Študent z STU získal národnú cenu za dizajn 2017
- Cenu si vyslúžil za svoj experimentálny prístup.
- Cenu si vyslúžil za svoj experimentálny prístup.
Cenu získal za svoj návrh ekologickej stoličky s názvom SENO. Je ,,inšpirovaná hornatou krajinou Slovenska, je určená pre krátkodobé sedenie do verejných priestorov kultúrnych centier, galérií, coworkingov, či iných spoločenských priestorov. Sedacia časť stoličky je vyrobená z biodegradovateľného a 100 % recyklovateľného materiálu. Jej autor − Ján Forgáč, študent Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity,“ píše sa v tlačovej správe.
Autor stoličky sa o nej vyjadril: ,,Cieľom bolo navrhnúť minimalistický čistý tvar, ktorý bude funkčný, ale zároveň bude odkazovať na harmóniu človeka s prírodou. Prvotný dôraz bol kladený na sedaciu časť, ktorá je vyrobená zo sušenej trávy a ekologického celulózového lepidla. Oblúkový tvar nesie inšpiráciu v hornatej krajine s pasienkami. Sedacia časť sa nesie na oceľovom drôte, symbolizujúci kovové nástroje, ktoré boli potrebné na kosenie lúk. Spojenie kovového podstavca (predstavujúceho človeka) a biodegradovateľného sedáku (prírody), má vytvárať akúsi symbiózu medzi človekom a prírodou.“
Do súťaže sa tento rok prihlásilo 256 autorov s 231 prácami z 12 univerzít a vysokých škôl a 16 stredných odborných škôl. Práce študentov hodnotili tri nezávislé poroty zložené celkom z 53 pedagógov, dizajnérov a architektov. Víťazný projekt zaujal porotu nielen po technickej stránke, ale najmä svojim experimentálnym prístupom k nábytkovému dizajnu.
Na výrobu stoličky autor použil primárne sušenú trávu a seno zmiešané s celulózovým lepidlom. A vyjadril sa teda aj k životnosti tohto návrhu: ,,Áno, seno v prírode dlho nevydrží, ale to vnímam ako pozitívnu vlastnosť. Pri použití v interiéri, správnom postupe a lisovaní, je možné zo sena vytvoriť homogénny a pevný materiál, ktorý vykazuje prijateľnú mechanickú a tvarovú stálosť. Pokiaľ by však po nejakom čase došlo k poškodeniu sedacej časti, je možné ju veľmi jednoducho vymeniť za novú a tú starú s čistým svedomím vyhodiť na kompost,“ hovorí Ján Forgáč.
Zdroj: Tlačová správa, manažérka pre komunikáciu z STU
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko