Stres je nie len zlý. Pozitívny stres ťa nakopne, keď to najviac potrebuješ

  • Každý z nás už si určite v živote prešiel nejakou stresovou situáciou
  • Stres však nemusí vždy byť iba zlý, existuje aj tzv. eustres
  • Ten telu len prospieva
žena sa zhlboka nadychuje
Unsplash/Radu Florin
  • Každý z nás už si určite v živote prešiel nejakou stresovou situáciou
  • Stres však nemusí vždy byť iba zlý, existuje aj tzv. eustres
  • Ten telu len prospieva

Stres je niečo, čo zažívame všetci a má mnoho tvárí. Je to reakcia nášho tela, keď sa musíme vysporiadať s rôznymi situáciami – či už sú to problémy v práci, v škole, alebo osobné výzvy. Ale nemusí to byť vždy zlé.

Existujú dva hlavné typy stresu: „dobrý stres“, ktorý nás motivuje a pomáha nám rásť, a „zlý stres“, ktorý nám môže ubližovať. Stresu môžeš byť vďačný za také veci, ktoré by ti možno ani nenapadli, informuje Summa Health.

Eustres a distres

Ditres sa môže prejavovať rôznymi formami, od krátkodobého akútneho stresu až po dlhodobý chronický stres. Akútny stres, často spôsobený náhlymi, neočakávanými udalosťami, môže byť zvládnuteľný a menej škodlivý, ak dokážeme rýchlo nájsť spôsoby relaxácie.

Na druhej strane, chronický stres vzniká z častého čelenia stresorom a môže významne ovplyvniť naše zdravie. Tento dlhotrvajúci stres môže viesť k rôznym fyzickým a psychologickým problémom, ako sú bolesti hlavy, problémy so spánkom, kolísanie hmotnosti, úzkosť a dokonca aj vysoký krvný tlak.

Naopak, dobrý stres, alebo eustres, je typ stresu, ktorý nás nabíja energiou a vzrušuje. Tento druh stresu sprevádza zvýšená srdcová frekvencia a rýchlejšie dýchanie, ale bez prítomnosti strachu alebo hrozby. Je to dočasná fyziologická zmena, ktorá nás pripravuje na optimálny výkon a pripravenosť.

Dobrý stres zažívame v príjemných, no zároveň výzvou nabitých situáciách, ako je jazda na horskej dráhe, snaženie sa o povýšenie v práci, alebo prvé rande, ako opisuje koučka Elizabeth Scott na portáli Very Well Mind.

V čom je stres prospešný

Dobrý stres môže človeku podľa odborníčky prospievať mnohými spôsobmi. Môže zvýšiť bdelosť a motiváciu, zlepšiť náladu a podporiť výkon.

Krátkodobý stres sa ukázal ako prospešný pre pamäť, čo môže byť užitočné v situáciách, ako sú napríklad skúšky. Okrem toho, čelenie stresovým situáciám môže zlepšiť našu odolnosť, zvyšujúc našu schopnosť zvládať budúce výzvy.

Zaujímavé je, že niektoré výskumy naznačujú, že krátkodobé stresory môžu zlepšiť našu schopnosť bojovať proti chorobám a zotavovať sa z poranení, objasnila Elizabeth Scott.

Do nášho života môžeme začleniť dobrý stres prostredníctvom zaujímavých aktivít a stanovením plných cieľov. Medzi to patrí záujem o vzrušujúce pracovné projekty, rozvíjanie koníčkov alebo záujmov, zapojenie sa do fyzickej aktivity a cestovanie na nové miesta.

Dokonca aj významné životné zmeny, ako sú sobáš, začatie rodiny, získanie nového zamestnania alebo presťahovanie sa na nové miesto, môžu byť zdrojmi dobrého stresu.

Ako sa brániť pred distresom

Treba si však uvedomiť, že príliš veľa stresu sa môže stať škodlivým, najmä ak sa skombinuje s inými stresormi.

Zvládanie distresu si vyžaduje uvedomenie si, čo ťa stresuje. Potom by si mal do svojho života zaradiť zopár zdravých životných návykov. Pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatok spánku sú základné kroky.

Pomôcť môže aj meditácia, joga či techniky hlbokého dýchania, ktoré upokojujú myseľ a telo. Efektívne riadenie času, nastavenie realistických cieľov a rozdelenie veľkých úloh na menšie vám umožní lepšie zvládať pracovné aj osobné záväzky.

Trávenie času s blízkymi a venovanie sa aktivitám, ktoré ťa bavia, pomáhajú takisto uvoľniť myseľ a znížiť hladinu stresu. V prípadoch, keď už to prekračuje hranicu zvládania, sa neboj vyhľadať odbornú pomoc. Každý človek je iný a musí nájsť si svoj vlastný spôsob, ako zvládať stres a udržať si duševnú rovnováhu.

Zdroje: Very Well Mind, Summa Health

Najnovšie videá

Trendové videá