Študenti vysokej školy vyrábajú Molotovove kokteily. Ukrajinci sa bránia zubami nechtami, používajú pri tom rôzne zbrane
- Spojené štáty v piatok potvrdili, že Rusom sa nedarí tak, ako očakávali
- Ukrajinci vzdorujú tvrdšie, ako predpokladali. Zatiaľ Rusi nedobyli žiadne strategické oblasti
- Obyvatelia krajiny sa bránia Molotovými kokteilmi i puškami AK-47
- Pomáhajú aj moderné zbrane, ktoré dodali USA a ich spojenci
- Spojené štáty v piatok potvrdili, že Rusom sa nedarí tak, ako očakávali
- Ukrajinci vzdorujú tvrdšie, ako predpokladali. Zatiaľ Rusi nedobyli žiadne strategické oblasti
- Obyvatelia krajiny sa bránia Molotovými kokteilmi i puškami AK-47
- Pomáhajú aj moderné zbrane, ktoré dodali USA a ich spojenci
Spojené štáty v piatok potvrdili, že Rusom sa nedarí tak, ako očakávali. Ukrajinci vzdorujú tvrdšie ako predpokladali. Zatiaľ Rusi nedobyli žiadne strategické oblasti a ani nerozložili vzdušnú obranu a komunikáciu generálneho štábu.
Ukrajincom pritom nepomáhajú len špičkové zbrane od Američanov a ich spojencov, ale i obyčajné strelné zbrane ako AK-47. Potom ako Generálny štáb ozbrojených síl vyzýval občanov, aby vyrábali Molotovove kokteily (zápalné fľaše) proti okupantom, študenti vysokej školy už začali s ich výrobou.
„Skupina študentov chémie z kyjevskej špičkovej technickej univerzity začala hromadne vyrábať Molotovove koktaily pre sily územnej obrany mesta,“ uviedol na Twitteri analytik Evgen Vorobiov.
„Treba rešpektovať ich profesionalitu,“ dodal.
https://twitter.com/vorobyov/status/1497170964236447748?t=8MGVD2cV63a4n26Yd4ROgQ&s=19
Ukrajinci rozdali 18 000 zbraní
Študenti nie sú jediní, kto chce pomôcť pri obrane Ukrajiny. Podľa ukrajinských úradov bolo len v oblasti Kyjeva od začiatku ruskej invázie rozdaných asi 18 000 zbraní s muníciou, uvádza CNN.
Ďalšie zbrane majú byť rozdané v blízkej dobe. „Čoskoro dostaneme od našich partnerov dodatočnú podporu s modernými zbraňami a inými zdrojmi,“ uviedli minister obrany Oleksij Reznikov a náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Valerij Zalužnij.
Zbrane sú rozdávané i politikom ukrajinský poslanec Svjatoslav Juraš v rozhovore pre BBC Radio 4 Today povedal, že má pušku AK-47, pripomína iNews.
„Vyzbrojujeme ľudí, ktorí tento boj prenesú na Rusov v každom smere. Sme národ so 40 miliónmi ľudí a nebudeme sa len nečinne prizerať, ako si Rusko robí, čo chce, naprieč svojimi hranicami,“ povedal poslanec.
„Budeme bojovať so všetkým, čo máme, a so všetkou podporou, ktorú nám svet môže poskytnúť,“ dodal.
The Guardian uvádza, že Ukrajinci si tiež sami kupovali zbrane a muníciu ešte pred začatím invázie. Populárne vtedy boli ostreľovacie a útočné pušky ale i pištole.
Okrem strelných zbraní Ukrajinci disponujú i modernými vojenskými zbraňami. Financial Times uvádza, že ich do Ukrajiny bolo dopravených 2 000 ton.
Pomáhajú hlavne dve zbrane, ktoré sú prenosné a ľahko manipulovateľné. Protiletecké strely Stinger, ktoré sú známe hlavne z bojov v Afganistane, kde rozmetali sovietske lietadlá.
https://twitter.com/MalcolmNance/status/1497228577720438788
Druhou významnou zbraňou sú antitankové zbrane Javelin, ktoré ničia ruské tanky. Ukrajinci ale potrebujú zásoby munície, ktorú žiadajú od Západu, aby sa dokázali brániť proti ruskej agresii.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, Guardian, iNews, Financial Times