Strednou Európou lomcuje epidémia chrípky. Prevencia je podľa vedcov úplne jednoduchá

  • Slovensko oficiálne prechádza celoplošnou epidémiou
  • Výskyt respiračných ochorení sa zvyšuje naprieč Európu
  • Nová štúdia ponúka jednoduchú prevenciu
chrípka šál
Ilustračná fotografia TASR/Silvia Tannhauserová, Unsplash/Vadim Fomenok
  • Slovensko oficiálne prechádza celoplošnou epidémiou
  • Výskyt respiračných ochorení sa zvyšuje naprieč Európu
  • Nová štúdia ponúka jednoduchú prevenciu

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, začiatkom minulého týždňa informoval, že počas najbližších dní presiahne chorobnosť na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení úroveň epidemického prahu.

Podľa úradu je možné konštatovať, že súčasná chrípková sezóna prerástla do chrípkovej epidémie ešte pred vianočnými prázdninami. Dnes sa ich predpoklady, vzhľadom na súčasné štatistiky z celého Slovenska, dajú potvrdiť.

Blížime sa k špičke grafu

O situácii informuje agentúra SITA. Chorobnosť na chrípku a iné respiračné ochorenia by však mala počas trvania vianočných prázdnin klesnúť, pretože vtedy sa deti nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí. ÚVZ SR očakáva, že po vianočných prázdninách bude chorobnosť opäť stúpať, a po čase dôjde k druhému vrcholu počas chrípkovej sezóny.

Úrad verejného zdravotníctva všetkým osobám, ktoré ešte neochoreli, naďalej odporúča očkovanie proti chrípke. Okrem toho možno svoju obranyschopnosť ďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D. Človek ich získa aj konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu.

Dbať treba aj na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie. V kolektívoch ÚVZ SR odporúča časté a krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa s oknami dokorán. Odporúča tiež dbať na hygienu rúk a dezinfekciu plôch, ktorých sa ľudia často dotýkajú, obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, dotýkanie sa tváre a očí neumytými rukami či nezdieľať osobné predmety s inými ľuďmi.

ÚVZS SR odporúča tiež chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach. Nosenie respirátora je stále povinné (vo vybraných prípadoch je prípustné aj rúško) na miestach, kde sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou.

chrípka
zdroj: Unsplash/@candidbcolette

Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora konkrétne platí pre personál zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb (klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti vo všeobecnosti nemajú povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty) a tiež pre pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov, zákazníkov lekární.

Naprieč strednou Európou

Podobnú situáciu si zažíva aj susedné Česko. Krajinou totiž sa šíri vlna akútnych respiračných infekcií (ARI) vrátane chrípky a chorobnosť sa zvyšuje vo všetkých krajoch a vekových skupinách. Za uplynulý týždeň bolo chorých viac než 1300 ľudí na 100 000 obyvateľov, čo je nárast takmer o 34 percent. V pondelok to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) ČR, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Na väčšine územia Českej republiky sa situácia na základe vývoja a ďalšieho nárastu chorobnosti môže vo všetkých vekových kategóriách hodnotiť ako epidémia akútnych respiračných infekcií vrátane chrípky,“ uviedlo MZ ČR. Výnimkou je Praha a Juhočeský kraj, kde je situácia hraničná.

tabletky
zdroj: Unsplash/Kate Hliznitsova

Podľa Štátneho zdravotníckeho ústavu sa najviac šíria vírusy chrípky, SARS-CoV-2 a RSV. Ministerstvo predpokladá, že v budúcich týždňoch sa počty chorých budú zvyšovať. „Ľudia by sa mali, ak je to možné, vyhýbať väčším zhromaždeniam a najmä vo zvýšenej miere dodržiavať základné hygienické pravidlá, ako napríklad kýchanie do vreckovky,“ upozornil Matyáš Fošum, riaditeľ odboru ochrany verejného zdravia MZ ČR.

Obmedziť by sa malo aj podávanie rúk, objímanie pri pozdrave či dotýkanie tváre neumytými rukami. „V prípade ochorenia alebo jeho príznakov odporúčame zostať doma a obmedziť kontakt s rizikovými skupinami ako sú seniori alebo osoby s chronickým ochorením na nevyhnutné minimum,“ doplnil Fošum.

Jednoduchá prevencia

Ak si sa aj ty stal jedným z nakazených uvedených v spomenutých štatistikách, je možné, že si obeťou nedávno opísanej biologickej reakcie, ktorá nastane pri strete ľudského nosa s nízkymi teplotami, vysvetľuje spravodajský web CNN.

Ľudovo sa u nás hovorí, že počas zimy jednoducho „prechladneš“. Samotná zima však nemá žiadny výrazný vplyv na výskyt vírusov, baktérií a iných chorobu navodzujúcich faktorov.

V skutočnosti sú všetky mikróby prítomné ako v lete, tak aj v zime. Náš imunitný systém si však s nimi nedokáže poradiť rovnakým spôsobom. V novej štúdii, ktorú mnohí vedci nazývajú prelomovou, výskumníci prišli na to, že okolitá teplota značne vplýva na prítomnosť buniek, ktoré bežne bojujú proti spomínaným neviditeľným nepriateľom.

Rozdiel je pritom omnoho výraznejší, než sme si doposiaľ mysleli. Podľa dôkazov prezentovaných v štúdii totiž stačí len pokles teploty o 5 °C na to, aby ľudský organizmus stratil milióny imunitných buniek v nose. V prepočte na percentá ide o stratu až 50 % našej obranyschopnosti voči vírusom a baktériám.

dav v rúškach
zdroj: TASR/František Iván

Studený vzduch je spojený so zvýšenou vírusovou infekciou, pretože ste tým malým poklesom teploty v podstate stratili polovicu svojej imunity,“ tvrdí otorinolaryngológ, profesor na Harvarde a doktor Benjamin Bleier, ktorého sme citovali v našom predošlom článku.

Našťastie, existuje relatívne jednoduchý spôsob prevencie. Nejeden človek si počas obdobia, keď sme nosili respirátory a rúška, všimol, že hlienov bolo akosi menej.

Nielen, že nás chránia pred priamym vdychom vírusov, ale predstavujú akýsi sveter pre náš nos,“ uvádza Bleier. Čím bude naše okolie nosa teplejšie, tým lepšia bude obranyschopnosť spomínaných imunitných funkcií. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá