Štrbské pleso čaká výrazná zmena: Finančník má radikálny plán s kontroverznou stavbou v Tatrách

  • Známa vyhliadková veža je tŕňom v oku pre mnohých
  • Rattajovi sa jej umiestnenie nepáči
rattaj veža štrbské pleso
TASR/Milan Kapusta
  • Známa vyhliadková veža je tŕňom v oku pre mnohých
  • Rattajovi sa jej umiestnenie nepáči

Známa vyhliadková veža na Štrbskom Plese má nového prevádzkovateľa. Na základe rozhodnutia správcu konkurznej podstaty po predchádzajúcom majiteľovi sa novým nájomcom stala spoločnosť Štrbské Pleso Resort, dcérska firma Tatry Mountain Resorts (TMR). Informoval o tom hovorca TMR Marián Galajda.

Veža Tatras Tower bude otvorená denne, verejnosti ju znova sprístupnili v sobotu (20. 7.). „Je to produkt cestovného ruchu, a keď sa naskytla príležitosť, tak sme sa o jej nájom uchádzali ako o prvý krok k možnému vlastníctvu. V tejto chvíli je ťažké predpokladať, kto vežu v budúcnosti získa, ale ak by sme to boli my, chcel by som ju dostať – verím, že aj s podporou verejnosti – preč z Tatier. Je to atraktívny architektonický počin, ale na toto miesto sa nehodí,“ priblížil plány predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Veža vysoká 53 metrov má 15-stupňový náklon a nachádza sa v nadmorskej výške 1 367 metrov. Konštrukčne tvorí nosný obvodový plášť 24 stĺpov doplnených drevenými prvkami. Súčasťou veže je suchý, 61 metrov dlhý tobogan, pochôdzna sieť a presklená lávka.

Pôvodne sa malo vo veži nachádzať aj Múzeum Tatranského národného parku, pôvodný investor High Tatras Tower však zámer zmenil na reštauračné služby. Aj napriek nevôli miestnych a petícii za zrušenie stavby, ktorú podpísalo niekoľko tisíc ľudí, stavbu skolaudovali a otvorili v roku 2021.

Veža nebola obľúbená od začiatku

Náučno-vyhliadkovú vežu na Štrbskom plese skolaudovali v roku 2021. Stavba, ktorá mala byť novou dominantou regiónu, čelila zmiešaným reakciám verejnosti už počas jej budovania. 

Projekt veže za milióny eur vzbudil od svojho počiatku veľkú pozornosť, a nie veľmi pozitívnu. Začiatkom septembra 2019 sa proti výstavbe 53-metrovej veže spustila petícia, ktorú podpísalo viac ako 8-tisíc ľudí. Aktivisti argumentovali, že je nelogické stavať vyhliadkovú vežu na mieste, kde sú už prirodzené vrcholy a štíty. Súkromná spoločnosť však získala všetky potrebné povolenia a projekt pokračoval.

Roman Antal, zástupca spoločnosti High Tatras Tower, vtedy uviedol, že veža je umiestnená v zastavanom území a nezasahuje do prírodného prostredia. „Snažíme sa to objasniť, bolo to v zastavanom území obce, nemám s tým problém, vyjadriť sa má právo každý. Myslím si, že tento projekt v spolupráci s pánom Messnerom ocení až budúcnosť,“ dodal Antal.

Stavbu v roku 2019 prirovnal k Eiffelovej veži v Paríži, ktorá spočiatku tiež čelila nesúhlasu, no dnes je pýchou Francúzska. Budúcnosť kontroverznej stavby je však dnes nejasná. Ak sa ju spoločnosti Štrbské Pleso Resort, dcérskej firme Tatry Mountain Resorts podarí odkúpiť, jedno je jasné. Neobľúbená dominanta Štrbského plesa má svoje dni pravdepodobne spočítané.

Zdroje: TASR, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá