Štúdia ukázala, že nočné vyjedanie chladničky neprospieva ľudskej psychike

  • Štúdia sa zamerala na správny čas stravovania
  • Ľudia pracujúci na nočných zmenách môžu trpieť depresiami častejšie ako človek pracujúci počas dňa
Hasiči pracujúci v nočnej zmene, stravovanie sa počas noci, ilustračné foto
Ilustračná fotografia Unsplash/JCGelidon Unsplash/MarcelHeil
  • Štúdia sa zamerala na správny čas stravovania
  • Ľudia pracujúci na nočných zmenách môžu trpieť depresiami častejšie ako človek pracujúci počas dňa

Pracovať v noci nie je žiadna výhra ako pre naše fyzické, tak aj pre psychické zdravie. Samozrejme, niektorí na výber nemajú, a tak pracujú vo fabrikách počas nočných zmien. Môže sa vám zdať, že tí, čo pracujú aj v nočných, sú často podráždenejší, trpia úzkosťami či miernymi depresiami, uvádza MedicalNewsToday.

Hlavným predmetom štúdie, ktorú zastrešovala Brigham and Women’s Hospital, čo je druhá najväčšia nemocnica Harvardskej lekárskej fakulty a najväčšia nemocnica v Longwood Medical Area v Bostone, bolo zistiť, ako veľmi ovplyvňuje správne načasovanie jedla našu úroveň depresie a úzkosti.

Akonáhle narušíme normálne vnútorné telesné hodiny, napríklad tým, že počas hodín spánku nespíme, môže to veľmi negatívne vplývať práve na emocionalitu a náladu človeka.

Ako uviedol portál ScienceDaily, ani po niekoľkých rokoch pracovania v nočnej zmene si naše telo nezvykne na otočený rozvrh. Čím dlhšie človek pracuje v opačnom režime, tým horšie a dlhšie budú biologické hodiny v nevedomosti, či je noc alebo deň.

Pracovníkov, ktorí pracujú v priemyselných spoločnostiach a pracujú napríklad ako lekári, zdravotné sestry, hasiči, ochrankári či ako zamestnanci v továrňach tvorí až 20 % pracovnej sily.

Práve táto časť pracovníkov často pociťuje medzi svojimi centrálnymi cirkadiánnymi hodinami v mozgu a každodenným správaním nesúlad. Majú nepravidelné cykly spánok – bdenie – jedenie – trávenie.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Práve títo ľudia majú vyššie riziko depresie a úzkosti aj o 25 – 40 percent, vyplýva zo štúdie z Brigham and Woman’s Hospital.

Vedci a odborníci z Brigham and Women’s Hospital navrhli túto štúdiu, ktorá pre respondentov simulovala nočnú prácu a následne na to testovala, ako vplýva na organizmus respondenta, jeho fyzické a psychické zdravie jedenie len počas dňa a ako to vplýva na organizmus pokiaľ sa respondent stravuje aj cez deň aj počas noci.

Stravovanie počas noci môže byť rizikové

Zo štúdie vyplýva, že účastníci, ktorí sa stravovali počas noci i dňa sa zdvihla hladina nálady o 26 % a to natoľko, že bola podobná depresii a až o 16 % sa zdvihla hladina nálady, ktorá je stavom úzkosti.

V skupine, ktorá sa stravovala len počas dňa, takýto nárast nezaznamenali. Práve to naznačuje, že určenie času, kedy budeme jesť, môže výrazne ovplyvniť našu náladu.

„Naše zistenia otvárajú dvere pre novú stratégiu spánku/cirkadiánneho správania, ktorá by mohla byť prínosom aj pre jednotlivcov trpiacich poruchami duševného zdravia. Naša štúdia sa pridáva k rastúcemu počtu dôkazov, ktoré zisťujú, že stratégie, ktoré optimalizujú spánok a cirkadiánne rytmy, môžu pomôcť podporovať duševné zdravie,“ uviedol jeden zo zakladateľov tejto štúdie Frank AJL Scheer, riaditeľ programu lekárskej chronobiológie v Brighamovom oddiele porúch spánku a cirkadiánnych porúch.

ScienceAlert dopĺňa, že rovnováha hormónov v tele je počas dňa kolísavá, a tak práve na základe cikradiánnych hodín a cyklu sa organizmus vie s nežiaducimi látkami vysporiadať. Avšak počas jedenia v noci to môže výrazne zasahovať do metabolizmu.

Práve to by mohlo byť jedným z dôvodov, prečo majú pracovníci v nočných zmenách väčšiu hmotnosť ako pracovníci, ktorí pracujú cez deň, v normálnom cykle.

Zdroje: ScienceDaily, MedicalNewsToday, ScienceAlert

Najnovšie videá

Trendové videá