STVR odhalila doteraz najväčšiu zmenu po založení. Úprava loga spôsobila veľký rozruch
- Správy RTVS majú nové logo
- Diváci čakali výraznejšiu zmenu
- Zmeny po zrušení RTVS vzbudzujú medzi Slovákmi veľký rozruch
- Správy RTVS majú nové logo
- Diváci čakali výraznejšiu zmenu
- Zmeny po zrušení RTVS vzbudzujú medzi Slovákmi veľký rozruch
Celé Slovensko sleduje zmeny, ktoré nastanú po premenovaní RTVS na STVR. Samozrejme, nejde iba o kozmetickú úpravu inštitúcie, v novej STVR posledné dni nastávajú výrazné zmeny aj v podobe veľkých čistiek. Trochu humornejšia je však obyčajná zmena loga správ RTVS. Nájdeš medzi nimi dva rozdiely?
V posledných dňoch Slovensko obletela správa, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová dala vyrobiť nové logo pre STVR za 10 000 eur. Len štyri dni po schválení zákona o STVR Šimkovičovej ministerstvo uzavrelo licenčnú zmluvu na vytvorenie troch návrhov, ktoré budú slúžiť na označenie Slovenskej televízie a rozhlasu.
Toto logo, ktoré už podľa informácií Plus JEDEN DEŇ umelec Daniel Zachar odovzdal ministerstvu, zatiaľ nebolo zverejnené. Správy RTVS však na svojich sociálnych sieťach urobili nenápadnú zmenu. Na svojej profilovej fotke zmenili svoje logo, čo si už stihli všimnúť aj satirické stránky.
Ide totiž o naozaj nenápadnú zmenu. Z loga jednoducho zmizol nápis „RTVS“ a na jeho mieste ostal len prázdny červený obdĺžnik.
STVR reaguje, že v týchto dňoch postupne pristupuje k dočasným grafickým úpravám. „Najmä eliminácii loga už zaniknutej RTVS, a to v televíznom, rozhlasovom aj online prostredí. S touto aktivitou súvisia aj dočasné grafické úpravy na facebookovej stránke Správy RTVS.
Nemení sa iba logo
Nový zákon o STVR nadobudol účinnosť v pondelok 1. júla. V dôsledku tejto legislatívy zároveň skončilo aj funkčné obdobie bývalého šéfa RTVS Ľuboša Machaja a mandát členov súčasnej Rady RTVS. Machaja na poste šéfa verejnoprávnej STVR nahradil Igor Slanina.
Zákon pripravilo ministerstvo kultúry. Podľa neho legislatíva nerozdeľuje verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, ale vytvára podmienky pre samostatný rozvoj televízie a rozhlasu.
Zmeny po premenovaní RTVS na STVR
- RTVS sa mení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).
- Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada.
- 4 členov rady nominuje Ministerstvo kultúry SR.
- 5 členov rady volí Národná rada SR.
- Funkčné obdobie riaditeľa sa predĺži zo súčasných 5 rokov na 6 rokov.
- Mesačná odmena členov rady aj riaditeľa sa zvýši.
- Zavádza sa deväťčlenná etická komisia ako poradný orgán rady.
- STVR bude povinná vysielať štátnu hymnu SR medzi 23:30 a 00:30.
- Zvyšuje sa počet povinných televíznych programových služieb z 2 na 3.
- Stanovuje sa minimálny rozsah vysielania regionálnych štúdií na 20 minút denne.
- Financovanie STVR bude naďalej zabezpečené nárokovateľným príspevkom vo výške najmenej 0,12 % z HDP.
STVR má byť podľa Šimkovičovej „odpolitizovaná“
Slovenská televízia a rozhlas (STVR), ktorá vstupom nového zákona do účinnosti 1. júla nahradila Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), bude odpolitizovaná a nezávislejšia ako jej predchodkyňa. V TASR TV to povedala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
Spôsob, akým fungovala RTVS, podľa nej nebol z ekonomického hľadiska dlhodobo udržateľný, dramaturgia diskusných relácií bola tendenčná a ostala takou aj po výmene vlády. „To, čo sme videli predchádzajúce štyri roky, bolo pretláčanie jedného názorového spektra. Iné názorové spektrum nebolo rešpektované,“ tvrdí Šimkovičová.
Za súčasť odpolitizovania považuje Šimkovičová aj nový spôsob voľby generálneho riaditeľa. Kým riaditeľa RTVS volili priamo poslanci Národnej rady (NR) SR väčšinovým hlasovaním, zákon o STVR prenáša túto právomoc na deväťčlennú radu, z ktorej päť členov volí parlament a štyroch nominuje rezort kultúry.
„STVR ostane ako jedna inštitúcia, ale Slovenská televízia aj Slovenský rozhlas v nej budú mať autonómnu pôsobnosť. Nechceme, aby Slovenský rozhlas ťahal za kratší koniec,“ uviedla ministerka.
Poradným orgánom Rady STVR bude Etická komisia, podľa Šimkovičovej bude apolitická a bude pôsobiť len v rozsahu zákona. Dodržiavanie etických štandardov podľa nej bežne kontrolujú aj veľké korporátne firmy na západe. „Bude to o komunikácii, ale nie iba o spektre Bratislava a okolie, ale o celom Slovensku,“ tvrdí.
Zdroje: Facebook/Správy RTVS, TASR, Plus JEDEN DEŇ