Štrbské Pleso je v ohrození a Slováci reagujú, tisíce ľudí v petícii žiada zachovanie prírodného pokladu

  • Je tomu 24 hodín, odkedy Iniciatíva My sme les spustila verejnú výzvu občanov za zachovanie Štrbského Plesa
  • Takýto krátky čas postačil na to, že sa pod ňu podpísalo vyše 16 000 ľudí a podpisy naďalej rapídne pribúdajú
pleso
TASR/Roman Hanc
  • Je tomu 24 hodín, odkedy Iniciatíva My sme les spustila verejnú výzvu občanov za zachovanie Štrbského Plesa
  • Takýto krátky čas postačil na to, že sa pod ňu podpísalo vyše 16 000 ľudí a podpisy naďalej rapídne pribúdajú

Podnetom na spustenie výzvy je podľa Iniciatívy zverejnenie dokumentu, ktorý prináša ďalšiu rekreačnú výstavbu v lokalite Štrbské Pleso.

Výstavba sa má uskutočniť aj napriek tomu, že doteraz (už viac ako 20 rokov) nie je schválená pre náš najstarší národný park, a teda aj pre územie Štrbského Plesa zonácia. 

https://www.facebook.com/mysmeles.sk/photos/a.1499272193513623/2962202093887285/?type=3&theater

Investorom je samotná obec Štrba alebo iní investori a občania podľa doručených žiadostí, ktoré obec akceptovala. Ide o 21 zámerov a z toho 11 zámerov na plochách vedených ako les a dva zámery na pozemkoch vedených ako lesy a pasienky. Týkajú sa výstavby apartmánových domov, nájomného bytového domu či hotelových parkovísk pre stovky áut.

Občania vo výzve, ktorá sa vo veľkom šíri cez sociálne siete, dôrazne žiadajú starostu obce Štrba, poslancov obecného zastupiteľstva obce Štrba ako aj prednostu Okresného úradu Poprad, aby odložili svoje rozhodovanie o zmene územného plánu obce Štrba až do momentu, dokedy nebude schválená zonácia, a s tým súvisiaci „program starostlivosti“ pre Tatranský národný park.

https://www.facebook.com/mysmeles.sk/photos/a.1499272193513623/2884544854986343/?type=3&theater

Ako hlavný dôvod pre odklad rozhodovania považujú fakt, že osada Štrbské Pleso leží na území TANAP-u s tretím stupňom územnej ochrany, pričom jeho zastavané územie je v dotyku s chránenými územiami vo štvrtom aj piatom stupni územnej ochrany.

Podľa vyjadrenia Tomáš Vidu z organizácie Aevis je zjavné, že schválenie predloženého dokumentu vytvorí podmienky pre ďalšiu výstavbu naprieč obcou Štrbské Pleso, čo bude mať dopad nie len na zmenu krajinného rázu a obmedzenie panoramatických výhľadov na dominantné tatranské končiare Vysokú, Ostrvu, Končistú či Patriu, ale aj na prírodne cenné lokality v tomto území.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Predmetom Zmien a doplnkov je aj zásah do územia chráneného európskou legislatívou. Zahŕňa výraznú plošnú zástavbu nového centra Štrbského Plesa na Mlynických lúkach a ohrozuje aj významnú prírodná pamiatka Rašelinisko,“ konštatuje Vida. 

ČÍTAJ TIEŽ >> Vyhliadková veža na Štrbskom plese bude onedlho hotová, Slovákov rozdelila na dva tábory

„Bez koncepčného prístupu a zmysluplného rozvoja, ktorý zachová a zveľadí to, kvôli čomu toto miesto ľudia navštevujú, nemôžeme hovoriť o udržateľnom rozvoji cestovného ruchu nie len v tejto lokalite, ale aj v iných národných parkoch na Slovensku,“ dodáva Iveta Niňajová z Asociácie prírodného turizmu. 

https://www.facebook.com/mysmeles.sk/photos/a.1499272193513623/2884542774986551/?type=3&theater

Aj Karol Kaliský z Iniciatívy My sme les má jasný názor na aktuálnu situáciu.

Hovorí, že „schválenie návrhu by znamenalo úplne pochovať a odprírodniť ďalšiu jedinečnú a nádhernú lokalitu národného parku, podobne ako to môžeme vidieť v Jasnej v Nízkych Tatrách, kde sa už dnes týči hotel Damián priamo nad hladinou Vrbického plesa a vzácne čučoriedkové smrekové lesy či ďalšie biotopy sa rýchlo menia na staveniská, zjazdovky, penzióny a parkovacie plochy.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: My sme les

Najnovšie videá

Trendové videá