Stupava chce ísť Slovensku príkladom. Vzniklo tu unikátne miesto, kde ľudia žijú udržateľne
- Mnohí z nás sme prepadli pohodlnému životu a chceme si uľahčiť všetko, čo sa dá
- Je to síce prirodzené, už sa to však deje na úkor nášho životného prostredia a v konečnom dôsledku aj nás
- Uvedomujú si to aj Stupavčania, ktorí v komunitnom centre Makovice vybudovali jedinečný eko projekt
- Mnohí z nás sme prepadli pohodlnému životu a chceme si uľahčiť všetko, čo sa dá
- Je to síce prirodzené, už sa to však deje na úkor nášho životného prostredia a v konečnom dôsledku aj nás
- Uvedomujú si to aj Stupavčania, ktorí v komunitnom centre Makovice vybudovali jedinečný eko projekt
Podľa poslednej správy medzinárodnej vedeckej platformy IPBES aktuálne zažívame vymieranie asi milióna živočíšnych a rastlinných druhov. Akokoľvek môže byť táto informácia paralyzujúca, to, čo vie urobiť každý z nás, je začať so zmenou prístupu od seba.
Stupavčania sa rozhodli z vlastnej iniciatívy spustiť projekt, ktorý ľuďom uľahčí žiť udržateľne. Snažia sa znížiť množstvo odpadu vyprodukovaného v rodinách, spomaliť konzum či nakupovanie nových vecí a vytvoriť priestor na stretávanie sa ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť ďalších generácií.
Pod záštitou komunitného centra Makovice tu vznikol napríklad bezobalový obchod, opravovňa, verejná dielňa či požičovňa vecí. Okrem iného sa tu ľudia môžu naučiť aj to, ako správne triediť odpad, kompostovať alebo vyrobiť si domáce produkty.
„Ak sa pod náporom informácií o klimatických zmenách pýtate, kde vlastne začať, odpoveď je jednoduchá: začnite od seba. Zaujímajte sa o nové riešenia, redukujte, čo sa dá, buďte otvorení novým poznatkom a radám. Podporte organizácie, ktorých aktivity vám dávajú zmysel. Robte veci najlepšie, ako viete a hlavne sa vyhýbajte deštruktívnym konverzáciám na sociálnych sieťach. Zmysel má robiť na začiatku aj malé zmeny, nedajte sa odradiť,“ vyzýva Zuzana Mačurová z iniciatívy Zero Waste Bratislava v tlačovej správe.
Čo všetko v Stupave za krátky čas, na náklady samotných obyvateľov, vzniklo?
Bezobalový obchod
Bezobalové obchody sú čoraz vyhľadávanejšie, pretože si domov prinesieš hlavne potraviny a nie plné tašky obalov. V centre Makovice teraz nájdu obyvatelia Stupavy základné druhy sušených potravín či prírodnej kozmetiky, ktoré si môžu kúpiť do vlastných alebo recyklovateľných obalov.
Nový život starým veciam
„Radi by sme motivovali ľudí v našom okolí, aby začali uvažovať o tom, či naozaj potrebujú nové veci, či nie je možné opraviť tie pokazené, prípadne ich posunúť na ďalšie využitie. Zároveň dávame priestor lokálnym majstrom, kreatívnym dušiam, lektorom, ale aj lokálnym potravinám, aby si našli cestu ku svojim zákazníkom. Veríme, že žiť lokálne a striedmo môže byť cesta k trvalej udržateľnosti,“ hovorí Zuzana Jurčová, koordinátorka centra Makovice.
Opravovňa a Dielňa
Mať doma kufrík s náradím už dnes nie je úplnou samozrejmosťou. Preto otvorením verejnej Opravovne a Dielne vznikol priestor, v ktorom si môžu ľudia svoje pokazené veci skúsiť opraviť sami, alebo ich dať do profesionálnej starostlivosti miestneho majstra.
„Vieme, samozrejme, že nie všetko budeme môcť opraviť. Dôležité ale pre nás je, že o tejto možnosti budú ľudia uvažovať skôr ako niečo automaticky vyhodia,“ dodáva Jurčová.
Požičovňa vecí
Aj pre veci, ktoré už vo svojich domácnostiach doslúžili, našli Stupavčania využitie. Je možné si ich požičať na dva týždne, vyskúšať a potom vrátiť.
„V požičovni nechýba napríklad pekáreň chleba, palacinkovač, zmrzlinovač, projektor, videoprehrávač či detská autosedačka. Veríme, že občasné využitie nájde aj boxerské vrece s rukavicami či prenosné ohnisko,“ predstavuje vybavenie požičovne Jurčová.
Okrem týchto projektov centrum Makovice priebežne organizuje bezodpadové semináre a kurzy, na ktorých si ľudia vyrábajú napríklad vlastné sieťovky, odličovacie tampóny, voskové obaly na potraviny či vrecúška.
Organizujú sa tu aj pravidelné workshopy pre záhradkárov, cvičí sa tu jóga, funguje montessori. Zeleninu či ovocie si ľudia pestujú v komunitnej záhrade. Centrum Makovice tu dokonca prevádzkuje aj vegetariánsku reštauráciu, ktorá ponúka domáce koláče, limonády alebo nátierky.
„Aktuálne hľadáme partnera, ktorý by videl zmysel a prínos našej činnosti a rád by investoval napríklad do kúpy budovy, v ktorej sídlime,“ uzatvára Zuzana Jurčová.
zdroj: TS Makovice
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska