Stručný PREHĽAD: Rokuje sa o prímerí v Gaze. Extrémisti tvrdia, že Izrael má poslednú šancu
- Izrael podnikol útok na gazanské mesto Rafah
- Extrémisti z Gazy hovoria, že prijali podmienky prímeria od Egypta a Kataru
- Izrael s nimi nesúhlasí
- Izrael podnikol útok na gazanské mesto Rafah
- Extrémisti z Gazy hovoria, že prijali podmienky prímeria od Egypta a Kataru
- Izrael s nimi nesúhlasí
Situácia v palestínskej enkláve Pásmo Gazy opäť eskalovala po nočných útokoch Izraelských obranných síl (IDF) na ciele militantného hnutia Hamas v meste Rafah. To izraelský premiér Benjamin Netanjahu považuje za poslednú významnú baštu extrémistov v Gaze.
Čoskoro po tom, čo IDF začali evakuačnú operáciu v Rafahu, Hamas informoval Egypt a Katar ako mediátorov v rokovaniach o prímerí, že schvaľuje návrh na dohodu s Izraelom. Podľa Netanjahuovho úradu ale ide o návrh, ktorý zďaleka nespĺňa podmienky Izraela.
Napriek tomu do Egypta dorazila delegácia z Jeruzalemu, píše The Times of Israel (TOI). Tá sa ma podľa izraelských autorít dohodnúť na pozastavení bojov „za podmienok prijateľných pre Izrael“, podotkla TASR.
Vysoký predstaviteľ Hamasu v súčasnosti tvrdí, že rozhovory v egyptskej Káhire budú „poslednou šancou“ pre Izrael získať unesených rukojemníkov.
Teroristi z Hamasu totiž 7. októbra podnikli bezprecedentný útok na juh Izraela. V izraelských dedinách známych ako kibuce páchali zverstvá, upaľovali či stínali ľudí vrátane žien detí či seniorov. Približne 1 140 ľudí prišlo o život a ďalších 250 osôb uniesli do pobrežnej enklávy ako rukojemníkov. V súčasnosti zostáva v zajatí alebo nezvestných 101 ľudí.
Izrael reagoval spustením pozemnej operácie a ostreľovania palestínskej enklávy. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré spadá pod správu Hamasu, tvrdí, že v Gaze prišlo o život viac ako 34 000 ľudí. Tieto údaje nie je možné nezávisle overiť.
Izrael s dohodou nie je spokojný
Netanjahu tvrdí, že Hamas sa návrhom na prímerie iba usiloval prerušiť postup IDF na Rafah. To ale extrémistom podľa neho nevyšlo a v meste má izraelská armáda za úlohu nájsť a oslobodiť rukojemníkov ako aj odstrániť pozície a členov Hamasu.
Zdôraznil, že súčasná ponuka gazanských extrémistov je „veľmi vzdialená od životne dôležitých požiadaviek Izraela“. Ako píše TOI, Izrael podľa Netanajhua nemôže prijať návrh ohrozujúci bezpečnosť občanov a budúcnosť krajiny. Izraelský vyjednávači majú v Káhire pevne stáť za izraelskými požiadavkami.
Minister obrany Joav Galant na návšteve jednotiek na južnej časti hranice Gazy taktiež naznačil, že operácia v Rafahu sa nezastaví, kým sa armáde nepodarí Hamas zlikvidovať alebo kým strany nedosiahnu prijateľnú dohodu.
„Včera som nariadil IDF vstúpiť do oblasti Rafahu, zmocniť sa prechodu a vykonať svoje misie. Táto operácia bude pokračovať, kým nezlikvidujeme Hamas v oblasti mesta a celého pásma Gazy, alebo kým sa nevráti prvý rukojemník,“ hovorí. TOI vysvetľuje, že návratom prvého rukojemníka zrejme odkazuje na potenciálne dosiahnutie dohody v Káhire.
Predkladaný návrh na prímerie
Ako píše televízia Al Jazeera sídliaca v Katare, ide o komplikovaný návrh. Zahŕňať by mal tri fázy, z ktorých každá by trvala šesť týždňov. Dovedna by došlo k prímeriu trvajúcemu 126 dní.
V prvej fáze by došlo k dočasnému zastaveniu vojenských akcií medzi Hamasom a Izraelom. Rovnako by mal Izrael stiahnuť svoje sily na východ, teda preč z husto osídlených oblastí Gazy smerom k hranici. Nad Gazou by sa obmedzila prítomnosť izraelských lietadiel, a to na 10 hodín denne a na 12 hodín počas dní, keď by došlo k prepúšťaniu rukojemníkov.
V prvej fáze prímeria by mal Hamas postupne prepustiť 33 zajatcov – či už žijúcich, alebo ich telesné pozostatky. Medzi oslobodenými rukojemníkmi by mali byť ženy, osoby vo veku nad 50 rokov, chorí ľudia alebo „nevojaci“ mladší než 19 rokov.
Za každého civilného izraelského zajatca oslobodeného živého by Izrael prepustil 30 zadržaných Palestínčanov. Za každú vojačku prepustenú Hamasom by Izrael prepustil 50 Palestínčanov.
Stiahnutie izraelských síl by umožnilo vysídleným gazanským civilistom vrátiť sa do svojich domovov. Samostatne dohoda stanovuje, že v tejto fáze sa musia začať rekonštrukčné práce v Gaze s pomocou agentúry UNRWA a ďalších humanitárnych organizácií.
Druhá a tretia etapa
V druhej fáze dohody by došlo k trvalému ukončeniu vojenských operácií a úplnému stiahnutiu Izraela z Gazy. Došlo by tiež k ďalšej výmene väzňov. Tá by tentoraz zahŕňala všetkých zostávajúcich izraelských mužov vrátane vojakov zajatých v Gaze. Izraelčania budú prepustení výmenou za zatiaľ nešpecifikovaný počet palestínskych väzňov.
V tretej fáze by došlo k výmene pozostatkov zajatcov a väzňov zadržiavaných obomi stranami. Pokiaľ ide o rozvoj, táto fáza by zahŕňala plán obnovy Gazy na tri až päť rokov ako aj ukončenie izraelskej blokády enklávy.
Izrael s týmito požiadavkami nesúhlasí bez uverejnenia špecifických výhrad a v Káhire sa o nich rokuje. V decembri 2023 redaktor Startitup navštívil vojnový Izrael a priniesol ti reportáže z miest plaču, hrôzy a strachu.
Reportáže a rozhovory aj priamo z Izraela chronologicky:
- Situácia v Izraeli bola ešte pred pár dňami ako z rozprávky. Navštívili sme dnes bombardovanú oblasť (REPORTÁŽ)
- EXKLUZÍVNE izraelský veľvyslanec pre Startitup: Sú to agenti smrti. Radíme im, aby si s nami nezačínali
- Izraelské veľvyslanectvo zatvorilo slovenských novinárov za „tajné dvere“: Bolo to brutálne, opisuje redaktor Startitup
- Rodina rukojemníka EXKLUZÍVNE pre Startitup: Nezabúdajte na nás. O Jairovi nič nevieme už 68 dní
- Rozhovor priamo z Izraela: Po neopísateľnom útoku ich syna odvliekli, mesiace žijú v strachu
- VIDEOREPORTÁŽ z miest plaču: Stál som na mieste masakru a hľadel na boje v Gaze
- Redaktor Startitup v Izraeli: V Tel Avive som počul sirény a explózie, kým z Gazy stúpal dym (REPORTÁŽ)
- Humanitárna kríza v Gaze je alarmujúca. Startitup získal vládny dokument o podpore teroristov úradom OSN