Študenti vyvinuli hasiaci prístroj, ktorý uhasí plamene pomocou zvukových vĺn
- Ak si myslíš, že zvukové vlny a požiarna technika nejdú dokopy, tak sa mýliš.
- Ak si myslíš, že zvukové vlny a požiarna technika nejdú dokopy, tak sa mýliš.
Sethovi Robertsonovi a Viet Tranovi, dvom šikovným študentom inžinierstva z George Mason University, sa vrámci ich školského projektu podarilo vyrobiť nový druh hasiaceho prístroja, ktorý na hasenie požiaru využíva zvukové vlny. Takýto prístroj by mohol mať obrovský potenciál nielen v domácnostiach, ale napríklad aj vo vesmíre.
Na výrobu tohto 9-kilového zariadenia obaja študenti minuli iba 600 dolárov. Ich hasiaci prístroj uhasí malé požiare iba tým, že vydáva dunivý zvuk basy. Jeho výhodou teda je, že nevyužíva toxické chemikálie a nezanecháva za sebou po uhasení požiaru škody.
zdroj: media2.wptv.com
Takéto hasiace zariadenia by mohli byť v budúcnosti nainštalované napríklad na dronoch, čím by pomohli hasičom bojujúcim s lesnými či mestskými požiarmi, a nielen to – mohli byť dokonca užitočné aj vo vesmíre. ,,Oheň vo vesmíre je obrovský problém,“ hovorí Tran. ,,Vo vesmíre sa obsah hasiaceho prístroja rozptyľuje, takže ho nemôžete nasmerovať na horiaci objekt. So zvukovými vlnami to však možné je.“
Prvotnou myšlienkou, na základe ktorej začali študenti na tomto unikátnom hasiacom prístroji pracovať, bolo, že zvukové vlny sú taktiež mechanické alebo tlakové vlny, ktoré môžu mať vplyv na objekty, čiže aj na horiaci materiál a kyslík okolo neho. Robertson a Tran následne urobili zopár výskumov, pri ktorých napríklad nasmerovali reproduktory na malé požiare, pričom vysielali rôzne druhy zvuku pri rôznych frekvenciách. Dospeli k záveru, že kým vysokofrekvenčný zvuk nemal na požiar takmer žiadny vplyv, nízkofrekvenčné vlny boli schopné požiar naozaj uhasiť.
S týmito znalosťami sa v zápätí pokúsili vyrobiť prenosné zariadenie, ktoré by dokázalo zamerať nízkofrekvenčné vlny priamo na požiar. Konštrukciu tohto hasiaceho prístroja tvorí zosilňovač, zdroj energie a kolimátor, ktorý sa používa na to, aby zameral vlny na požiar. Výsledkom je malý hasiaci prístroj, ktorý robí svoju prácu bez použitia vody alebo chemikálií.
Hoci pôvodne mali študenti záujem vytvoriť iba jednoduchý hasiaci prístroj na zahasenie malých kuchynských požiarov, vyzerá to tak, že by v konečnom dôsledku mohol ma oveľa širšie využitie. Robertson a Tran však hovoria, že ostáva ešte veľa práce, kým bude možné uviesť nový hasiaci prístroj na trh, keďže doteraz bol prístroj testovaný len na malých požiaroch a jeho využitie pri tých väčších je stále neznáme.
zdroj článku: inhabitat.com zdroj titulnej fotografie: research.gmu.edu
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko