Strednú či vysokú školu vyberieme za teba. O týchto 6 odborov je dnes na trhu práce najväčší záujem

  • Získať môžeš aj štipendium
  • Dualisti zarábajú viac
  • Zisti, aké sú aktuálne tie najžiadanejšie odbory na trhu práce
práca počítač peniaze euro
Ilustračná fotografia Unsplash/Willfried Wende, Arlington Research
  • Získať môžeš aj štipendium
  • Dualisti zarábajú viac
  • Zisti, aké sú aktuálne tie najžiadanejšie odbory na trhu práce

Hľadáš školu, ktorá ťa pripraví na reálny život a pomôže ti naštartovať úspešnú kariéru? Potom by si sa mal zamerať na tie, ktoré úzko spolupracujú s firmami a odborníkmi z praxe. Získaš nielen cenné vedomosti, ale aj zručnosti priamo od ľudí, ktorí ich denne využívajú v práci. 

Učebné osnovy sú prispôsobené aktuálnym požiadavkám trhu práce, takže sa naučíš skutočne to, čo firmy naozaj potrebujú. Budeš mať možnosť nadviazať kontakty s potenciálnymi zamestnávateľmi už počas štúdia, čo ti môže výrazne pomôcť pri hľadaní práce po jeho skončení.

Absolventi škôl s úzkym prepojením na prax sú na trhu práce vysoko žiadaní a majú oveľa väčšiu šancu na rýchle a úspešné uplatnenie. Aké sú trendy a čo pomáha po škole s uplatnením na trhu práce?

Študenti môžu získať aj štipendium

Expertka na trh práce pre RTVS hovorí, že žiaci, ktorí si zvolili školu s možnosťou duálneho vzdelávania, svoje rozhodnutie väčšinou neoľutovali.

„Keď sme sa v Trexime pozreli na absolventov duálneho systému vzdelávania, tak ich prechod zo vzdelávacieho systému na trh práce je oveľa flexibilnejší,“ zhodnotila Lednárová Diétová z Trexima Bratislava.

Hovorí tiež, že spomínaní absolventi majú zhruba o 20 percent vyššiu mieru zamestnanosti ako ich spolužiaci nedualisti. Zarábajú o 17 percent viac ako nedualisti.

„A čo nás na trhu práce najviac teší – až dve tretiny z nich sa naozaj uplatňujú v odbore vzdelania,“ dodala s tým, že je duálne vzdelávanie prehlbuje vzťah ku kvalifikácii, ktorý dosiahnu.

Ako sa správne rozhodnúť? 

Ako pripomína RTVS, dobrou pomôckou pri výbere vysokej školy môže byť aj zoznam viac ako 250 nedostatkových odborov. Ten zostavilo ministerstvo školstva. Študenti, ktorí sa na ne prihlásia, môžu získať aj štipendium.

„Dokopy za prvý stupeň bakalárskeho štúdia získajú štipendium vo výške 16 500 eur. Toto štipendium máme pre 400 talentovaných študentov,“ informovala RTVS hovorkyňa ministerstva školstva Dagmara Al-Khaldi Mičeková.

Ak ťa už čoskoro čaká rozhodovanie, kam na strednú či vysokú školu, mal by si zvážiť niekoľko krokov. 

„Mladý človek musí poznať svoj intelektuálny, profesijný, záujmový, osobnostný a talentový potenciál, lebo nie je nič horšie, ako keď dieťa vyštuduje ambície svojich rodičov a potom sa snaží vtesnať do role úspešného dieťaťa,“ upozornila pre RTVS v relácii Peniaze Lednárová Diétová.

Najžiadanejšie odbory 

Podľa expertky sa medzi najžiadanejšie odbory a povolania budúcnosti radia:

  • Špecialisti na environmentálny manažment: Naša planéta čelí mnohým environmentálnym výzvam a odborníci, ktorí dokážu tieto problémy riešiť, budú mimoriadne potrební.
  • Dátoví analytici: V dnešnom svete dát je kľúčová schopnosť ich analýzy a interpretácie. Dátoví analytici budú pomáhať firmám robiť lepšie a informovanejšie rozhodnutia.
  • Lekári: Lekárska starostlivosť bude vždy potrebná a s rastúcim obyvateľstvom a starnutím populácie bude dopyt po lekároch stúpať.
  • Učitelia: Kvalitné vzdelávanie je základom rozvoja každej spoločnosti a učitelia zohrávajú v tomto procese kľúčovú úlohu.
  • Inžinieri pre robotizáciu a automatizáciu: Automatizácia mení pracovný trh a inžinieri, ktorí dokážu navrhovať, budovať a prevádzkovať robotické systémy, budú veľmi žiadaní.
  • Fintech experti: Finančný sektor sa rýchlo digitalizuje a experti na fintech technológie budú hrať dôležitú úlohu pri vývoji a implementácii nových inovatívnych riešení.

Nezamestnanosť podľa očakávaní poklesla

Miera evidovanej nezamestnanosti v apríli podľa očakávaní poklesla pod 5 %, priblížila sa tak k historickému minimu spred pandémie nového koronavírusu. Trh práce na Slovensku ostáva pod tlakom. Zhodnotil aktuálny vývoj nezamestnanosti na Slovensku analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. 

„V prostredí utlmeného rastu slovenskej ekonomiky, stagnujúceho výkonu hospodárstva našich obchodných partnerov a vysoko reštriktívnych sadzieb centrálnej banky naša miera nezamestnanosti dosahuje extrémne nízke hodnoty. Zvýrazňuje to problém, ktorému čelia slovenskí zamestnávatelia so získaním dostatku kvalifikovanej pracovnej sily,“ uviedol analytik pre TASR. 

Dodal, že tento problém môže byť ešte vypuklejší, keď príde k oživeniu ekonomík a zvoľní sa tlak menovej politiky. Trh práce tak môže byť limitujúcim faktorom pre rozvoj slovenskej ekonomiky a jej dlhodobú prosperitu,“ zhodnotil Horňák. 

Trh práce ostáva pod tlakom

Analytik priblížil, že vyše 41 % nezamestnaných nepracuje dlhšie ako jeden rok, približne 16 % nepracuje viac ako štyri roky. Strácajú tak podľa Horňáka pracovné návyky a ich zamestnanie sa spája s čoraz vyššími časovými a finančnými nákladmi pre zamestnávateľov.

Podľa analytika bude vzhľadom na zhoršujúcu sa demografiu nevyhnutné otvoriť slovenský trh práce zahraničným pracovníkom. Bez nich totiž budú slovenské podniky čeliť čoraz väčším bariéram produkcie či ďalšieho rozvoja. 

Napätý trh práce bude zároveň faktorom tlačiacim na rast miezd. „Tento však nebude spôsobený rastom produktivity, ale bude čisto nákladovou položkou – z dôvodu získania či udržania si zamestnancov. To môže držať inflačné tlaky na Slovensku zvýšené po dlhšie obdobie,“ uviedol Horňák. 

Do budúcnosti očakáva, že nezamestnanosť s najväčšou pravdepodobnosťou nebude klesať tak rýchlo, ako to bolo v uplynulých mesiacoch. Dôvodom majú byť pritom už spomenuté bariéry či geografické prekážky, keď pracovná sila nie je vždy tam, kde ju zamestnávatelia potrebujú. 

Zdroje: RTVS , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá