„Strážila nás ozbrojená eskorta, deti v uliciach nosia kalašnikov,“ spomína slovenský cestovateľ na Jemen

  • Matej Peluha strávil pár dní v Jemene
  • Krajina, kde si z kalašnikova robia vankúše
  • Pre návštevu Jemenu ho deportovali z USA
Matej v Jemene
Archív Matej Peluha
  • Matej Peluha strávil pár dní v Jemene
  • Krajina, kde si z kalašnikova robia vankúše
  • Pre návštevu Jemenu ho deportovali z USA

Naši predkovia dúfali, že v 21. storočí budeme poznať svet, v ktorom mocenské konflikty dokážu svetoví lídri vyriešiť inak než agresiou a ničivou spúšťou vojny. Žiaľ, ešte stále existujú kúty sveta, kde sa malé deti učia používať kalašnikov a ľudia musia v rámci prežitia potlačiť množstvo častí svojej osobnosti, akými sú napríklad náboženstvo alebo kultúrna identita. Jedným z týchto miest je aj Jemen. 

Jemen sa nachádza na juhozápadnom cípe Arabského polostrova a je miestom, kde sa miešajú starobylé kultúry, mocenské boje a moderné konflikty. Historické korene tohto mesta predpovedali skôr cestu nevídaného bohatstva než krajiny navždy poznačenej vojnou. 

Krajinu zmieta vojna

Napriek tomu, že v staroveku bol Jemen prekvitajúcou metropolou, dnes je poznačený vnútornými aj medzinárodnými konfliktmi. Po zjednotení Severného a Južného Jemenu v roku 1990 sa krajina ocitla v neustálych politických nepokojoch. Hlavným bodom zlomu bol rok 2011, keď sa Jemen pripojil k vlnám Arabskej jari (vlna nepokojov, protestov a revolúcií, ktorá sa prehnala arabskými štátmi).

Od roku 2015 je Jemen zachvátený ničivou občianskou vojnou medzi vládou podporovanou Saudskou Arábiou a povstalcami Hútmi, ktorých podporuje Irán. Milióny ľudí v tejto krajine čelia jednej z najhorších humanitárnych kríz na svete. Boje spôsobili kolaps infraštruktúry, nedostatok potravín aj zdravotníckej starostlivosti. 

Napriek tomu je však Jemen krajinou s obrovským kultúrnym a historickým dedičstvom. Práve preto sa odvážnejší cestovatelia vyberú aj za nebezpečnejším dobrodružstvom. Jedným z nich je slovenský cestovateľ Matej Peluha, ktorý nám porozprával o svojej niekoľkodňovej exkurzii do krajiny zachvátenej vojnou. Zrejme ťa prekvapí, čo všetko v nej zažil. Jemen totiž označil za klenot Blízkeho východu. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Peluha (@matej_peluha)

Jemen (nie) je nebezpečný

Pre Mateja je Blízky východ srdcovou záležitosťou, a hoci nikdy nerátal počet krajín, ktoré navštívi, a vlastne ani nemá ambície typu „chcem navštíviť každú krajinu sveta“, táto časť planéty je trochu výnimkou. Na Blízkom východe by rád navštívil každú krajinu a treba povedať, že už k tomu nemá ďaleko. Návštevám týchto krajín sa venuje aj profesne ako sprievodca či logista. 

Ako cestovateľ necestuje len za peknými výhľadmi – zaujíma ho život v rizikových oblastiach a krajiny, ktoré majú autentickú kultúru. A takou veru Jemen je. Krajinu, ktorej by sa mnohí vyhli oblúkom, označuje za absolútny klenot (a za jeho obľúbenú krajinu Blízkeho východu, hneď po Iraku). Sám však uznáva, že Jemen nie je pre každého.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Tento článok je dostupný členom
Startitup PREMIUM
Najvýhodnejšie
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá