Študentke znížili známku zo správania pre facebookový vzťah s dievčaťom. Poľsko má ďalší LGBTQ škandál

  • Príbeh študentky dokazuje pretrvávajúcu diskrimináciu LGBTQ ľudí, hlavne v menších mestách
  • Pre facebookový vzťah s inou študentkou skončila so zníženou známkou zo správania, profil na sociálnej sieti si musela vymazať
  • Biskupi chcú ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou posielať na kliniky s pochybnou konverznou terapiou
Biskupi, LGBT
Unsplash/Mercedes Mehling/ZI
  • Príbeh študentky dokazuje pretrvávajúcu diskrimináciu LGBTQ ľudí, hlavne v menších mestách
  • Pre facebookový vzťah s inou študentkou skončila so zníženou známkou zo správania, profil na sociálnej sieti si musela vymazať
  • Biskupi chcú ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou posielať na kliniky s pochybnou konverznou terapiou

Poľsko je jednou z najkonzervatívnejších krajín v Európe, dlhodobo je kritizované za diskrimináciu LGBTQ osôb a za ich slabé práva, alebo dokonca neexistujúce práva. Európska únia preto pozastavila mestám v takzvaných LGBTI free zónach dotácie. Najhoršia situácia je na dedinách alebo v menších mestách, čo dokazuje aj prípad Igy, ktorá študovala v malej škole v okolí Wojkowíc.

Mladá žena sa počas štúdia stretla s diskrimináciou, ktorá vyvrcholila zníženou známkou zo správania, informovali o tom noviny Gazeta Wyborcza Sosnowiec. Mladá žena sa hlási k homosexuálnej orientácii a ešte ako študentka mala nepríjemné zážitky s učiteľmi.  

„Pamätám si, keď učiteľ používal počas hodiny rodinného života slovo „homosexualita“ a dokončil vetu: Môžeš sa tým nakaziť, keď ťa taký človek má rád. Učitelia ma sledovali, ale nikto sa priamo nepýtal, či som lesbička. Možno sa báli, lebo čo by potom so mnou robili. Počula som iba ich posmešky, ako napríklad: Iga musí vyniknúť, je klaun, prekoná to. Počas stretnutí školského pedagóga som počula, že ak si nájdem priateľa, dostanem tieto hlúposti z hlavy,“ uviedla Iga.

zdroj: Unsplash/Mercedes Mehling

Udalosti vyvrcholili, keď Iga nahovorila svoju kamarátku Justi, aby na Facebooku zverejnili, že sú v spoločnom vzťahu. Hneď na druhý deň išli na koberček, kde ich čakal riaditeľ, učiteľ a lektori školy. Iga sa priznala, že kamarátku na čin nahovorila ona, a že v skutočnosti vo vzťahu nie sú.

„Pedagogický zbor jej umožnil odísť, pretože bola považovaná za „obeť mojej manipulácie“,“ dodala Iga. Následne sa jej mali pýtať na jej sexuálnu orientáciu, a to vo veku 15-tich rokov.

Je to ako auto, len vo vzduchu a bez kolón. Po slovenských lietadlách je dopyt z celého sveta

Neskôr mali jej rodičov zavolať do školy, kde ich mali nútiť, aby si Iga zmazala svoj facebookový profil, pretože na ňom „propagovala homosexualitu“ tým, že zverejňovala články a štatistiky o LGBT osobách. Iga tak musela svoj facebookový profil zmazať. Nakoniec skončila so zníženou známkou zo správania.

Biskupi chcú posielať LGBTQ ľudí na konverznú terapiu

Poľská verejnosť je rozdelená v otázkach LGBTI, čo dokazujú aj nedávne udalosti a protesty. Veľký vplyv na verejnú mienku má už tradične poľská Katolícka cirkev, ku ktorej sa väčšina obyvateľov krajiny hlási. Najnovšie prišli biskupi s nápadom posielať LGBTQ ľudí na kontroverzné konverzné terapie.

Biskupi požadujú zriadenie kliník, kde by takéto terapie prebiehali. Svoj postoj vyjadrili v 27-stranovom dokumente, ktorý bol predložený počas plenárneho zasadnutia na 386. poľskej biskupskej konferencii, informoval o tom portál Advocate.

Dokument tvrdí, že terapia by pomohla ľuďom LGBTQ uvedomiť si, že ich sexualita je „príznakom rán na rôznych úrovniach ich osobnosti“, a pomôže tým, „ktorí si želajú znovu získať zdravú identitu a duchovnú harmóniu“.

zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski

Viaceré krajiny vo svete zvolili opačný prístup a konverzné terapie zakazujú. V roku 2018 odhlasoval Európsky parlament rezolúciu, v ktorej vyzýval členské krajiny, aby kontroverznú terapiu zakázali.

Známe sú aj takzvané konverzné tábory, ktoré takto „liečili poruchovú mládež“, hlavne pomocou reflexnej terapie. V extrémnych prípadoch sa používala aj terapia šokom, lobotómia alebo hormonálna liečba.

Medzi krajiny, ktoré terapiu zakázali, patrí Nemecko, Malta, Ekvádor, Brazília, Taiwan, Argentína, Fidži, Švajčiarsko, Uruguaj a Samoa. Čiastočne terapiu zakázali Austrália, Kanada, Španielsko a USA.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Gazeta Wyborcza Sosnowiec, advocate.com

Najnovšie videá

Trendové videá