Štvordňový pracovný týždeň valcuje svet. Výsledky sú vynikajúce a nezaostáva ani Slovensko

  • Firmy si vyskúšali 4-dňový pracovný týždeň
  • Medzi nimi boli aj Slováci
  • Spoločnosti hlásia skutočne pozitívne výsledky
Štvordňový pracovný týždeň funguje. Zamestnanec je šťastný
Twitter/4 Day Week Campaign, Unsplash/Csaba Balazs
  • Firmy si vyskúšali 4-dňový pracovný týždeň
  • Medzi nimi boli aj Slováci
  • Spoločnosti hlásia skutočne pozitívne výsledky

Pracovali len štyri dni v týždni, no mzda sa im nezmenila. Výsledky testovania sú vynikajúce. O čo ide?

V Spojenom kráľovstve sa 100 rôznych spoločností počas roku 2022 rozhodlo vyskúšať si trvalý štvordňový pracovný týždeň pre všetkých svojich zamestnancov bez straty mzdy. Ako informuje The Guardian, celkovo si to tak skúsilo 2 600 zamestnancov. Je to síce nepatrný zlomok pracujúcej populácie krajiny, no organizátor 4 Day Week Campaign verí, že pôjde o predvoj veľkej zmeny.

Zástancovia štvordňového týždňa hovoria, že päťdňový model je „kocovinou“ z dávnych časov, respektíve skoršieho ekonomického veku. Tvrdia, že štvordňový týždeň by prinútil spoločnosti zlepšiť svoju produktivitu. Inými slovami by pracujúci mohli vytvoriť rovnaký výkon za menej hodín.

Ako uvádza štúdia 4 Day Week Global, štvordňový pracovný týždeň si v roku 2022 vyskúšali i ďalšie krajiny. Podľa CNN šlo o jeden z deviatich prelomových nápadov v podnikaní. Rôzne vlády sa preto rozhodli skúšku projektu podporiť. 

Ako sme ťa informovali, nezaostáva ani Slovensko. V apríli zaviedla 4-dňový pracovný týždeň prvá firma. Konkrétne šlo o poisťovňu NN.

Koncept 4-dňového týždňa

Záujem spoločností, zamestnancov, neziskových organizácií a výskumníkov po celom svete prudko vzrástol. Svet sa momentálne nachádza v komplikovanej situácii. Mnohí sa stále zotavujú z pandémie koronavírusu. To na pracovisku spôsobuje stres. Dlhé hodiny a tlaky každodenného života sa tak javia ako veľké problémy.

Riešením by mohlo byť práve skrátenie pracovného týždňa. Ide o snahu organizácií, ktorá sa už pomerne dlho propaguje. Má potenciál priniesť sociálne, ekonomické, ale aj klimatické výhody.

Najobľúbenejšou formou skrátenia pracovného času sa v posledných rokoch stal 4-dňový, respektíve 32-hodinový pracovný týždeň. Spoločnosť 4 Day Week Global začala evidovať rastúci záujem o tento koncept. Rozhodla sa preto podporovať spoločnosti a neziskové organizácie, ktoré si ho chceli vyskúšať.

V roku 2022 ich úsilie viedlo k prvým koordinovaným skúškam po celom svete. Spoločnosti sa tak vytvoril priestor na rozsiahly výskum toho, aký by mal 4-dňový pracovný týždeň vplyv na rôzne odvetvia.

Startitup sa preto obrátil na manažérku PR v spoločnosti Profesia Nikolu Richterovú. Podľa nej sa na Slovensku „debaty pohli aj vďaka Covidu-19 aj vďaka ďalším debatám o duševnom zdraví“. 

„Ľudia najviac oceňujú flexibilitu a voľno. Ide teda o flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše alebo ‚sick days‘,“ podotkla manažérka. 

„Vieme si preto predstaviť, že štvordňový pracovný týždeň prináša veľké pozitíva zo strany zamestnancov. Ak prídu zamestnávatelia, ktorí budú schopní sa takto prispôsobiť alebo budú niečo také potrebovať, vieme si predstaviť, že to naozaj bude motivovať uchádzačov,“ vysvetlila Richterová.

Situácia podľa nej naznačuje, že aj na Slovensku máme veľký priestor na zavedenie 4-dňového pracovného týždňa. Zatiaľ to však nevyzerá tak, že by sme k tomu vo veľkom smerovali, dodala.

Výsledky

Firmy, ktoré si koncept vyskúšali, zaznamenali obrovský úspech prakticky vo všetkých dimenziách. Spoločnosti sú mimoriadne spokojné s ich výkonom, produktivitou a celkovými skúsenosťami, pričom takmer všetky sa už zaviazali alebo plánujú pokračovať v 4-dňovom týždni.

Okrem toho sa mnohé spoločnosti zavádzajúce koncept štyroch pracovných dní môžu tešiť veľkému záujmu o prácu zo strany nezamestnaných. 

V septembri 88 percent týchto spoločností v Spojenom kráľovstve tvrdilo, že štvordňový týždeň fungoval v oblasti ich podnikania v tomto štádiu testu „dobre“. Približne 95 percent opýtaných spoločností podotklo, že produktivita buď zostala rovnaká, alebo sa od uvedenia konceptu zlepšila.

Joe Ryle, riaditeľ kampane v Spojenom kráľovstve, vraví, že zavádzanie štvordňového týždňa narastá, aj keď sa spoločnosti pripravujú na dlhú recesiu.

„Chceme, aby sa do konca desaťročia štvordňový týždeň bez straty mzdy stal v tejto krajine bežným spôsobom práce. Počas niekoľkých nasledujúcich rokov sa budeme snažiť zaregistrovať oveľa viac spoločností,“ povedal.

„Vzhľadom na to, že mnohé firmy si nemôžu dovoliť inflačné zvýšenie miezd o 10 %, začíname vidieť čoraz viac dôkazov, že ako alternatívne riešenie sa ponúka štvordňový týždeň bez straty mzdy,“ dodal.

Väčšina spoločností, ktoré oficiálne prijali štvordňový týždeň, pôsobí v sektore služieb, ako sú technológie či marketingové spoločnosti. Kampaň však uviedla, že sa prihlásili aj niektorí zamestnávatelia z výroby a stavebníctva.

Zdroje: The Guardian, 4 Day Week Global, Twitter/4 Day Week Campaign, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá