More odhalilo „Atlantídu severu“. Mesto pohltila voda za jedinú noc

  • Podľa ľudovej tradície mesto pohltilo Severné more za jedinú noc
  • Miestni obyvatelia nahnevali kňaza a ten na nich poslal búrku
archeologické vykopávky
Stratené mesto Rungholt opäť ožíva Unsplash/Hulkii Okan Tabak
  • Podľa ľudovej tradície mesto pohltilo Severné more za jedinú noc
  • Miestni obyvatelia nahnevali kňaza a ten na nich poslal búrku

Legenda o stratenom meste Rungholt, podobná biblickému príbehu o Sodome a Gomore, prináša varovný príbeh o božom treste za bezbožnosť jeho obyvateľov. Verilo sa, že mesto, známe prekvitajúcim obchodom a bohatstvom, v roku 1362 pohltilo Severné more ako odplatu za hriechy spáchané jeho obyvateľmi.

Povaha týchto hriechov sa líšila v popisoch, pričom niektorí ich pripisovali nadmernému pitiu a okázalým prejavom bohatstva, zatiaľ čo iní poukazovali na aroganciu a bezbožnosť. Podľa legendy bol Rungholt počas ničivej búrky celý pohltený morom a odvtedy sa už nikdy nevynoril.

Archeológovia našli severnú Atlantídu

Nedávny archeologický výskum priniesol ďalšie podrobnosti o stratenom meste Rungholt. Mesto, ktoré je často označované ako „severná Atlantída“, bolo údajne pohltené Severným morom v dôsledku hriechov jeho obyvateľov. Podľa legendy medzi hriechy patrilo nadmerné pitie alkoholu, bezbožnosť a predvádzanie bohatstva, píše Science Alert.

V legendách ľudia opisujú jednu konkrétnu udalosť, kde sa skupina mladých mužov v opitosti pokúsila prinútiť kňaza, aby udelil poslednú sviatosť prasaťu v miestnom hostinci. Kňaz, ktorý sa cítil pobúrený ich správaním, odišiel do kostola a modlil sa, aby mladíkov postihol Boží trest.

Nasledujúci deň kňaz opustil Rungholt a mesto zachvátila mohutná búrka. Severné more vypustilo svoju zúrivosť na hriešnych obyvateľov a celé mesto bolo pohltené morom za jedinú noc. Verí sa, že zvuk zvonice kostola bolo počuť z hlbín oceánu a slúžil ako strašidelná pripomienka tragického osudu mesta.

Hoci existenciu Rungholtu historici spochybňovali, nedávne objavy potvrdili jeho prítomnosť. Archeológovia z Christian-Albrecht University v Kieli vykonali geofyzikálne prieskumy s využitím metód, ako magnetická gradiometria, elektromagnetická indukcia a seizmika, aby lokalizovali a zmapovali pozostatky mesta, uvádza portál Eurek Alert. Ich výskumy odhalili približne 1,9 kilometra stredovekých mohýl v oblasti dnes známej ako Südfall.

Výskum odhalil základy mestských stavieb

Zistenia výskumu zahŕňali identifikáciu prístavu, základov veľkého kostola a odvodňovacích systémov, ktoré vrhli svetlo na mestskú infraštruktúru a každodenný život. Pokračujúci prieskum prílivových plôch naďalej prináša významné nové objavy, ktoré poskytujú bezprecedentný pohľad na životy ľudí, ktorí kedysi obývali Rungholt.

Pre výskumníkov je však dôležitý čas, pretože zvyšky mesta sú už značne erodované. Ničivé sily mora neustále ohrozujú ďalšie zhoršovanie archeologického náleziska. Hanna Hadler z Inštitútu geografie na univerzite v Mainzi zdôrazňuje naliehavosť zintenzívnenia výskumného úsilia na zabezpečenie zachovania a dokumentácie historického významu Rungholtu.

Výskumné projekty prebiehajúce v oblasti známej ako „severná Atlantída“ zahŕňajú úzku interdisciplinárnu spoluprácu medzi geofyzikmi, archeológmi a odborníkmi z rôznych oblastí. Ich práca si kladie za cieľ poskytnúť bezprecedentný pohľad na život severofrízskych osadníkov a vplyv ľudských zásahov na severonemecký pobrežný región v priebehu histórie.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Science Alert, Eurek Alert

Najnovšie videá

Trendové videá