Štrajkový výbor RTVS žiada Pellegriniho o veto zákona o STVR. Má ohrozovať nezávislosť médií

  • Zástupcovia štrajkového výboru žiadajú prezidenta o veto zákona o STVR
  • Podľa listu výboru ohrozuje nezávislosť verejnoprávnych médií a umožňuje ich politické ovládnutie
449023655_122144884958248350_148814563371386436_n-transformed
Facebook/Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť
  • Zástupcovia štrajkového výboru žiadajú prezidenta o veto zákona o STVR
  • Podľa listu výboru ohrozuje nezávislosť verejnoprávnych médií a umožňuje ich politické ovládnutie

Zástupcovia štrajkového výboru Iniciatívy za verejnoprávnosť a nezávislosť dnes doručili do Kancelárie prezidenta SR list, v ktorom žiadajú prezidenta Petra Pellegriniho o veto zákona o STVR.

Podľa nich zákon ohrozuje nezávislosť verejnoprávnych médií a umožňuje politické ovládnutie ich obsahu. List obsahuje niekoľko zásadných argumentov, ktoré výbor považuje za kritické pre budúcnosť verejnoprávnych médií na Slovensku.

Kritika zákona

Výbor tvrdí, že nový zákon vznikal bez verejnej diskusie a bez možnosti tvorcov médií vyjadriť sa k nemu. Podľa navrhovaného zákona bude riaditeľa STVR voliť Rada STVR, ktorú kreujú ministerstvá kultúry a financií, ako aj parlament.

Toto zabezpečuje politickú kontrolu nad médiom, pretože väčšinu v parlamente má vládna koalícia.

Výbor v liste zverejnenom na sociálnej sieti Facebook varuje, že tento systém umožní jednej politickej skupine nadobudnúť mocenský vplyv nad verejnoprávnym médiom, čo podkopáva jeho nezávislosť a objektivitu.

Konflikty záujmov a Etická komisia

Ďalším problémom je zloženie Etickej komisie STVR, kde budú členmi aj predstavitelia organizácií ako Matica slovenská. Táto inštitúcia je financovaná z verejných zdrojov a podlieha ministerstvu kultúry, čo vytvára priamy konflikt záujmov.

Výbor upozorňuje, že komisia môže byť využitá na potláčanie nepohodlných novinárov a ohrozovanie slobody prejavu.

Obavy tvorcov médií

Tvorcovia verejnoprávnych médií sa taktiež obávajú, že nový zákon povedie k návratu kádrových komisií, ktoré poznáme z obdobia pred rokom 1989.

Mnohí z nich uvažujú o odchode z verejnoprávneho média, čo môže mať negatívny vplyv na kvalitu a kontinuitu vysielania. Výbor tvrdí, že zákon porušuje práva podľa Ústavy SR na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky.

Odpor medzinárodných organizácií

Proti zákonu o STVR sa vyslovili aj medzinárodné novinárske organizácie, filmové asociácie a organizácie spisovateľov.

Podporu protestom vyjadrili aj osobnosti, ktoré sa postavili proti fašistickej a komunistickej totalite, ako Otto Šimko, Branislav Tvarožek, Eva Mosnáková a ďalší. Tieto osobnosti sa obávajú, že nový zákon ohrozuje slobodu prejavu a právny štát na Slovensku.

Výzva prezidentovi

List končí výzvou prezidentovi, aby zohľadnil históriu a odkazy Slovenského národného povstania a aby vetoval zákon o STVR. Výbor apeluje na prezidenta, aby pri ochrane verejnoprávnych médií zohral aktívnu úlohu a zabránil nenávratným škodám na ich nezávislosti.

Výbor pripomína, že prijatie zákona o STVR môže viesť k sankciám od Európskej únie, pretože odporuje Európskemu aktu o slobode médií.

Kovačič po 16 rokoch odchádza z Markízy

Ako sme ťa dnes informovali v tomto článku, veľmi podobný boj o zachovanie základných praktík novinárskej práce prebieha aj v Markíze.

Moderátor najsledovanejšej politickej diskusie Na Telo Michal Kovačič dnes oznámil na Instagrame, že po 16 rokoch dostal výpoveď z televízie Markíza, čo považuje za nezákonné, pretože nebola schválená odbormi.

Tvrdí, že bol prepustený za verejné vyjadrenie pravdy a plánuje sa brániť súdnou cestou. Kovačič vyjadril vďaku za podporu 120 kolegov a verí, že Markíza zabezpečí slobodu redakcie.

Ak jeho prepustenie povedie k dodržaniu zásad novinárskej práce, považuje svoju misiu za splnenú. Naďalej bude podporovať svojich kolegov v boji za slobodu médií.

Zdroje: Facebook, Instagram/Michal Kovačič, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá