Strach, úzkosť a zimomriavky. Slovensko je plné hrôzostrašných miest, z ktorých ti stuhne krv v žilách
- Kedysi boli plné života, dnes z nich ide skôr strach a úzkosť
- Niektoré majú za sebou trpkú minulosť a to im pridáva na hrôze
- Nemusíš cestovať ďaleko na to, aby ti od zhrozenia naskakovala husia koža
- Kedysi boli plné života, dnes z nich ide skôr strach a úzkosť
- Niektoré majú za sebou trpkú minulosť a to im pridáva na hrôze
- Nemusíš cestovať ďaleko na to, aby ti od zhrozenia naskakovala husia koža
Bežne je počuť o tom, že žijeme v krásnej krajine. Slovensko je skutočne bohaté na prírodné bohatstvo, históriu aj kultúrne pamiatky. Rovnako tak je však bohaté aj na miesta, ktoré sú zaujímavé svojimi netradičnými príbehmi.
Nemusíš sledovať horory, v ktorých celý čas tušíš, čo sa stane. Nemusíš platiť za trápne domy hrôzy, v ktorých sa takmer nikto nezľakne. Stačí sa vydať za dobrodružstvom po Slovensku a obzrieť si miesta, okolo ktorých sú narozprávané mnohé legendy. Skús netradičnú dovolenku, vďaka ktorej objavíš netradičné miesta Slovenska, no tak trochu inak.
Upozorňujeme však, že si vždy dávaj pozor a pamätaj, že na súkromný pozemok môžeš ísť iba o súhlasom majiteľa.
Krvavé šenky
Na Slovensku sa nachádza viacero miest a obcí, ktoré sú zahalené rúškom tajomstva. Patrí medzi ne napríklad aj časť obce Lehota pri Nitre s veľmi trefným názvom Krvavé Šenky.
Všetky domy, až na jednu výnimku, sú tu opustené. Už pri prechádzaní autom cez obec budeš mať zimomriavky. Čo tak urobiť si sem výlet? Na šedé, polorozpadnuté budovy, ktorým na hrôze dodávajú vybité okná a opadaná omietka, by si sa mal ísť pozrieť na vlastné oči.
Dedina je opradená viacerými verziami strašidelných príbehov. Kedysi sa volala Huszár majer. Prečo teda zrazu dostala názov Šenky? Lebo na ceste medzi Hlohovcom a Nitrou bolo miesto kedysi útočiskom pre pocestných, ktorý prespali v miestnom pohostinstve. A prečo Krvavé? Lebo väčšina z nich sa už ďalšieho rána nedožila.
Rozpráva sa aj, že miestny krčmár zatváral do pivnice mladé panny, ktoré potom odvážal Alžbete Bátoriovej. Telá mŕtvych dievčat, ktoré nestihli odviesť, boli vraj nájdené aj vo vápne, v ktorom mäso vydrží až rok nepoškodené.
Príbehov je oveľa viac. O tom, či z miesta ide aj dnes taká hrôza ako z jeho histórie, sa musíš ísť presvedčiť sám.
Čachtický hrad
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Viac ako hrôza z dnešného miesta ide hrôza z jeho dávnej histórie. Čachtickú pani pozná snáď každý. Patrí k jedným z najkontroverznejších osobností slovenských dejín. Dodnes sa mnohí nevedia zhodnúť, či bola iba obeťou alebo skutočnou beštiou.
Z Čachtického hradu je dnes zrúcanina, kedysi to však malo byť miesto, z ktorého sa ozývali výkriky zúfalstva, bolesti a hrôzy. Bičovanie mladých dievčat, nabodávanie ihlicami, vkladanie rozpáleného železa na intímne miesta, pochovávanie ľudí zaživa pod zem v okolí hradu.
To všetko sa má údajne premietať až do dnešných dní.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Hovorí sa aj o podzemných chodbách, ktoré mali z hradu viesť až do Nového Mesta nad Váhom, kde mala vykonávať mučenie. Tie sa oficiálne nenašli, zachovali sa však dokumenty, v ktorých sa viedenskí mnísi sťažovali na hlasné výkriky.
Nepokojné duše tu majú blúdiť dodnes a ich hlasy je vraj po dlhé roky počuť až do dediny. Medzi miestnymi sa tradujú rôzne desivé príbehy. O tom, či je to pravda, alebo len výmysel na prilákanie turistov, sa už ale musíš presvedčiť ty.
Lesopark Brezina
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Cez deň sa môže lesík na Brezne zdať ako príjemné miesto na prechádzku. Pokiaľ nepatríš k tým, ktorí poznajú odpornú históriu tohto miesta, zrejme ešte netušíš, prečo sme ho sem zaradili.
Nejde totižto o miesto, ktoré je spájané s legendami a príbehmi miestnych obyvateľov. Les bol počas 2. svetovej vojne svedkom odporného vyčíňania nacistického gestapa, ktoré tu kruto a chladne popravilo takmer 70 osôb.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Civilisti, domáci aj zahraniční vojaci tu boli chladnokrvne zavraždení a nahádzaní do masových hrobov. Po skončení vojny tu bolo objavených 7 hrobiek, 69 nevládnych obetí bolo nahých, bosých a na každom boli viditeľné stopy mučenia. 26 tiel zostalo dodnes neidentifikovaných.
Nechutný čin dodnes pripomína pomník s pamätnými tabuľami, ktorý slúži ako výstražný prst do budúcnosti a pripomína zverstvá, ktoré sa tu odohrali. Ak aj patríš k tým dobrodruhom, ktorých tieto miesta lákajú, budeš potrebovať kopu odvahy.
Psychiatrická liečebňa Pezinok
Takmer každý stý Slovák sa minimálne raz za život dostane na psychiatriu ako pacient. Okrem toho, že je téma duševného zdravia u nás stále prehliadaná, aj niektoré praktiky akoby zaspali v minulých časoch. A práve to zo schátralých budov bývalých liečební robí magnet pre milovníkov adrenalínu.
O opustenej pezinskej psychiatrii sa netradujú žiadne povesti ani rozprávky. Reálne uprostred lesa stojí sústava chátrajúcich budov, do ktorých je vstup iba na vlastné riziko. Okrem zlej statiky a hrozby, že ti zrúcanina môže každú chvíľu spadnúť na hlavu, to má ešte niekoľko dôvodov.
Miesto, kde od roku 1924 liečili ťažko chorých ľudí z depresií, schizofrénie, ale aj vrahov, násilníkov a drogovo závislých, je poznačené nielen časom, ale aj hrôzou, ktorá je zapísaná v múroch. Ľudia, ktorí sem niekedy zavítajú, spomínajú desivé zážitky z tmavých chodieb, neidentifikovateľné kroky a šuchot všade navôkol.
V zahraničí zo starých budov zaniknutých psychiatrických liečební robia atrakcie pre turistov. Na Slovensku sa takéto miesta stávajú cieľom pre vandalov alebo narkomanov, preto si dávaj pozor.
Mariánska Čeľaď
V minulosti tu bolo rozsiahle sídlo pavlínskych mníchov s kúpeľmi, nemocnicou, školou a záhradou. Dnes Mariánsku Čeľaď mnohí ľudia označujú za najstrašidelnejšie miesto na Slovensku. Nečudo, z kláštora ostala zrúcanina uprostred lesa.
Niektoré legendy hovoria, že v kláštore mizli ženy, ktoré sa už nikdy nenašli. Muži, ktorí v kláštore žili, ich mali znásilňovať, zavraždiť a pochovať. Žiadne pozostatky dodnes neboli objavené, ak však na toto miesto zavítaš, pochmúrna atmosféra ti na odvahe určite nepridá.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Steny kláštora, ktoré videli všetko, čo sa medzi nimi odohralo, vraj skrývajú nepokojné, zblúdilé duše. Bývalý kláštor je voľne prístupný a ak sa nezľakneš, možno budeš ich zážitky môcť potvrdiť.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 9. júla 2020.
Zdroje: spravy.pravda.sk, aktuality.sk, refresher.sk, blog.sme.sk, emefka.sk