Strašiak, ktorý núti ľudí zatvárať sa do úplnej tmy. Migrénu si ľudia mýlia s bolesťou hlavy

  • Migréna dokáže človeku úplne pokaziť deň aj náladu
  • Ukázalo sa, že ženy s týmto závažným ochorením bojujú trikrát viac ako muži
Žena, ktorá si drží hlavu
Bolesť hlavy Unsplash/@carolinahdzz
  • Migréna dokáže človeku úplne pokaziť deň aj náladu
  • Ukázalo sa, že ženy s týmto závažným ochorením bojujú trikrát viac ako muži

Migréna nie je len bežnou bolesťou hlavy, je to závažná porucha nervového systému, ktorá môže zásadne ovplyvniť každodenný život postihnutých jednotlivcov.

Na celom svete trpí migrénou približne 800 miliónov ľudí. Migréna postihuje stovky tisíc ľudí na Slovensku, pričom tretina obyvateľov zažíva bolesť hlavy opakujúcu sa viac ako dvakrát mesačne.

Toto závažné ochorenie však postihuje oveľa viac žien než mužov. Ženy čelia ukrutným bolestiam trikrát častejšie ako muži. Pre ženy vo veku 18 až 49 rokov je migréna vedúcou príčinou invalidity na celom svete, píše the Conversation.

Čím sa migréna odlišuje od bežnej bolesti hlavy

Migréna nie je len o intenzívnej pulzujúcej bolesti hlavy. Často sa spája s nevoľnosťou, zvracaním a extrémnou citlivosťou na svetlo a zvuky. Táto útočná fáza môže trvať hodiny alebo dokonca dni, a preto sa mnohí ľudia snažia uľaviť svojmu utrpeniu izoláciou v tichých a zatemnených miestnostiach.

Zaujímavým faktom je, že množstvo žien trpiacich migrénami je nielen výrazne vyššie, ale ich skúsenosti s migrénami sú tiež častejšie, závažnejšie a dlhšie trvajúce ako u mužov, informuje Science Alert.

Ženy s migrénami sa častejšie uchyľujú k lekárskej starostlivosti a liekom. To býva späté s tým, že ženy trpiace migrénami majú často komplikácie s duševným zdravím, ako je úzkosť a depresia.

Faktory spôsobujúce výrazné rozdiely

Rozdiely medzi tým, ako migrény postihujú ženy a mužov, môžu byť komplexné a spojené s viacerými faktormi. Hormóny, genetika, prostredie a epigenetika – teda štúdium aktivácie a deaktivácie génov – sa spájajú pri formovaní prejavu migrén.

Napríklad hormóny estrogén a progesterón majú vplyv na reguláciu mnohých biologických funkcií. Ovplyvňujú tiež chemické procesy v mozgu. Okrem toho pohlavné hormóny môžu rýchlo meniť priemer krvných ciev, čo môže zvýšiť náchylnosť k migrénovým záchvatom.

Výskumníci sa domnievajú, že aj fluktuácie hladín hormónov v puberte a počas menštruačného cyklu môžu mať vplyv na náchylnosť žien k migrénam. Dokonca sa odhaduje, že až 50 – 60 percent žien s migrénami zažíva takzvané menštruačné migrény, ktoré sa objavujú pred alebo počas menštruácie.

Ako sa dá liečiť migréna

Lieky a terapie môžu priniesť úľavu, napríklad triptány, nesteroidné protizápalové lieky alebo antikoncepčné metódy udržujúce hladiny hormónov stabilné.

Avšak ženám, ktoré zažívajú migrény sprevádzané aurou (špecifickým typom migrény), sa zvyčajne odporúča vyhnúť sa užívaniu hormonálnej antikoncepcie obsahujúcej estrogén, pretože táto kombinácia môže zvýšiť riziko mŕtvice.

Pre ženy v tehotenstve bývajú migrény obzvlášť závažné. Najmä počas prvých mesiacov, keď žena zápasí s rannou nevoľnosťou a neschopnosťou jesť či spať. Naopak, počas menopauzy sa migrény zvyčajne znižujú. Výrazne sa prejavujú aj počas perimenopauzy – fázy vedúcej k menopauze.

Aj keď výskum stále skúma rozdiely medzi migrénami u mužov a žien, prekonanie týchto rozdielov môže pomôcť nielen lepšiemu pochopeniu migrén ako celku, ale tiež zlepšiť spôsoby ich riadenia a liečby pre obidve pohlavia.

V receptoch starých mám nájdeš aj také triky proti migréne, ako napríklad pitie bylinných čajov. Predovšetkým by mali účinkovať rastlinky ako mäta, medovka alebo zázvor. Tie môžu pomôcť zmierniť bolesť a nevoľnosť, rovnako ako doplnky vitamínu B2 a horečnatého magnézia.

Studené a teplé obklady na čelo a krk vedia priniesť úľavu, podobne ako aromaterapia s esenciálnymi olejmi a masáže hlavy a krku. Treba si však uvedomiť, že účinnosť týchto metód sa môže líšiť a v prípade závažných alebo pravidelných migrén je vhodné konzultovať s lekárom pre vhodnú diagnostiku a liečbu. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Conversation, Science Alert, AI, Frontiers

Najnovšie videá

Trendové videá