ŠTÚDIA: Slováci na život potrebujú dvojnásobok toho, čo zarobia. Sme v TOP 10 finančne najvystresovanejších krajín
- Financie vedia potrápiť každého
- Nová štúdia ukázala, pod akým finančným stresom žijú jednotlivé krajiny
- Slovensko je v TOP 10 krajinách žijúcich pod veľkým finančným stresom
- Financie vedia potrápiť každého
- Nová štúdia ukázala, pod akým finančným stresom žijú jednotlivé krajiny
- Slovensko je v TOP 10 krajinách žijúcich pod veľkým finančným stresom
Čo ťa v živote najviac stresuje? Môže to byť obrovské množstvo vecí, avšak bez ohľadu na to, v ktorej časti sveta žiješ, je pravdepodobné, že financie majú zozname stresujúcich faktorov vedúcu pozíciu.
I keď túto oblasť možno neriešiš každý deň, veľká časť Slovákov žije z výplaty do výplaty, na pravidelnej báze sa uisťuje, či ich príjmy pokryjú výdavky a o strese zo straty zamestnania ani nehovoriac.
Dokazuje to aj nová štúdia, kde sa Slovensko v rebríčku krajín, ktoré sú pod najväčším finančným tlakom na svete, umiestnilo na 10. mieste. Spomedzi skúmaných 35 krajín sveta sa tak naša krajina dostala na vcelku neuspokojivé miesto.
Skúmali 5 hlavných faktorov
Do daného rebríčka boli zaradené tie vyspelé krajiny, ktoré sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Údaje o jednotlivých štátoch boli prevzaté z Numbeo, globálnej databázy štatistík.
Za výskumom stojí spoločnosť Compare the Market. Venovala sa analýze krajín OECD na základe 5 faktorov – priemerný plat, miera nezamestnanosti, priemerné ceny domov, priemerné mesačné nájomné a priemerné mesačné životné náklady. Cieľom bolo odhaliť krajiny, ktoré sú nielen pod najväčším, ale rovnako aj pod najmenším finančným nátlakom.
Za nezamestnaných ľudí sa vo výskume považovali ľudia v produktívnom veku, ktorí sú bez práce, avšak sú práceschopní a podnikli kroky pre jej nájdenie. Priemerná cena, ktorú Slovák zaplatí za prenájom domu či bytu, sa týkala trojizbovej nehnuteľnosti. Mesačné náklady, s ktorými štúdia pracovala, predstavovali výdavky štvorčlennej rodiny.
Životné náklady Slovákov sú takmer 2 000 eur
Ako štúdia zistila, pri priemernom mesačnom plate 1 421 dolárov (1 202 eur), zároveň aj pri nezamestnanosti 6,9 %, občania Slovenska platia mesačné nájomné v priemere 875 dolárov (739 eur). Životné náklady priemerného Slováka sa šplhajú na 2 187 dolárov (1 849 eur).
Sú však krajiny, ktoré v rebríčku obstáli ďaleko horšie. Finančne najzaťaženejšou zo všetkých analyzovaných krajín bola Kostarika. Je to tak predovšetkým z dôvodu, že mala zďaleka najvyššiu mieru nezamestnanosti zo všetkých krajín, a to 20,06 %. Priemerný mesačný plat na Kostarike predstavuje 758 dolárov (641 eur).
Druhou krajinou, ktorá je pod najväčším finančným tlakom, je Kolumbia. Toto miesto obsadila hlavne pre najnižší priemerný mesačný plat, ktorý je iba 320 dolárov (270 eur). Prejavuje sa to aj na nízkych životných nákladoch, ale s nezamestnanosťou 15,20 % zaujal tento juhoamerický národ druhé miesto.
Najlepšie je ľudom v Amerike
Na porovnanie, najlepšie sa z hľadiska financií žije ľudom v USA. Je to hlavne vďaka priemernému platu, ktorý predstavuje 3 556 dolárov (3 006 eur). Štáty na prvých priečkach mali pomerne nízku mieru nezamestnanosti (okolo 6,70 %), čo sa podarilo aj Slovensku, no naše skóre znížila hlavne nízka mesačná mzda.
Najviac ľudia zarobia v Luxembursku, kde sa mesačná priemerná mzda šplhá až na 4 240 dolárov (3 585 eur). V závese za touto krajinou je Austrália a Dánsko. V týchto krajinách si ľudia za mesiac zarobia v priemere 3 600 dolárov (3 043 eur).
Čo sa týka priemerných mesačných výdavkov, prvé miesto zaujal Island s 4 631 dolármi (3 915 eur). Hneď za touto krajinou na životné potreby míňajú Nórsko a Dánsko, kde sa táto suma pohybuje okolo 4 000 dolárov (3 382 eur).
Zdroje: Numbeo, Compare the Market