Strach, halucinácie, problémy s dýchaním. Spánkovú paralýzu zažije každý aspoň raz za život
- Extrémny nával strachu, halucinácie, pocit dusenia a tlaku na hrudi
- Spánkovú paralýzu vraj zažije každý aspoň raz za život, nie každý si to však uvedomí
- Extrémny nával strachu, halucinácie, pocit dusenia a tlaku na hrudi
- Spánkovú paralýzu vraj zažije každý aspoň raz za život, nie každý si to však uvedomí
Dnes je spánková paralýza celkom bežný jav, ktorý neohrozuje tvoje fyzické zdravie, no vie byť skutočne znepokojujúci. Pre lepšie pochopenie spánkovej paralýzy je potrebné vedieť, čo je spánkový cyklus. Ten sa skladá z viacerých etáp, od ľahkej ospalosti až po hlboký spánok.
Počas toho ako spíš, striedajú tvoje telo REM a non-REM fázy. V slovenskom preklade to je paradoxný a ortodoxný spánok. Počas REM fázy je ľudský mozog najaktívnejší a práve v tomto čase máš najživšie sny. Počas snenia je telo paralyzované. Dôvod je jednoduchý. Vďaka paralýze, ktorá je počas spánku prirodzená, predíde telo pohybom, ktoré sa v snoch odohrávajú.
Spánková paralýza teda nastáva, keď sa mozog prebudí zo spánku v REM fáze, ale telo v tejto fáze ešte stále je.
I napriek tomu, že je spánková paralýza celkom bežný jav, vedci si príčiny stále nevedia úplne vysvetliť. Podľa MedlinePlus je tento stav spojený s psychickým stavom človeka. Nastáva teda pri nedostatku spánku, nepravidelnom režime, ale taktiež v dôsledku spania na chrbte.
Faktorov, ktoré spánkovú paralýzu spôsobujú, je však veľa a doktori vidia príčiny rôzne. Podľa doktora Klina, lekára pre poruchy spánku a zástupcu Americkej asociácie spánku, môže byť tiež paralýza príznakom poruchy spánku, ktorá spôsobuje nadmernú ospalosť cez deň. Psychológ Dušan Fábik tvrdí, že medzi faktory ovplyvňujúce vznik spánkovej paralýzy patrí emočné napätie, lucidné snívanie, ale tiež pitie alkoholu pred spánkom.
The Nightmare alebo Nočná mora z roku 1781
Aj spánková paralýza má svoju históriu. Maľba z obdobia romantizmu, ktorej autorom je švajčiarsky maliar Henry Fuseli, zobrazuje spiacu ženu. Na hrudi jej sedí nočný démon Balibat. V minulosti si pochopiteľne ľudia spánkovú paralýzu nedokázali objasniť, takže jej prisudzovali nadprirodzenosť.
Veľká časť Európy ju pripisovala útoku čarodejnice a podobne na tom bola aj Amerika. V Japonsku vnímali túto nočnú moru ako útok bytosti Kanashibari, čo v preklade znamená zviazaný železným lanom. Je to bytosť vychádzajúca z mágie budhistického boha Fudoh-Myohoha. Niektorí Japonci veria v diabolskú ženu dodnes.
Neschopnosť sa hýbať, strach, ťažkosti s dýchaním
Každý prežíva spánkovú paralýzu inak. Spravidla ide o rôzne halucinácie a preludy. Môže ísť o zrakové aj zvukové halucinácie, ktoré spôsobia človeku akútny strach. Ľudia často vidia bytosť, pričom pôvod tejto halucinácie nie je jasný. Ide o najčastejšiu formu spánkovej paralýzy. Ľudia vtedy môžu mať ťažkosti s dýchaním, nakoľko im daná bytosť v halucinácii často tlačí na hrudník.
Spánková paralýza zvyčajne trvá len niekoľko sekúnd, no človek má pocit, že trvá hodiny. Primárna reakcia je teda spanikárenie. Každopádne, keď už sa do spánkovej paralýzy „zobudíš“, mal by si skúsiť hýbať očami alebo svalstvom na tvári. Rovnako sa môžeš pokúsiť presmerovať myšlienky na končeky prstov na ruke alebo nohe. Vďaka tomu začne telo na príkazy mozgu reagovať a paralýza skončí.
„Spánková paralýza je veľmi nepríjemná. Pravdepodobne trvá len pár minút, no mám pocit, akoby trvala celú noc. Nemám síce žiadne halucinácie ako niektorí ľudia, no nedokážem sa pohnúť, rozprávať a ťažko sa mi dýcha. Paralýzu mávam približne dvakrát za mesiac, keď mám zhoršenú psychiku.“ – Radka
„Mám dobrú predstavivosť, takže spánková paralýza bola veľmi reálna. Vždy to bolo nečakané a tak na mňa prišiel nával strachu. S odborníkom som to neriešil, dohľadal som si o paralýze informácie a snažil som sa to vyriešiť sám. Nemávam spánkovú paralýzu pravidelne, no dialo sa to, keď som chodil na strednú školu a mal nedostatok spánku.“ – Patrik
„Opísala by som to ako neschopnosť akéhokoľvek pohybu. Vnímala som všetko, ale nedokázala som sa pohnúť. V podstate som bola v kŕči, mala som úzkosť a strach. Spánkovú paralýzu som však mala iba raz. Celý ten stav trval okolo troch minút, no zdalo sa, že trvá oveľa dlhšie.“ – Kristína
Spánková paralýza sa dá liečiť
Síce paralýza fyzické zdravie neohrozuje, dokáže potrápiť psychiku. Podľa Sleep Education je liečba spánkovej paralýzy zameraná na čokoľvek, čo spôsobuje, že k nej dôjde. Je teda dôležité prísť na to, čo je spúšťačom paralýzy.
Poznáme dva druhy spánkovej paralýzy. Prvý typ je izolovaná, ktorá sa vyskytuje najčastejšie a človeka postihuje len raz alebo zopárkrát v živote, pričom trvá krátko, približne 1 minútu. V tomto prípade liečba potrebná nie je. Druhým typom je opakujúca sa paralýza. Toto už je chronické ochorenie, ktoré sa opakuje pravidelne a môže trvať dlhšie.
Prevencia alebo liečba spánkovej paralýzy začína pri praktizovaní dobrej spánkovej hygieny. „Najlepšia rada, ako sa vyhnúť spánkovej paralýze, je uistiť sa, že máte dostatok celkového času spánku,“ hovorí doktor Kline, „s množstvom rozptýlenia a spoločenských požiadaviek, spánková deprivácia sa stala významným problémom pre všetky vekové skupiny.“ dodáva pre Health.
Odborníka je potrebné navštíviť v prípade, keď sú paralýzy opakované a zasahujú do bežného života. Môžu byť spôsobené zdravotným problémom, ktorý si vyžaduje ďalšie testovanie. Odborník sa pokúsi nájsť príčinu spánkovej paralýzy a následne daný problém eliminovať.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Medlineplus.gov, Health.com, Bratislavapsycholog.sk, Zdravie