„Strážcovia materníc,“ rozohnil sa poslanec v priamom prenose. Naštval ho návrh na zatvorenie obchodov v nedeľu

  • Na názore o zákaze nedeľného predaja sa zhodli aj politickí oponenti
  • Poslanci si akoby robia v NR SR politickú kampaň, tvrdí Saková
Krúpa, obchod
TASR/Jakub Kotian, Unsplash/Tara Clark
  • Na názore o zákaze nedeľného predaja sa zhodli aj politickí oponenti
  • Poslanci si akoby robia v NR SR politickú kampaň, tvrdí Saková

„Chcete ľuďom zobrať možnosť rozhodnúť sa, či chcú zarobiť 500 eur za rok navyše, takto rodinám nepomôžete,“ začal Richard Dírer politickú reláciu televízie TA3 V politike. Aj o tom, aká je realita zákazu nedeľného predaja, sa dnes moderátor porozprával s Denisou Sakovou (HLAS-SD) a Jurajom Krúpom (SaS).

Na základe analýzy je pravdepodobné, že by štát prišiel zatvorením obchodov v nedeľu až o 31 miliónov eur. Skupina poslancov však v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku. Výnimkou má byť posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele.

Okrem toho navrhujú vypustenie zákazu pre niekoľko sviatočných dní, v ktorých doteraz nebol umožnený predaj, a to 1. mája, 8. mája, 29. augusta a 1. septembra. V týchto dňoch by tak bolo možné otvoriť maloobchodné prevádzky a umožniť predaj tovaru spotrebiteľovi. Ak však niektorý z týchto dní pripadne na nedeľu, malo by ísť o voľný deň.

V čase, keď by sa mali riešiť len dôležité návrhy

Denisa Saková má v problematike jasný názor. „Takéto zásahy by do fungovania obchodného sektora parlament nemal robiť. Počas sviatkov a víkendov majú ľudia možnosť privyrobiť si, preto, ak obchodník chce zatvoriť, zatvorí.“

Nečakane sa priklonil k tomuto názoru aj jej oponent Juraj Krúpa. „Je to ideologický boj, poslanci nemajú ekonomické dáta, na základe ktorých by vyšli s podmieneným návrhom, či to pomôže, či nepomôže ekonomike.“

„Je to na princípe príkazov, zákazov a nariadení, to, čo je klasické pre hrdinov ultrapravicovej konzervatívnej scény, strážcov materníc, keď predostierajú návrh s tým, že títo ľudia môžu ísť pracovať počas víkendov následne do gastra,“ tvrdo sa vyjadril poslanec.

Saková ďalej dodala, že hlavne „vláda v demisii povedala, že bude schvaľovať len také zákony, ktoré ľuďom pomôžu prežiť ekonomickú krízu“. Poslankyňa sa čuduje, že je vôbec možné prinášať zákony, na ktorých sa strácajú dlhé dni.

Dírer následne upozornil, že ide o poslanecký návrh, pod ktorým sú podpísané notoricky známe mená. 

„Akoby sa každý poslanec chcel zviditeľniť, lebo sa dozvedel, že budú predčasné voľby,“ dodáva Saková s tým, že nemá pocit, že parlament aktuálne operuje funkčne, ale poslanci sa alibisticky na seba snažia upriamiť pozornosť, aby sa vyšplhali na kandidátke v preferenciách na vyššie miesta.

Osud návrhu

Návrh vyvolal vášnivú diskusiu a jeho osud sa zdá byť pomerne naklonený k neúspechu. Keďže ani po piatkovom rokovaní nepadlo rozhodnutie o tomto návrhu zákona, poslanci sa k nemu vrátia začiatkom nasledujúceho týždňa.

Predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS) v rozprave pripomenul, že zákaz nedeľného predaja je jednou z tém, ktorá sa opakovane vracia. Je to podľa neho veľmi zlý nápad, ktorý nikomu nepomôže, ale veľa ľuďom uškodí.

„Nehovorím, že krajina nemá mať žiadne regulácie. Štát by však mal stanovovať a vymáhať len nevyhnutne potrebné regulácie. Kľúčová je ich zmysluplnosť,“ zdôraznil. Existuje podľa neho množstvo argumentov, prečo sa predkladatelia nedeľného zákazu mýlia.

Zdroje: TA3/V politike, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá