Studená sprcha pre Ficove vlády. Právny štát na Slovensku je dnes v lepšom stave
- Správa Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku nekonštatuje žiadny jeho rozvrat
- Podľa Vetráka to znamená, že si opozícia vymýšľa
- Správa Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku nekonštatuje žiadny jeho rozvrat
- Podľa Vetráka to znamená, že si opozícia vymýšľa
Správa Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku nekonštatuje žiadny jeho rozvrat. Na dnešnej tlačovej besede to zdôraznil šéf Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Milan Vetrák (OĽANO).
Doplnil pritom, že rovnaké stanovisku už vzišlo aj z Ústavného súdu SR a tiež z Generálnej prokuratúry SR.
„To znamená, že všetky tie nezmysly a klamstvá, ktoré tu šíri opozícia dva roky o tejto vláde, sú len ich vlastnými výmyslami,“ povedal Vetrák.
Lepšie výsledky ako Fico
Zároveň skonštatoval, že v oblasti stavu justície, ako aj boja proti korupcii má Slovensko v súčasnosti lepšie výsledky, ako to bolo za vlád Smeru-SD.
„To konštatuje aj Európska komisia vo svojej tohtoročnej správe,“ uviedol Vetrák. Dodal tiež, že komisia nenašla právne nedostatky pri protipandemických opatreniach.
Poslanec Lukáš Kyselica (OĽANO) v súvislosti so správou komisie pripomenul problematiku využívania paragrafu 363 Trestného poriadku generálnym prokurátorom. Podľa neho treba využívanie daného paragrafu zladiť s inými európskymi krajinami.
„Takisto to navrhovala aj Benátska komisia. A Európska komisia navrhuje oklieštiť právomoci generálneho prokurátora pri paragrafe 363,“ povedal Kyselica.
Pokiaľ ide o problém korupcie, Kyselica poukázal na prvé právoplatné rozsudky v korupčných kauzách bývalých predstaviteľov štátnej moci. „Nikdy to nebude ideál, ale náprava sa dá robiť postupne,“ dodal Kyselica.
Problematický prokurátor
Správa o stave právneho štátu Európskej komisie odporúča pre efektívnejšie vyšetrovanie korupčných káuz obmedziť právomoci generálneho prokurátora, pričom upozorňuje na kompetencie generálneho prokurátora práve v spojitosti so zatýkaním ústavných činiteľov.
Informoval o tom ešte minulý týždeň rezort spravodlivosti. Slovensku sa v hodnotení komisie podarilo v niektorých oblastiach presadiť zmeny k lepšiemu, v iných zostáva na rovnakom mieste.
V septembri 2021 to však bol Robert Fico, ktorý eurokomisiu na tlačovej besede vyzýval, aby do hĺbky preverila stav právneho štátu na Slovensku. Mal totiž za to, že vyšetrovanie káuz jeho vlády je spolitizované.
„Očakávame, že Európska komisia sa bude neudržateľnou situáciou na Slovensku zaoberať. Vychádzame z toho, že ak EK zaujíma obyčajný legislatívny proces v Maďarsku alebo Poľsku, tak ju musia zaujímať prípady zatvárania nevinných ľudí z čisto politických dôvodov. Preto v mene Smeru-SD vyzývam EK, aby začala konať proti vláde SR za to, že rozvracia právny štát a porušuje ľudské práva, čo sú základné hodnoty fungovania EÚ,“ uviedol Fico.
Ako sa však dnes ukázalo, Slovensko za súčasnej vlády dosiahlo v hodnotení právneho štátu lepšie výsledky, ako za vlád predošlých.
„Bláznivá vláda“
Šéf Smeru Robert Fico sa pritom pred dvomi rokmi nechal počuť, že „bláznivá vláda“ spôsobuje rozvrat právneho štátu na Slovensku. Zastával sa vtedy obvineného Kajetána Kičuru, dnes bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv.
„Ďalším klenotom“ nazval sudcu Vladimíra Sklenku. Podľa mediálnych informácií mal od Kočnera zobrať úplatky v hodnote 170-tisíc eur za súdne veci. „Namiesto toho, aby sedel vo väzbe, ho navštívili angažovaní vyšetrovatelia a možno aj prokurátori a povedali: ‚Nuž, pomôžeme ti, ale musíš začať rozprávať čokoľvek na ľudí, na ktorých je politická objednávka.‘ A tak pán Sklenka tára a vymýšľa si,“ uviedol Fico.
Obvinenia nazval bludmi. „Vážení priatelia, toto je cesta do pekla, toto sú 50. roky,“ zakončil svoju reč Fico.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, Teraz.sk