Štúdia, ktorá urobila z Ivermektínu hviezdu boja proti COVIDu, je zrejme podvod. Obsahuje chyby a vymyslené dáta
- Pred časom vyšla nová štúdia, ktorá vo veľkom podporovala použitie Ivermektínu pri liečbe koronavírusu
- Prišli s ňou vedci z Tel Hashomoru
- Dnes je však studia stiahnutá, obsahovala veľké množstvo chýb
- Pred časom vyšla nová štúdia, ktorá vo veľkom podporovala použitie Ivermektínu pri liečbe koronavírusu
- Prišli s ňou vedci z Tel Hashomoru
- Dnes je však studia stiahnutá, obsahovala veľké množstvo chýb
Pred niekoľkými mesiacmi vyšla rozsiahla štúdia, ktorá preukazovala efekt Ivermektínu pri liečbe koronavírusu. Tvrdilo sa, že ide o randomizovanú kontrolnú štúdiu, čo sa v medicíne pokladá za rozhodujúcu štúdiu.
Môže za to fakt, že sa pri takýchto štúdiách predpokladá, že budú poskytovať najspoľahlivejšie dôkazy o účinnosti intervencií z dôvodu minimálnej prítomnosti rušivých faktorov, ktoré by mohli ovplyvňovať výsledky.
Ukázalo sa však, že táto štúdia obsahovala mylné informácie v podobe plagiarizovaných odsekov, dát, ktoré boli pravdepodobne vymyslené, ale aj chýb a nezrovnalostí. Tie dôveryhodnosť štúdie o to viac podkopali.
Štúdiu stiahli kvôli etickým obavám
Daná štúdia zistila, že pacienti s COVID-19, ktorí boli hospitalizovaní v nemocnici a dostávali Ivermektín, boli rýchlejšie zotavení. Štúdia taktiež uvádza, že došlo k „podstatnému zlepšeniu a zníženiu úmrtnosti v skupinách liečených ivermektínom“ až o 90 %.
Webová stránka Research Square, kde boli tieto zistenia publikované, však štúdiu vo štvrtok stiahla „kvôli etickým obavám“. Ivermektín sa bežne používa na liečbu parazitov v nielen humánnej, ale aj veterinárnej medicíne.
Ako The Guardian uvádza, s prvými obavami prišiel študent medicíny v Londýne Jack Lawrence. Zistil, že už úvodná časť príspevku sa javila ako plagiátorstvo. „Vtipne to viedlo k tomu, že autori len zmenili „ťažký akútny respiračný syndróm“ na „extrémne intenzívny respiračný syndróm“,“ uviedol Lawrence.
Chyby v štúdii odhalil študent medicíny
Pre študenta medicíny boli podozrivé aj údaje, ktoré v štúdii figurovali. Podľa jeho slov boli zjavne v rozpore s protokolom štúdie. Ako vysvetlil, autori tvrdili, že štúdiu robili iba na ľudoch vo veku 18-80 rokov, ale najmenej traja pacienti v súbore údajov mali menej ako 18 rokov.
Pochybné boli aj ďalšie číselné údaje. Doviedlo to až k tomu, že Lawrence spolu s The Guardian poslali Elgazzarovi, hlavnému redaktorovi Benha Medical Journal, komplexný súbor otázok, odpoveď však nedostali.
Pomoc našli až u Nicka Browna, ktorý sa venuje recenzovaniu vedeckých prác. Brown vytvoril komplexný dokument, čím potvrdil početné chyby v údajoch a nezrovnalosti, ktoré poskytol The Guardianu.
Trvalo mesiace, kým si niekto všimol chyby
Ďalšie štúdie o Ivermektíne stále prebiehajú. Oxfordská univerzita testuje, či podávanie Ivermektínu naozaj bráni tomu, aby boli ľudia nakazení koronavírusom hospitalizovaní v nemocnici.
Vyššie uvádzaná štúdia sa považovala za jednu z najväčších a najsľubnejších ukážok, že liek môže pacientom naozaj pomôcť. Vyjadruje sa k tomu aj Jakub Goda, ktorý uviedol, že pochybná štúdia „mala zásadný vplyv na ďalšie metaštúdie na túto tému“.
„Čiže obrovská časť globálnej pozornosti a popularity, ktorú si Ivermektín získal, majú na svedomí neznámi egypťania, ktorí zošmolili a asi vyfabulovali paper, ktorý ukazoval, že Ivermektín znižuje úmrtnosť pri Covide o 90 percent,“ konštatuje Goda vo svojom príspevku.
Ako dodáva, trvalo celé mesiace, kým si niekto všimol pochybné informácie v štúdii. A čo viac, bol to študent. „Toto je šialená doba nielen na sociálnych sieťach, ale aj vo vede zjavne,“ dodáva na záver.
Zdroje: The Guardian, Facebook