STVR sa rebrandingu tak skoro nedočká. Dočasný šéf prehovoril o novom logu a cenzúre

  • Šéf STVR prehovoril o rebrandingu
  • Odmieta tvrdenia o cenzúre v spravodajstve
  • Podľa svojich slov s redaktormi o výhradách komunikoval
Na snímke dočasne poverený šéf STVR Igor Slanina.
Ilustračné foto Facebook/Správy RTVS, STVR
  • Šéf STVR prehovoril o rebrandingu
  • Odmieta tvrdenia o cenzúre v spravodajstve
  • Podľa svojich slov s redaktormi o výhradách komunikoval

RTVS, ako si ju poznal, je už minulosťou. Od júna máme na Slovensku STVR, ktorej šéfuje dočasný generálny riaditeľ Igor Slanina. Napriek tomu, že ubehlo už pár mesiacov, na internetovom portáli stále vidíme pred logom len prázdne červené okienko.

Slanina v rozhovore pre Trend prezradil, ako to vyzerá s rebrandigom. Na nové logá si tak podľa jeho slov ešte budeš musieť počkať.

Rebranding za desaťtisíce

Predmetom najväčších debát bolo v júli v STVR nové logo. Ako sme písali v článku pred tromi mesiacmi, ministerka kultúry Martina Šimkovičová dala vyrobiť nové logo pre telerozhlas za 10 000 eur. Štyri dni po schválení zákona o STVR Šimkovičovej ministerstvo uzavrelo licenčnú zmluvu na vytvorenie troch návrhov, ktoré budú slúžiť na označenie Slovenskej televízie a rozhlasu.

Z komunikačného oddelenia vtedy uviedli, že ide len o dočasné zmeny. Podľa ich slov tak pristúpili k dočasným grafickým úpravám. Došlo vtedy k eliminácii loga už zaniknutej RTVS, a to v televíznom, rozhlasovom aj online prostredí. 

„S touto aktivitou súvisia aj dočasné grafické úpravy na facebookovej stránke Správy RTVS. Situácia, v ktorej sa nachádza STVR, je neštandardná. Súčasný manažment si uvedomuje význam a dosah pripravovaného rebrandingu, ktorý by mal priniesť pozitívne vnímanie značky a dôležitosti verejnoprávneho média,“ uviedli v júli z televízie.

Spomínané úpravy, podľa STVR, nie sú súčasťou avizovaného rebrandingu verejnoprávnej inštitúcie a STVR nestoja žiadne dodatočné finančné náklady. „Dočasné grafické úpravy sa budú týkať všetkých súčasných grafických a audiovizuálnych výstupov, ktoré obsahujú logo neexistujúcej RTVS,“ dodali vtedy z STVR. Avšak odvtedy sme žiadnu zmenu nevideli.

Dlhý proces

Marketingoví špecialisti pre Aktuality uviedli, že to nebude len otázka pár mesiacov. Ako sme písali v tomto článku, rebranding môže podľa nich trvať aj celé mesiace. „Najskôr to všetko stihnú spraviť do pol roka. Ide napríklad aj o detaily, že bude treba do registra prepísať prenosový voz z RTVS na STVR,“ povedala pre portál špecialistka na reklamu Simona Bubánová.

Uvádza, že aj keby mali len vymeniť a fyzicky „zvesiť“ staré logá, už len to by ich stálo 10-tisíc. Podľa nej sú tak peniaze nepostačujúce. Rovnako to vidí aj Jakub Ptačin. „Toto celé musí niekto koordinovať, manažovať a plánovať. To robí často celý tím a rozvinutie takéhoto rebrandingu je dlhodobo vopred plánované, robí sa vo fázach a trvá niekedy aj rok až roky,“ dodáva marketér.

Myslí si, že celkové náklady na zmenu identity môžu stáť rádovo viac. „A budeme radi, ak to budú nižšie státisíce,“ konštatuje Ptačin.

Teraz sa pre Trend na túto tému vyjadril aj samotný Slanina. „Rebranding je proces, ktorý, ak má dopadnúť dobre, potrebuje čas, sústredenie a profesionálny prístup. Naďalej pracujeme na tom, aby sme postupne nastavovali funkčné procesy v inštitúcii. Spoločne s tímom podnikáme kroky, aby sme na jeseň mali hotovú analýzu aktuálneho stavu a mali vyriešené a zodpovedané základné otázky fungovania inštitúcie,“ uviedol s tým, že k rebrandingu vznikla v STVR aj pracovná skupina.

Hovorí, že s ohľadom na časovú náročnosť a objem práce je pravdepodobné, že samotná realizácia rebrandingu verejnoprávnej inštitúcie už bude v rukách riadne zvoleného generálneho riaditeľa a jeho manažmentu.

Či sa zúčastní výberového konania na generálneho riaditeľa STVR ešte komentovať nechcel. „Momentálne je to predčasné komentovať. V súčasnosti sa naplno zameriavam na svoje povinnosti do 30. septembra. Aká bude situácia po tomto termíne, neviem teraz predikovať,“ dodal.

Cenzúra?

Aktuálne sú v STVR stále aktívni aj zástupcovia Iniciatívy za verejnoprávnosť a nezávislosť. Tí sú stále v štrajkovej pohotovosti. Niektorí zamestnanci sú aj účastníkmi protestov proti ministerke kultúry. Slanina hovorí, že sa s redaktormi spravodajstva a zástupcami Štrajkového výboru niekoľkokrát stretol.

Myslí si, že spolu viedli konštruktívnu a vecnú diskusiu. „Som pripravený komunikovať s nimi aj naďalej a zároveň stále verím, že výsledkom bude dosiahnutie vzájomného pochopenia, rešpektu a pokojného fungovania procesov a vzťahov vo verejnoprávnej inštitúcii,“ hovorí.

Veľkou témou nového formátu STVR je však aj cenzúra. Hovorili o tom viacerí redaktori, otvorene napríklad aj Barbora Šišoláková, ktorá odchádza do novej platformy, ktorú založil Michal Kovačič. Bude v nej pôsobiť spoločne s bývalým redaktorom Markízy Adelom Ghanamom.

Práve Šišoláková vo svojom príspevku na sociálnej sieti o odchode z telerozhlasu napísala o cenzúre. Opiera sa hlavne o svoju reportáž o ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi a právnikovi, ktorého na rezorte zamestnáva. Píše, že nebola odvysielaná tak, ako ju pripravila, a podľa udalostí, ktoré sa v tom momente stali.

„Toto nebol však jediný prípad, pri ktorom sme mali so súčasným vedením iný pohľad a názory. Spomenula by som moju osobnú poradu s vedením, na ktorej mi vytkli otázky, ktoré som položila počas inaugurácie prezidenta P. Pellegriniho jeho poradcovi pre zahraničnú politiku J. Kubišovi. (Napr. ohľadom prípadnej cesty do Moskvy či pozvanie ruského veľvyslanca),“ prezradila.

Pohľad na obsah sa zmenil

Šišoláková v príspevku uviedla, že takéto spochybňovanie (ľudí a nie faktov, ktoré sa spochybňovať majú) je najlepšia cesta k odradeniu od žurnalistiky. Tam sa ona podľa vlastných slov dostať nechcela a aj preto dala výpoveď. Uviedla, že neodchádza z princípu, že sa mení názov, logo, riaditeľ, alebo kvôli tomu, že zmeny iniciovala súčasná vládna koalícia.

„Odchádzam preto, lebo po zmenách vo vedení sa tam nedá pracovať tak, ako predtým. Na obsah v spravodajstve sa pozerá prísnejšie, opatrnejšie a neraz sa upravuje,“ uzavrela.

Hocijaké zmienky o cenzúre ale Slanina odmietol. „Už som to viackrát verejne deklaroval, ale zopakujem, že rázne odmietam špekulácie o politických zásahoch do spravodajského obsahu verejnoprávneho média,“ tvrdí.

Dodáva, že sekcia spravodajstva STVR pracuje autonómne, v súlade so Štatútom programových pracovníkov a spolupracovníkov. „Cieľom vedenia Sekcie spravodajstva je aj naďalej tvorba profesionálneho, objektívneho a nestranného spravodajstva, ktoré si ctí všetky pravidlá žurnalistiky,“ doplnil.

Slanina hovorí, že sa so zamestnancami opakovane stretol a vždy prízvukoval, že v prípade akýchkoľvek otázok a pochybností je všetkým plne k dispozícii. „Čo sa týka vzniku nových formátov, verím tomu, že zdravá konkurencia nás poháňa vpred, aby sme sa snažili robiť veci lepšie,“ povedal v rozhovore s tým, že odlivu divákov sa neobáva.

Zdroje: Trend, Archív Startitup, Aktuality, Instagram/barbora_sisolakova

Najnovšie videá

Trendové videá