Strana Hlas-SD má nového predsedu
- Šéfom Hlasu-SD je P. Pellegrini, podpredsedami Denisa Saková, Richard Raši a Erik Tomáš
- Pellegrini podľa vlastných slov „ani len nesníval" o tom, že ešte pred ustanovujúcim snemom im bude patriť v prieskumoch preferencií politických strán prvá priečka
- Predseda strany tvrdí, že strana nie je financovaná žiadnym oligarchom
- K svojim bývalým kolegom so Smeru-SD sa Pellegrini správa odmerane. Prichádzajú od nich provokácie, tvrdí
- Šéfom Hlasu-SD je P. Pellegrini, podpredsedami Denisa Saková, Richard Raši a Erik Tomáš
- Pellegrini podľa vlastných slov „ani len nesníval" o tom, že ešte pred ustanovujúcim snemom im bude patriť v prieskumoch preferencií politických strán prvá priečka
- Predseda strany tvrdí, že strana nie je financovaná žiadnym oligarchom
- K svojim bývalým kolegom so Smeru-SD sa Pellegrini správa odmerane. Prichádzajú od nich provokácie, tvrdí
Predsedom mimoparlamentnej strany Hlas-SD sa stal expremiér a poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Rozhodli o tom delegáti na sobotnom ustanovujúcom sneme strany. Podpredsedami sa stali poslanci Denisa Saková, Richard Raši a Erik Tomáš. Výsledky snemu oznámili predstavitelia strany na tlačovej konferencii. Zasadnutie snemu sa pre pandémiu nového koronavírusu konalo cez telekonferenčné hovory. Slávnostný snem strany by sa mohol podľa Pellegriniho konať v marci 2021.
Pellegrini nemal na sneme protikandidáta na predsednícku stoličku. Členov predsedníctva bude podľa neho 20, medzi nimi šesť podpredsedov, generálny manažér, ktorým sa stane Matúš Šutaj Eštok, a priamo zvolení členovia predsedníctva.
Na tlačovej konferencii po sneme o tom informoval Pellegrini, ktorý podľa vlastných slov „ani len nesníval“ o tom, že ešte pred ustanovujúcim snemom im bude patriť v prieskumoch preferencií politických strán prvá priečka.
„Urobím všetko preto, aby sa členovia, budúci členovia a podporovatelia strany nemuseli hanbiť za svojho predsedu,“ povedal Pellegrini na margo svojho zvolenia za predsedu. Doplnil, že Hlas chce robiť takú politiku, aby sa zaňho nemusela hanbiť Slovenská republika. Podotkol, že sa budú vždy snažiť vystupovať odborne, vecne argumentovať a vnášať do politiky pokoj. „Budeme hlasom tých, ktorí potrebujú pomoc,“ zdôraznil.
Pellegrini tvrdí, že strana nie je financovaná žiadnym oligarchom
Pellegrini zdôraznil aj to, že strana nie je financovaná žiadnym oligarchom, ale bude financovaná transparentne. Poslanci Národnej rady SR, ktorí sú členmi Hlasu, majú podľa neho pravidelne každý mesiac prispievať na chod strany. Od budúceho týždňa chce strana na webe zverejňovať všetkých sponzorov nad 1000 eur. „Každý bude môcť sledovať, z čoho prichádzajú príjmy strany,“ skonštatoval Pellegrini, ktorý verí, že sa im podarí osloviť rôznych ľudí na podporu.
Za centrálu v centre hlavného mesta platí Hlas-SD vyše 11.000 eur mesačne. Ak by mali fungovať len z príspevku poslancov, podľa Pellegriniho by im to nestačilo. Dodal, že prvýkrát budú nájomné platiť v decembri, Pellegrini prispeje asi 20 000 eur, jeho kolegovia majú prispieť po 7 000 eur. Dodal, že strana sa bude musieť uchádzať o podporu ľudí, aby pomohli financovať stranu.
Predsedníctvo strany zasadne budúci týždeň, budú riešiť referendum
Predsedníctvo strany má zasadnúť budúci týždeň, kde sa prihlási k aktivitám, ktoré budú viesť k zberu podpisov na vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia. Pellegrini si myslí, že referendum nemá patriť jednej politickej strane, strany môžu podľa neho na petícii len participovať. „V prípade, že padne rozhodnutie na politickej úrovni, že sa pôjde do aktivít, strana Hlas-SD po zjednotení otázok poskytne všetky svoje kapacity, prostriedky, aby pomohla vyzbierať podpisy na to, aby mohlo byť vyhlásené referendum,“ povedal šéf strany. Témou referenda by mohli byť podľa neho aj otázky o očkovaní či obmedzovaní práv a slobôd zo strany vlády. V petičnom výbore by podľa neho mohli byť aj ľudia z rôznych organizácií, spomenul napríklad odborárov či Jednotu dôchodcov Slovenska. Považuje za nevyhnutné spojiť iniciatívy na spustenie referenda, ktoré avizovali Smer-SD či mimoparlamentná SNS.
Provokácie prichádzajú od Smeru-SD, tvrdí Pellegrini
Pellegrini dodal, že odkedy odišiel zo Smeru-SD, k strane sa vyjadruje „veľmi zdržanlivo“. „Nekomentujem ich konanie. Naopak, sme často provokovaní zo strany Smeru-SD, pretože pán predseda (Robert Fico, poznámka TASR) máva obdobie, keď sa musí na každej tlačovej konferencii k nám vyjadriť. Ja dodržiavam svoj postoj, že naším súperom je vládna koalícia, nie Smer-SD, s ním sme teraz v opozícii,“ dodal s tým, že necíti k nikomu nenávisť. „Netvrdím ani, že sa máme v opozícii automaticky bratať, lebo na rozdiel od koalície sa v opozícii vyskytnete, musíte to prežiť,“ dodal. S Ficom sa podľa svojich slov intenzívne nerozpráva ani nestretáva.
„Vzhľadom na to, ako to všetko prebieha, nemôžete dnes vylúčiť nič, pretože mnohí ľudia sú vo väzbe. Nevieme, v akých podmienkach žijú, aké úkony sa s nimi robia, a preto nikdy nemôžete vedieť, čo kto povie,“ odpovedal Pellegrini na otázku, či výpovede bývalých funkcionárov, ktorí sú vo väzbe, môžu priťažiť Hlasu-SD. Nerozumie, ako je možné, že sa šíria dokumenty o výpovedi bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Moniky J.
Ministerstvo vnútra zaregistrovalo Hlas-SD 11. septembra. V nateraz poslednom prieskume, ktorý vykonala agentúra Polis pre diskusnú reláciu TV Joj Na hrane, by voľby vyhral práve Hlas-SD so ziskom 21,3 percenta.
Správu aktualizujeme.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, SITA