Stratené doklady v zahraničí: Ministerstvo zverejnilo jasný návod, ktorý ťa zachráni

  • Ak na dovolenke stratíš doklady, nemusíš zúfať
  • Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo návod, čo robiť
Koláž fotiek so ženou ťukajucou si po čele
Ilustračné foto: Canva.com
  • Ak na dovolenke stratíš doklady, nemusíš zúfať
  • Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo návod, čo robiť

Strata dokladov v zahraničí je pre mnohých dovolenkárov nočnou morou. Avšak ak vieš, ako v takomto prípade postupovať, môžeš sa ušetriť od množstva komplikácií a v pohode sa dostať domov.

Ministerstvo zahraničných vecí nedávno uverejnilo na sociálnej sieti návod, ako postupovať v prípade, že svoje doklady stratíš v cudzine. Ako prvú vec by si mal stratu dokladov nahlásiť na polícii. Potom kontaktuj slovenské veľvyslanectvo.

Čo robiť, ak v zahraničí prídeš o doklady

Telefónne číslo na veľvyslanectvo budeš mať v SMS, ktorá ti prišla po prekročení hraníc. „Veľvyslanectvo vám vydá náhradný cestovný doklad, aby ste sa mohli vrátiť na Slovensko. Nezabúdajte však, že doklad slúži na jednu cestu do domovskej krajiny a vydáva sa na krátky časový úsek. Vybaviť sa dá len osobne na veľvyslanectve,“ informuje ministerstvo na Facebooku.

V prípade, že sa na dovolenke nachádzaš v krajine, kde nie je slovenské veľvyslanectvo, nemusíš zúfať. O vydanie dokladu totiž môžeš požiadať veľvyslanectvá členských štátov EÚ. Tie ti vydajú európsky náhradný cestovný doklad.

O tom, ako v takomto prípade postupovať, ťa bude informovať naše veľvyslanectvo akreditované pre krajinu, v ktorej sa nachádzaš.

Pred dovolenkou si skontroluj platnosť dokladov

Ešte pred kúpou dovolenky si treba skontrolovať platnosť cestovného pasu. Občania sa tak môžu vyhnúť situácii, keď po zakúpení pobytu zistia, že potrebujú nový cestovný pas a do odchodu si ho nestihnú vybaviť. Skontrolovať treba aj doklady detí. Pre mladšie ako 15 rokov slúži cestovný pas ako doklad totožnosti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Každé dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo 15 rokov a nemá vydaný platný plnohodnotný občiansky preukaz s fotografiou, musí mať do štátov, kde je tento doklad postačujúci na vycestovanie, pri vycestovaní do zahraničia platný cestovný pas,“ pripomenula Bárdyová.

Ak pri kontrole nebude mať dieťa vlastný cestovný pas, môžu mať rodičia nepríjemnosti pri dokazovaní, že dieťa patrí im. „Preto treba myslieť v predstihu a na všetko sa pripraviť,“ upozornila.

pas cover
zdroj: Startitup, Unsplash/constantin

Občiansky preukaz aj cestovný pas si možno vybaviť aj pred skončením ich platnosti na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Občiansky preukaz je možné bezplatne vymeniť už 180 dní pred skončením jeho platnosti.

O prvý občiansky preukaz je možné požiadať 30 dní pred dovŕšením 15 roku veku občana. Pred uplynutím platnosti sa dá vybaviť aj cestovný pas, pretože niektoré krajiny vyžadujú, aby platil ešte aspoň pol roka po návrate zo zahraničia.

Polícia dlhodobo zaznamenáva na oddeleniach dokladov nápor. Od začiatku roka týždenne prijíma v priemere okolo 14 000 žiadostí o vydanie občianskeho preukazu.

Priemerný počet žiadostí o cestovný pas za týždeň v súčasnosti narástol z 8 500 na viac ako 10 000. Vzhľadom na blížiace sa letné dovolenkové obdobie polícia predpokladá ďalší nárast. Kratšie čakacie doby sú na menších pracoviskách.

Informácie o krajine a podmienky týkajúce sa cestovných dokladov si občania môžu overiť na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroje: Facebook/ zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá