobotu vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím Varšavy. „Poľskí poľnohospodári čelia ťažkej situácii, ale zdôrazňujeme, že ukrajinskí poľnohospodári sú v tej najťažšej situácii“ vzhľadom na vojnu, dodal rezort.
Očakávajú trvalé riešenie
Ukrajinské ministerstvo navrhlo, aby obe krajiny v najbližších dňoch dospeli k novej dohode, ktorá by bola prijateľná obe strany. Hovorca poľskej vlády Piotr Müller pre tlačovú agentúru PAP uviedol, že sme otvorení aj iným krokom, ktoré by mohli stabilizovať situáciu.
Budapešť vo svojom vyhlásení uviedla, že počas trvania zákazu „vláda očakáva trvalé riešenie a prijatie opatrení EÚ“. Maďarsko „je odhodlané zastupovať záujmy maďarskej poľnohospodárskej komunity,“ dodala Budapešť.
Poľsko a Maďarsko boli minulý mesiac medzi niekoľkými európskymi krajinami, ktoré požiadali Európsku úniu, aby zakročila voči zvyšujúcemu sa dovozu ukrajinského obilia a repky.
Ukrajinský vývoz obilia smeruje cez Európsku úniu do iných krajín, odkedy tradičné čiernomorské vývozné trasy zablokovala ruská invázia. Veľké množstvo tohto obilia však z dôvodu rôznych logistických prekážok uviazlo v stredoeurópskych krajinách a nepokračovalo do blízkovýchodných či afrických krajín, pre ktoré bolo pôvodne určené, približuje agentúra PAP.
Táto skutočnosť negatívne ovplyvnila (znížila) ceny aj odbyt miestnych poľnohospodárov, čo viedlo k ich protestom a v Poľsku i k odstúpeniu ministra poľnohospodárstva.
Poľsko chráni svoju produkciu
Ukrajinské obilie je lacnejšie ako to, ktoré sa dopestuje v Európskej únii. Veľké množstvo tohto obilia však z dôvodu rôznych logistických prekážok uviazlo v stredoeurópskych krajinách a nepokračovalo do blízkovýchodných či afrických krajín, pre ktoré bolo pôvodne určené. ň
Táto skutočnosť negatívne ovplyvnila (znížia) ceny aj odbyt miestnych poľnohospodárov. Vo volebnom roku sa tiež stala problémom pre vládnucu PiS, uvádza TASR.
„Vláda sa dnes rozhodla vydať nariadenie, ktoré zakáže… do Poľska dovážať obilie, ale aj desiatky iných druhov potravín (z Ukrajiny),“ povedal včera líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Kaczyňski počas zjazdu PiS. Dodal, že zoznam týchto tovarov bude zverejnený v predmetnom nariadení. Podľa jeho slov sú v ňom potraviny „od obilia až po medové výrobky“ a celkovo „veľmi veľa vecí“.
„Sme a naďalej bezo zmeny zostávame priateľmi a spojencami Ukrajiny. Budeme ju podporovať a podporujeme ju… Je však povinnosťou každého štátu, každého vedenia, v každom prípade dobrého vedenia, chrániť záujmy svojich občanov,“ povedal Kaczyňski.
Líder PiS uviedol, že Varšava už ukrajinskej strane svoje rozhodnutie oznámila. Poľsko je zároveň podľa jeho slov pripravené kedykoľvek začať s Ukrajinou rokovať o tejto otázke a hľadať jej riešenie v rámci bilaterálnej dohody.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Archív Startitup