Strelec chcel destabilizovať štát, uviedol Heger. Vyzdvihol dôležitosť posilnenia práv LGBTI komunity

  • Na tlačovej besede po zvolaní bezpečnostnej rady vystúpil premiér Eduard Heger
  • Upozornil na dôležitosť posilnenia práv LGBTI
  • Dôležitým faktorom je aj školstvo
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) pred pochodom za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. Sprievod zo Zámockej ulice na Námestie SNP za obete tragédie zorganizovali Iniciatíva Inakosť a Dúhový Pride Bratislava.
TASR/Dano Veselský
  • Na tlačovej besede po zvolaní bezpečnostnej rady vystúpil premiér Eduard Heger
  • Upozornil na dôležitosť posilnenia práv LGBTI
  • Dôležitým faktorom je aj školstvo

Premiér Eduard Heger zvolal mimoriadnu bezpečnostnú radu, ktorá sa zaoberala nedávnym teroristickým činom zo Zámockej ulice, vyhodnotením súčasnej bezpečnostnej situácie a možnou budúcou prevenciou. Predseda vlády to oznámil na tlačovej besede. Zároveň vyzval k uznaniu práv LGBTI ľudí.

Útok na demokraciu

V ten deň mohol zaútočiť na Židov, novinárov či vládnu moc. Je zjavné, že išlo o útok na demokraciu. Išlo o útok na slobodnú, demokratickú spoločnosť, ktorá rešpektuje rôznorodosť. Toto nemôže ostať bez odozvy,“ uviedol spočiatku Heger.

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

Premiér ďalej priblížil rolu sociálnych sietí v radikalizácii strelca Juraja K., pričom dodal, že väčšina z nich bola zahraničných. „Sociálnym sieťam vďačíme za mnohé, žiaľ, tu majú podiel na šírení extrémistického obsahu. Preto budeme túto tému riešiť aj na európskej úrovni,“ vyjadril sa premiér.

Heger taktiež priblížil kroky, ktoré má Slovenská republika v pláne podnikať v najbližšej dobe. Podľa premiéra má ísť o „vymožiteľnosť práva, posilnenie útvarov bezpečnostných zložiek o desiatky expertov na počítačovú kriminalitu, posilnenie materiálno-technického vybavenia, zintenzívnenie spolupráce s mobilnými operátormi, osveta na školách a taktiež posilnenie ochrany zraniteľných skupín“.

A, áno, aj posilnenie práv LGBTI komunity,“ zdôraznil Heger. Na tlačovej besede prehovoril aj minister vnútra Roman Mikulec. „Chcem vyzdvihnúť spoluprácu medzi jednotlivými bezpečnostnými zložkami. Aj vďaka nej boli mnohé veci odhalené vo veľmi krátkom čase a neudiali sa tak, ako ich mal páchateľ možno plánované.

Mikulec ďalej prehovoril o posilnení prevencie na školách, ktorá podľa jeho slov „prebieha už niekoľko rokov“, no do budúcna sa má intenzívnejšie venovať práve radikalizácii.

Posilní sa prevencia

Ďalej vystúpil i prezident policajného zboru Hamran. „Kolegovia robia všetko preto, aby urobili Slovensko bezpečnou krajinou,“ uistil. „Vyzerá to tak, že návrhy, ktoré navrhuje policajný zbor, budú v krátkej dobe zrealizované. Snažíme sa realizovať druhú fázu reformy policajného zboru, ktorá dokáže taktiež výrazne prispieť k tomu, aby sme mohli posilniť naše regionálne štruktúry,“ vysvetlil následne.

Hamran taktiež dodal, že policajný zbor sa chystá posilniť najmä „tie útvary, ktoré sa venujú boju proti extrémizmu a terorizmu“. „Do budúcnosti môžu eliminovať útoky takéhoto typu veľmi účinným spôsobom.

Polícia SR na mieste nehody.
zdroj: Startitup

Krátke vyjadrenie ponúkol aj minister obrany Naď, ktorý opätovne prízvukoval dôležitosť zavedenia rôznych opatrení, ktoré by predišli podobným udalostiam ako tá, ktorá postihla Slovensko minulý týždeň.

Zároveň chcem upozorniť politikov, aby sa zdržali akýchkoľvek prejavov radikalizmu, vyzývaniu na občiansku neposlušnosť či vyzývania ku konkrétnym útokom,“ dodal minister.

Naď ďalej upresnil, že má na mysli útoky voči „napr. politikom, LGBTI, Židom, lekárom či vedcom“. „Jednoducho, je to neprípustné,“ podčiarkol minister obrany.

Dôležití sú mladí ľudia

Nakoniec pred novinárov vystúpil i súčasný minister školstva Ján Horecký. „Tragická a dvojnásobná vražda na Zámockej ulici doľahla na deti a mládež v časoch, keď už bol ich mentálny a emotívny svet dosť zaťažený,“ uviedol Horecký. Svoju daň si podľa neho vyžiadala pandémia, online výučba či vojna na Ukrajine a nasledovná energetická kríza.

Nový minister školstva Ján Horecký
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Minister ďalej zdôraznil dôležitosť formovania súčasných študentov. Súčasná spoločnosť ich podľa Horeckého vníma skôr ako „nositeľov akademických vedomostí“, no správnou cestou by mala byť podľa Horeckého snaha o budovanie „kritického myslenia a posudzovania zdrojov“. 

Aby mohli byť lepšími členmi tímov, susedmi, spoluobčanmi v tejto krajine. Aby disponovali schopnosťou rešpektovať rôznorodosť, aby dokázali naplniť to, čo nám hovorí ústava – že každý má právo žiť,“ podčiarkol minister školstva.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TB

Najnovšie videá

Trendové videá