Strašidelná fotografia z Marsu zneistila ľudí: Výjav „rozkladajúcej sa hlavy“ spôsobil fenomén

  • Robot na Marse zachytil sedimentárnu skalu v tvare hlavy
  • Dôkazy o komplikovanej forme života na planéte neexistujú
  • Za výjav môže fenomén nášho mozgu
Mars, hlava, kameň
Ilustračný obrázok Marsu, Fotografia vytvorená roverom Perseverance Reprofoto: Canva, NASA/JPL-Caltech/ASU
  • Robot na Marse zachytil sedimentárnu skalu v tvare hlavy
  • Dôkazy o komplikovanej forme života na planéte neexistujú
  • Za výjav môže fenomén nášho mozgu

Snímka, ktorú zachytil rover Perseverance pri plnení svojich povinností, je zatiaľ jedna z najstrašidelnejších. Pre celý svet totiž vyzerá ako vysušená, rozkladajúca sa ľudská hlava, oddelená od akéhokoľvek tela, ktorá práve chradne pod ostrým slnkom. 

Za tento výjav môže zaujímavý psychologický jav, ktorý sa vyskytuje u každého z nás. 

Obrovská hlava? 

Portál Science Alert upozornil na snímku, ktorú vytvoril rover pohybujúci sa na Marse. Túto fotografiu zverejnila NASA na svojom webe. Marsovské rovery sú robotické terénne prieskumné vozidlá, ktoré majú za úlohu zachytávať snímky a iné cenné údaje o planéte, čím prispievajú k vedeckému výskumu a pomáhajú odborníkom s prehlbovaním bádania.

Snímka, ktorá bola zachytená 27. septembra tohto roka jedným z týchto roverov však nedáva mnohým spájať. Odfotografovala niečo, čo vyzerá ako ľudská hlava. 

Našťastie, to, čo sa na snímke nachádza, nie je ľudská hlava. Tak ako to na Marse býva, pokiaľ daná vec nie je kúskom ľadu, oblaku, prachu alebo diery, tak ide iba o skalu. Aj v tomto prípade sa teda pozeráme na kameň, ktorý len náhodou vyzerá ako iná vec.

Podľa odborníkov pravdepodobne ide o fotografiu sedimentárneho pieskovca, čo nie je nezvyčajné oproti iným skalám na Marse. Tie sa  v hojnom počte vyskytujú najmä v častiach, kde kedysi pravdepodobne tiekla voda.  

Mars Hlava
zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Kameň svoju neobyčajnosť získava práve kvôli tomu, akým spôsobom je zvetraný a orientovaný na kameru. Vďaka týmto atribútom vyzerá skala ako hlava ležiaca na jednej strane. V kameni sa tak rysuje aj obočie, nos, ústa a brada.

Je to celkom pekná náhoda, že kameň na Marse môže byť erodovaný v tvare a proporciách hlavy. Ale to je všetko. K dnešnému dňu totiž neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by sa na červenej planéte niekedy objavil zložitý druh života.

Takéto výjavy však nie sú ojedinelé. Identifikovanie zmysluplných tvarov a obrazov v náhodných objektoch a usporiadaniach je na obrázkoch Marsu prekvapivo bežné.

Doteraz ľudia v obrázkoch našli kamene, ktoré vyzerajú ako tvár medveďa, huby, vyrezávaný obraz bojovníka, maličkého Bigfoota, lyžicu, stehennú kosť či dokonca chrobáky. Za týmto stojí psychologický jav, ktorý sa nazýva pareidolia.

Čo je pareidolia? 

Pareidolia je mozgový fenomén, pri ktorom človek vidí alebo počuje niečo významné v náhodnom obrázku alebo vzore. Tento fenomén spôsobuje, že ľudia vidia tváre v neživých predmetoch.

Slovo je pôvodne odvodené z gréckych slov para, čo znamená niečo chybné, nesprávne, a podstatného mena eidōlon, čo znamená obraz, tvar alebo tvar, informuje Live Science. Pareidólia je typ apofénie, čo je všeobecnejší termín pre videnie vzorov v náhodných údajoch.

Predpokladá sa, že tento fenomén nastane vtedy, keď naše oči uvidia usporiadanie tieňov, predmetov alebo tvarov, pričom niektoré časti nášho mozgu, ktoré spracúvajú vizuálne informácie, dôjdu k záverom skôr, ako to doženie zvyšok šedej hmoty. 

Podľa Psychology Today má náš mozog sklon rozpoznávať vzorce a aplikovať význam na to, čo vidí. To funguje napríklad aj pri rozpoznávaní tvárí, pričom pareidolia je akoby vedľajším evolučným produktom. Naši predkovia totiž vďaka tomu dokázali lepšie rozpoznať, či je tvár známym priateľom alebo neznámym nepriateľom.

Zdroje: Live Science, Science Alert, Psychology Today

Najnovšie videá

Trendové videá