Štúdia ukázala, aké sú skutočné následky štvordňového pracovného týždňa
- Ľudia sa správajú lepšie, keď majú voľno či dovolenku v porovnaní s dňami, keď sú v práci
- Štvordňový pracovný týždeň je výhodný aj pre duševné zdravie
- Ľudia sa správajú lepšie, keď majú voľno či dovolenku v porovnaní s dňami, keď sú v práci
- Štvordňový pracovný týždeň je výhodný aj pre duševné zdravie
„Zistili sme, že ľudia mali počas dovolenky každý deň 21 minút spánku navyše, čo môže predstavovať celý rad pozitívnych účinkov na naše fyzické a duševné zdravie. Napríklad dostatok spánku môže pomôcť k zlepšeniu našej nálady, kognitívnych funkcií a produktivity. Taktiež môže pomôcť znížiť naše riziko vzniku celého radu zdravotných problémov, akými sú obezita, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia či depresia,“ doplnil Ferguson.
Výskumník nezabudol poznamenať, že kapacita týchto zmien sa zväčšovala aj v súlade s dĺžkou dovolenky, takže čím bola dovolenka dlhšia, tým to malo väčší a pozitívnejší prínos aj na zdravie človeka.
Výskumníci spracovali štúdiu pomocou fitness trackerov, ktoré mali ľudia zapojení do tejto štúdie na sebe 24-hodín denne počas trinástich mesiacov. Tak získali všetky potrebné údaje.
Carol Maher, iný výskumník z rovnakej univerzity, uviedol, že štúdia len podporuje a dosvedčuje výhody štvordňového pracovného týždňa a podporuje k jeho zaužívaniu.
„Spoločnosti po celom svete skúšajú kratší pracovný týždeň. Nie je prekvapením, že zamestnanci vyjavujú menej stresu, vyhorenia či pocity únavy. Rovnako je to prospešné pre duševné zdravie a lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom,“ povedal Maher.
„Dôležité je, že naša štúdia tiež poukázala na to, že aj po krátkej dovolenke zostala doba spánku u ľudí na dva týždne stále zvýšená, čo ukazuje, že benefity trojdňovej dovolenky môžu mať trvalé účinky aj po dovolenke, nielen počas nej,“ dopĺňa Maher a dodáva, že keď sa už „svet prispôsobuje novému normálu, možno je čas prijať predĺžený víkend ako spôsob posilnenia nášho fyzického a duševného zdravia“.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti