Strany majú na účtoch milióny, ale aj 1 cent. Odkaz Pellegrinimu ti „odpáli dekel“

  • Zdá sa, že predvolebný boj je v plnom prúde
  • Niektoré strany si už založili transparentné účty
Robert Fico a Peter Pellegrini mlčia
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jaroslav Novák, reprofoto transparentný účet Hlas
  • Zdá sa, že predvolebný boj je v plnom prúde
  • Niektoré strany si už založili transparentné účty

Zdá sa, že volebná kampaň je na Slovensku na prvý pohľad už v plnom prúde. Čo dosvedčuje aj bilbordové more, ktoré postupne zapĺňa ulice miest, ale aj transparentné účty strán, ktoré pribúdajú ako huby po daždi. 

„Špecifické okolnosti ešte väčšmi obnažili dieru v súčasnej legislatíve, ktorá predpisuje transparentné účty až v oficiálnej kampani, ktorá sa začne v lete. Dovtedy tak strany môžu minúť milióny eur bez účinnej verejnej kontroly,“ vysvetľuje Transparency International Slovensko na svojom webe.

Napriek tomu niektoré z politických subjektov, ktoré si brúsia zuby na lukratívne miesta v Národnej rade, už odštartovali vlastné transparentné účty. Na niektorých pristáli aj prvé sumy peňazí. Zatiaľ čo v niekoľkých prípadoch ide o drobné, niekde už svietia doslova milióny.

„Centový“ odkaz pre Pellegriniho

Ako upozornila aj platforma Transparency International Slovensko, niektoré politické strany si síce osobitné účty k voľbách zriadili, ale zatiaľ na nich nesvietia nejaké závratné sumy.

Strana Demokrati Eduarda Hegera má na účte zatiaľ len 50 centov, SNS Andreja Danka 100 eur a napríklad taký Hlas Petra Pellegriniho len jeden cent. Práve poslednú sumu poslal Pellegrinimu na účet strany Ľubomír s kurióznym odkazom: „Aby ste si naškrabkali a mohli ďalej kradnúť.“

Desiatky tisíc, ale aj minimálne výdavky

Niektorým stranám na účtoch pristáli aj o niečo väčšie sumy. Ľudovej strane Naše Slovensko Mariana Kotlebu pred pár dňami pristálo na transparentnom účte 40-tisíc eur. Takmer väčšina však už bola vytiahnutá a zrejme použitá na vyplatenie reklamných služieb. 

Aj keď kotlebovci si už účet zriadili, ich bývalí spojenci, ktorí po odštiepení vytvorili Republiku, transparentný účet stále nemajú. Prezradili, že na poslednom predsedníctve už tému otvorili a transparentný účet zriadia. Ondrej Ďurica z Republiky ešte dodal, že ho budú mať hneď, ako sa vyhlási oficiálny termín volieb.

Koncom marca si vložili na účet aj progresívci, a to 100-tisíc eur. V súčasnosti majú na transparentnom účte menej ako polovicu. Väčšinu podľa výpisov minuli na reklamné služby.

Obyčajní ľudia Igora Matoviča si zase vložili na účet v polovici marca 20-tisíc eur. Z tejto čiastky zatiaľ veľa neosekali. Výdavky sa podľa oficiálneho výpisu účtu počítajú na pár desiatok eur. Pirátska strana-Slovensko, ktorá chce taktiež zabojovať o miesta v parlamente, má na transparentnom účte len niečo vyše 700 eur.

Strana Sloboda a Solidarita, ktorá si po novom hovorí aj Saska, si na účet vložila dvakrát po 100-tisíc eur. Zostatok majú v súčasnosti niečo vyše 10-tisíc eur. Po 100-tisíc si v marci vložila na účet aj Sme rodina Borisa Kollára.

Miliónový Smer

Z relevantných strán, ktoré sa objavujú aj v prieskumoch preferencií, má zatiaľ na transparentnom účte najväčšiu sumu Smer Roberta Fica.

Ten od marca vložil na svoj transparentný účet viackrát po cca. 170-tisíc eur. Dokopy si tak smeráci „naliali“ na účet dva milióny, v súčasnosti majú zostatok 1 898 561,54 eura. 

„Smer si v uplynulých dňoch vložil na transparentný účet už dva milióny eur. Prvých 100-tisíc previedol Agentúre Smer, údajne na reklamné predmety, čo má od transparentnosti ďaleko,“ zhodnotili v Transparency International Slovensko kampaň Smeru.

Problémy s transparentnosťou

Startitup k téme vedenia transparentných účtov v období predvolebného súboja oslovil Xéniu Makarovú z Nadácie Zastavme korupciu. Práve transparentnosť je počas predvolebného obdobia často v hľadáčiku expertov a odborníkov. Makarová nám prezradila, v čom pri vedení účtov vidí najväčšie mínusy. 

Podľa Makarovej boli zreteľné nedostatky s vedením transparentných účtov už počas minuloročných regionálnych volieb. Podľa odborníčky, ak niekto chce, nájde si spôsob, ako obísť pravidlá.

„Napríklad sa to robí tak, keď príde príspevok od nejakej spriaznenej podporujúcej strany, ale už sa nedozviete, kto reálne pod týmto príspevkom stál,“ myslí si Makarová. 

Narážala tak napríklad na Rudolfa Kusého, ktorý minulý rok kandidoval na post primátora Bratislavy. Práve Kusého podporovalo KDH a predpokladalo sa, že kresťanskí demokrati podporili aj jeho kampaň.

Šéf kádehákov Milan Majerský ale v rozhovore pre Denník N prezradil, že KDH do Kusého kampaňovej peňaženky peniaze nenalialo, ale malo ísť o peniaze darcu, ktoré mali byť poslané Kusému.

Tieto zistenia tak vyvolali poriadnu polemiku a otázky, či takýmto spôsobom Kusý v predvolebnej súťaži nevyužil čierne peniaze „vyprané“ práve cez účet hnutia.

Podľa Makarovej je ďalším veľkým mínusom, nedostatočná kontrola takýchto účtov. „Tie účty tu síce sú, ale na konci dňa samotné kontrolné orgány, ktoré by ich mali preverovať, priznávajú, že kontrola nie až taká stopercentná,“ podčiarkla. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TIS, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Transparentné účty, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá