Študenti architektúry pomôžu pacientom trnavskej nemocnice. Navrhli im terapeutickú záhradu
- Záhradu nových začiatkov navrhol tím mladých študentov architektúry, pomohli aj profesori
- Chce zlepšiť podmienky, v akých sa liečia slovenskí pacienti
- Záhrada by sa mala rozprestierať na ploche 1 500 metrov štvorcových
- Záhradu nových začiatkov navrhol tím mladých študentov architektúry, pomohli aj profesori
- Chce zlepšiť podmienky, v akých sa liečia slovenskí pacienti
- Záhrada by sa mala rozprestierať na ploche 1 500 metrov štvorcových
Slovenské zdravotníctvo nemá vo všeobecnosti vo svete dobré meno. V rebríčku Euro Health Consumer Index sme sa umiestnili na 17. mieste. Slovenských pacientov najviac hnevá zlý prístup personálu, neprofesionálne správanie, ale aj ošarpané a neupravené priestory nemocníc. Nedávno vydali dokonca slovenskí študenti medicíny Knihu plesní, ktorá odzrkadľuje stav budov, v akých musia pacienti podstupovať liečbu. O nejakých vonkajších priestoroch či záhradách sa vo väčšine prípadov ani nedá hovoriť. Ak sa aj nejaké v blízkosti zdravotníckych zariadení nachádzajú, bývajú často zanedbané.
Práve tento problém sa aspoň na lokálnej úrovni rozhodli vyriešiť mladí architekti v Trnave. Spúšťacím mechanizmom bola práve návšteva príbuzného v trnavskej nemocnici. „Ako študentka architektúry si uvedomujem dôležitosť kvality prostredia, v ktorom žijeme. Keď som bola navštíviť bratranca v trnavskej nemocnici, veľmi som si želala, aby sme si mohli sadnúť na príjemné intímne miesto a v pokoji sa porozprávať. Takéto miesto ponúkne pacientovi komfort, možnosť uvoľniť sa a odbúrať stres počas pobytu v nemocnici. Mojím ročníkovým projektom na Sokratovom inštitúte sa tak stala Záhrada nových začiatkov,“ vyjadrila sa študentka architektúry Jana Pajchlová pre Startitup.
Návrh spracovala spolu so skupinou ďalších študentov architektúry a všetky svoje nápady konzultujú s profesistami. Nemocnica na stavbu záhrady vyhradila plochu pred oddelením psychiatrie na rozlohe 1 500 metrov štvorcových. Ak sa im podarí vybudovať záhradu podľa predstáv, na jej financovanie (kvety, záhradné potreby, údržba…) budú potrebovať zhruba 10-tisíc eur. Program výstavby však upravia podľa množstva získaných financií, ktoré zbierajú aj na stránke Startlab, takže na projekt môže prispieť každý.
V záhrade sa majú nachádzať kvetinové záhony, altánok, ping pongový stôl, lavičky s opierkou aj drevené hranoly na sedenie, k dispozícii bude fontánka s pitnou vodou. Na Mlatový chodník si študenti vyhradili sumu 2 000 eur, altánok ich vyjde na 2 500 eur, lavičky s opierkou 500 eur, ping pongový stôl 1 000 eur, drevené hranoly na sedenie 600 eur, fontánka na vodu 500 eur a kvetinové záhony 1 400 eur.
„Terapeutická záhrada je špeciálne záhradné zariadenie, ktoré pomáha jednotlivcovi zotrvať v kontakte s prírodou. Procesy uzdravovania sú náročné a práve pobyt v prírode nám ich zjednodušuje. Poskytuje benefity pre široké spektrum ľudí s rôznymi chorobami fyzického alebo psychického charakteru. Cieľom terapeutickej záhrady je prirodzené prebudenie ľudských zmyslov,“ opisuje autorka projektu.
Podľa jej slov má každá časť záhrady svoj vlastný význam. Vôňa kvetov má za úlohu upokojiť a pomôcť uvoľniť svalové napätie, bosá chôdza po chodníku rôznych povrchov stimuluje orgány, na stimuláciu chuti a čuchu sa vysadia bylinky ako mäta či medovka a pacienti nemocnice budú môcť chodiť kŕmiť vtáčiky. „Aktívny a pasívny oddych pomôže obnove prirodzených telesných biorytmov, povzbudí imunitný systém a regeneračné procesy. Novo-vybudované atraktívne miesto v nemocnici povzbudí k prechádzkam na čerstvom vzduchu a teda k fyzickej aktivite. Terapeutická záhrada má slúžiť na sociálnu interakciu pacientov, zamestnancov ale aj návštevníkov.“
Zdroj: Startlab, Euro Health Consumers Index, TASR
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory