Stvoril pyramídové hry, okrádajú ľudí o peniaze dodnes. Ponzi zarábal tisíce denne, jeho koniec je trpký
- Charles Ponzi vymyslel známu pyramídovú hru
- Nové vklady financovali výplaty starých investorov
- Napokon skončil v totálnej chudobe
- Charles Ponzi vymyslel známu pyramídovú hru
- Nové vklady financovali výplaty starých investorov
- Napokon skončil v totálnej chudobe
Investuješ 1 000 eur a každý mesiac ti vyplatia 50, až kým si všetky investované peniaze nevyberieš. Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak ťa inštinkt neklame. Presne takto totiž vyzerá účasť v takzvanej Ponziho schéme. Zbiera peniaze od investorov, no namiesto toho, aby peniaze zarábala na trhoch či prostredníctvom fondov, vypláca výnosy z peňazí ľudí, ktorí investovali medzi poslednými.
Inak povedané, ľudia na spodku pyramídy financujú tých, ktorí sú na jej vrchole. Čím viac ľudí máš pod sebou, tým viac zarobíš. Čím si nižšie, tým viac strácaš.
Ak máš pocit, že na takéto niečo sa nemôže nachytať nikto príčetný, tak si spomeň na obrovské kauzy B.M.G. Invest, Horizont či Drukos. Ak ti to nič nehovorí, možno sa ti rozsvieti pri mene Bernie Madoff, ktorý v roku 2021 zomrel. Spoločným menovateľom je ich biznis model, alebo skôr metóda ošklbávania dôverčivých ľudí. Pyramídová hra, alebo inak, Ponziho schéma, patrí dodnes medzi podvody, na ktoré sa ľudia pahltní po vysokých ziskoch dokážu nachytať aj po desiatkach rokov.
Túto „metódu“ vymyslel nenápadný Talian Charles Ponzi. Ten sa vo svete preslávil vďaka svojim podvodníckym praktikám, ktoré mu zarobili neuveriteľné peniaze.
Tento zlodej sa spoliehal na dôverčivých ľudí, ktorí mu bez váhania zverili investície aj s ďalšími finančnými prostriedkami. Ponzi ich však zužitkoval výlučne vo svoj prospech a zbohatol natoľko, že sa so svojimi podvodmi zapísal do histórie.
Poctivá práca mu nevoňala
Ponzi sa narodil v talianskom Lugu v roku 1882. Informácie o jeho detstve a neskorších rokoch sa líšia. Sám o sebe však tvrdil, že navštevoval univerzitu La Sapienza, no štúdium nikdy nedokončil.
Počas vysokoškolského obdobia s peniazmi ešte príliš obratne nenarábal. Portál The Famous People uvádza, že veľkú časť financií utrácal v baroch. Keďže štúdium očividne zanedbával, niet sa čomu čudovať, že univerzitu opúšťal bez titulu.
Keďže si neušetril žiadny väčší obnos peňazí, rozhodol sa, že skúsi šťastie v Amerike. Ako mnohí ďalší, aj on sa domnieval, že za „veľkou mlákou“ nájde lepší život. V roku 1903 teda emigroval do USA, pričom mal v tom čase vo vrecku úbohých dva a pol dolára.
Svoje schopnosti však nepodceňoval a držal sa vízie, že so svojím menom spojí titul milionára. Postupne zdokonaľoval svoju angličtinu a zamestnal sa v bare, kde pôsobil ako pomocný pracovník. Umýval riad a neskôr ho povýšili na pozíciu čašníka.
Z úspechov sa však dlho netešil, prichytili ho totiž pri krádeži a zo zamestnania vyhodili. V roku 1911 začal Ponzi pomáhať pri pašovaní talianskych prisťahovalcov do USA. Aj tu boli jeho praktiky odhalené a dva roky strávil vo väzení v Atlante.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Žiadna sláva netrvá večne. Aj tá Ponziho začala narážať na nedostatky
- Ako je možné, že dokázal zarobiť 25 000 dolárov denne
- Prečo nemal na vlastný pohreb a ako sa živil po odpykaní trestu vo väzení
- Prečo sa meno Charlesa Ponziho stalo synonymom podvodov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie