Stredné Slovensko zasypal sneh. Donovaly skolabovali, meteorológovia vydali nové výstrahy
- Na mnohých miestach sme sa dočkali naozaj bohatej snehovej nádielky
- Výstraha pred poľadovicou platí pre viaceré oblasti
- Na mnohých miestach sme sa dočkali naozaj bohatej snehovej nádielky
- Výstraha pred poľadovicou platí pre viaceré oblasti
Slovensko zasypal sneh. Silné sneženie obmedzuje v utorok ráno dohľadnosť do 100 metrov v lokalitách Banská Bystrica, Hronská Breznica, Stráže, Kremnička, Vígľaš, Zvolen, Zvolenská Slatina, Stožok, Detva a Dobrá Niva. Slovenská správa ciest (SSC) o tom informuje na svojom webe zjazdnost.sk.
Na viaceré neupravené cesty, napríklad na horskom priechode Vernár, ale aj medzi Breznom a Polomkou či na trase Turčianske Teplice – Kremnica upozorňuje aj Zelená vlna, informuje TASR.
Výstrahy platia pre viaceré okresy
Cestári tiež pripomínajú, že horské priechody (HP) Príslop, Donovaly a Šútovce, ako aj cesta I/64 v úseku Nitrianske Pravno sú uzavreté pre vozidlá nad desať metrov dĺžky. Pre vozidlá nad 3,5 tony je uzavretý horský priechod Dobšiná aj cesty I/67 Dedinky – Ostrá Skala a II/531 Muráň – Č. Skala.
HP Herlianske Sedlo a cesta II/549 Úhornianske sedlo – Krásnohorské Podhradie sú podľa SSC v zimnom období neudržiavané a uzavreté pre všetku dopravu.
Na strednom Slovensku sa taktiež môže v utorok ráno vyskytnúť hmla. Výstraha platí pre celý Banskobystrický kraj, časť Žilinského a okresy Poprad, Rožňava. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webovej stránke.
Výstraha pred poľadovicou platí od rána pre celé územie. Na strednom Slovensku očakávajú odborníci tiež sneženie.
Podľa portálu iMeteo sa dnes sneženie môže vyskytovať aj v nižších polohách, no trváca snehová prikrývka sa vytvorí predovšetkým na horách. Najviac snehu by malo podľa meteorológov napadnúť v Nízkych Tatrách, kde odhadujú, že pribudne 15 až 20 centimetrov nového snehu.
Donovaly sú neprejazdné
Horský priechod Donovaly ráno uzavreli pre všetky vozidlá pre husté sneženie a vrstvu kašovitého snehu. Šturec je uzavretý pre nákladné vozidlá nad 10 metrov dĺžky.
Ako agentúru SITA informoval pracovník dispečingu Banskobystrickej regionálnej správy ciest, cestu na Donovaloch budú postupne otvárať podľa podmienok, keď skončí sneženie, najskôr pre osobné vozidlá a neskôr pravdepodobne okolo obeda aj pre nákladné vozidlá. Situácia je na Donovaloch zlá a cestári tam neodporúčajú teraz jazdiť.
Pre okresy Banskobystrického kraja vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varovania prvého stupňa pred poľadovicou, ktoré potrvá do 9:00.
„Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ informuje SHMÚ s tým, že jej výskyt je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Meteorológovia vydali aj varovania prvého stupňa pred hmlou a v Banskobystrickom a Breznianskom okrese aj pred vetrom na horách.
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo
Vplyvom silného južného prúdenia je v Nízkych Tatrách vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3.stupeň. V ostatných pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň).
Čo to môže znamenať v praxi? Podľa najnovších štatistických výskumov má lavínou zasypaná osoba po 15 minútach zasypania 93% šancu na prežitie, po 30 min. 40%, po 45 min. 26% a po 90 min. už len 15% nádej, že ho záchranári nájdu živého. Nebezpečie lavín vždy znamená ohrozenie života.
Silný južný vietor, transportuje voľný sneh na záveterné strany pohorí a hrebeňov, preto je hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh, a to predovšetkým na severozápadných, severných severovýchodných a východných orientáciách. V týchto miestach možno nájsť nestabilné dosky a vankúše vetrom ubitého snehu, píše SITA.
Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch, v úzkych žľaboch a terénnych depresiách, upozorňuje Horská záchranná služba na svojom webe. Vplyvom ďalších zrážok a predpokladaného vetra je tendencia lavínového nebezpečenstva stúpajúca. Najväčší význam pri lavínovom ohrození má prevencia a správanie sa ohrozených.
Dnes bude zamračené so snežením, zrána ojedinele aj výdatným – najmä na južných návetriach. Popoludní postupne ubúdanie zrážok a lokálne prechodne aj čiastočne zmenšená oblačnosť. Zrána miestami hmla. Fúkať bude juhozápadný až západný vietor s rýchlosťou 4 až 10 m/s, vo vysokých polohách miestami 10 až 16 m/s. Večer na podhorí a v stredných polohách očakávajú prevažne slabý juhovýchodný vietor.
Pribudne okolo 30 cm nového snehu, hlavne v Nízkych Tatrách, povrch snehu bude v pásme lesa prachový, nad pásmom lesa miestami ufúkaný do snehových dosiek a vankúšov. Sneženie sa objaví všade nad 800 m n. m.
Sneženie pod Tatrami značne komplikuje situáciu vodičom
V Poprade a okolí sa vyskytuje poľadovica. Množstvo snehu sťažuje situáciu na cestách v okolí Kežmarku, Spišského Bystrého a Spišskej Magury. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.
„Približne dva kilometre za Popradom, smer Spišské Bystré, autobus dostal šmyk a prevrátil sa na bok. V tom čase v ňom boli štyria cestujúci, ktorí utrpeli ľahké zranenia. Na mieste je hliadka Policajného zboru, ktorá usmerňuje dopravu,“ uvádza polícia.
V obci Kravany smerom do Spišského Bystrého dostal vodič osobného auta šmyk na neupravenej ceste. V dôsledku toho došlo k stretu s autobusom prímestskej dopravy. Obe vozidlá skončili v priekope. Udalosť sa obišla bez zranení. Na mieste je rovnako policajná hliadka.
V súvislosti s počasím polícia apeluje na vodičov, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania v tejto oblasti. Pokiaľ však cestu nemôžu z akéhokoľvek dôvodu odložiť na neskôr, nech zvýšia opatrnosť a obozretnosť na ceste. Pri samotnej jazde je potrebné brať do úvahy, že vozovka pokrytá snehom a v najhoršom prípade ľadom má podstatne dlhšiu brzdnú dráhu.
Je preto potrebné nechať si odstup od auta pred nimi. So snehom sa spája aj nebezpečenstvo vzniku koľají. Ak sa v nich vodič ocitne, je podľa polície potrebné pamätať, že pri ich prechádzaní môže ľahko dostať šmyk, a preto je lepšie držať sa v ich stope.
Pre husté sneženie popadali v Hornom Tisovníku stromy
Pre husté sneženie a poveternostnú situáciu popadali v Hornom Tisovníku v Detvianskom okrese v utorok stromy. TASR to potvrdil starosta obce Ján Kľuka s tým, že situácia na hlavnom cestnom ťahu v obci je však v súčasnosti stabilizovaná.
Pripomenul, že kalamita nastala v noci z pondelka (16. 1.) utorok a pre sneženie padali stromy popri hlavnej ceste. Pre mimoriadnu situáciu bola približne dve až tri hody v tomto úseku zastavená doprava. Ako dodal, v obci bol aj skrížený kamión. Najviac zásahov mali podľa starostu hasiči, ktorí odstraňovali škody.
„V súčasnosti je cesta prejazdná, treba však po nej prechádzať opatrne,“ zdôraznil s tým, že problémy v Hornom Tisovníku spôsobilo veľa snehu naraz. Spomenul, že v teréne sú spolu s ním ľudia, ktorí pomáhajú situáciu stabilizovať. Podľa jeho slov stromy na hlavnom cestnom ťahu v obci odstránili.
Hasiči mali pre počasie 47 výjazdov, polícia vyzýva na opatrnosť
V súvislosti s počasím, sprevádzaným najmä intenzívnym snežením, zasahovali hasiči a členovia dobrovoľných hasičských zborov v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) už 47-krát. Ich výjazdy v kraji od pondelka (16. 1.) od 6.00 h do utorka do 9.00 h boli prevažne k odstraňovaniu a píleniu popadaných stromov a k sprejazdňovaniu ciest. TASR o tom informoval Matúš Kondela z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici.
„Celkovo zasahovalo 79 príslušníkov HaZZ s 29 kusmi techniky. Najviac zásahov, deväť, vykonali príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Žiari nad Hronom z hasičskej stanice v Banskej Štiavnici,“ konštatoval Kondela.
V súvislosti s poveternostnou situáciou zasahovali aj dobrovoľné hasičské zbory obcí Podhorie, Kokava nad Rimavicou, Štiavnické Bane, Látky, Osrblie, Banská Štiavnica, Janova Lehota, Hronská Dúbrava a Muráň. Na výjazdy išlo 33 členov na 11 kusoch techniky.
Sneženie, námraza, skrížené kamióny, ale aj vozidlá s letnými pneumatikami, ktoré blokovali cestu, si vyžiadali opatrenia aj zo strany polície v BBSK.
„Prejazd vozidiel sme museli aktívne regulovať zvýšeným počtom policajných hliadok. Kritická situácia bola zvládnutá. V ranných hodinách nedošlo k žiadnej vážnej dopravnej nehode,“ zhodnotila polícia.
Vodičov vyzýva, aby boli maximálne opatrní, znížili rýchlosť jazdy a prispôsobili ju stavu a povahe vozovky. V takomto počasí je potrebné dodržiavať väčšie vzdialenosti medzi vozidlami, aby stihli vodiči včas reagovať na prípadnú, náhle vzniknutú situáciu na ceste.
Zdroje: TASR, SITA, iMeteo