Stovky eur pre 100-tisíc detí. Dankove športové poukazy začnú platiť od januára, má to jeden háčik

  • Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025
  • Ide o rozšírenie známych rekreačných poukazov
Andrej Danko, deti športujú
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, Canva/Robert Kneschke
  • Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025
  • Ide o rozšírenie známych rekreačných poukazov

Líder SNS Andrej Danko ešte pred rokmi prišiel s rekreačnými poukazmi, ktoré využíva množstvo Slovákov.

Len nedávno poslanci parlamentu schválili rozšírenie využitia týchto poukazov z dielne poslancov z klubu SNS Milana Garaja, Andreja Danka a Dagmar Kramplovej.

Športové poukazy sú schválené, nedostane ich však každé dieťa

Rozšírenie poukazov je verejnosti známe pod názvom „športové poukazy“. Novela zavádza povinnosť pre zamestnávateľov s viac ako 49 zamestnancami poskytovať príspevok na športovú činnosť detí svojich zamestnancov. 

Deti športujú
zdroj: Canva/Robert Kneschke

Tieto firmy z celkových nákladov na športové kluby preplatia 55 % až do výšky 500 eur. Maximálna suma, ktorú rodičia môžu získať, je 275 eur ročne. „Pre mňa osobne je veľkým zadosťučinením, že od včerajšieho dňa došlo k schváleniu športových poukazov. Je to nástroj, ktorý je v Zákonníku práce už päť rokov. Je dôležité povedať, že športový poukaz, tak ako je nastavený, sa týka len maloletých detí, ktoré sú riadne registrované v príslušnom športovom klube a pravidelne športujú. Takže sa netýka všetkých detí, ktoré chcú športovať,“ vyhlásil po schválení novely Danko.

„Schválenie športových poukazov nebude mať likvidačný efekt na podnikateľov, pretože zo sumy, ktorou prispievajú zamestnancovi, neplatia dane a odvody,“ dodal šéf SNS.

Tento nástroj je určený pre zamestnancov, ktorí majú maloleté dieťa do 18 rokov aktívne zapojené do športových aktivít v športovom klube. Zamestnanci môžu požiadať svojho zamestnávateľa, aby im umožnil prispievať zo mzdy sumou 225 eur, pričom zamestnávateľ je povinný pridať ďalších 275 eur, píše TASR. Výsledkom je, že športový klub dostane celkovú podporu vo výške 500 eur. Líder SNS zároveň tvrdí, že na Slovensku je približne 100 000 detí, ktoré by mohli byť týmto opatrením podporené.

Takto to bude fungovať

Využívanie športových poukazov má však háčik. Ako informovala Pravda, u svojho zamestnávateľa musíš pracovať viac ako 2 roky. Ak má zamestnanec pracovný pomer na kratší čas, maximálna výška príspevku na športovú činnosť jeho dieťaťa za rok sa úmerne znižuje podľa dĺžky pracovného pomeru. Výška príspevku sa pri výpočte zaokrúhľuje na najbližší eurocent smerom nahor.

Za oprávnené výdavky sa považujú iba preukázané náklady na športovú činnosť dieťaťa, pričom musí ísť o športovú organizáciu registrovanú v zozname právnických osôb v športe. Táto organizácia musí zabezpečiť, aby sa športové aktivity vykonávali pod dohľadom odborne vzdelaného športového odborníka.

Príspevok môže byť uplatnený len na vlastné dieťa zamestnanca, dieťa zverené do náhradnej starostlivosti alebo dieťa, ktoré žije so zamestnancom v spoločnej domácnosti. Podmienkou je, že dieťa nesmie prekročiť vek 18 rokov v kalendárnom roku, za ktorý sa o príspevok žiada. Okrem toho musí byť dieťa aktívnym členom športovej organizácie minimálne 6 mesiacov, aby bolo možné uplatniť nárok na tento príspevok.

Ak si zamestnanec, môžeš svojho zamestnávateľa požiadať o uvedený príspevok na športové aktivity dieťaťa. Na tento účel však musíte predložiť doklad potvrdzujúci oprávnené výdavky, pričom tento doklad musí byť zamestnávateľovi doručený do 30 dní od jeho vystavenia oprávnenou osobou.

Aj živnostníci majú možnosť požiadať o príspevok na športové aktivity svojich detí, avšak podmienkou je, že musia vykonávať živnosť nepretržite aspoň 2 roky. Tento príspevok im umožňuje podporiť pravidelné športové aktivity svojich detí podobne, ako je to v prípade zamestnancov. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025 .

Zdroje: TASR, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá