STVR začala hrávať štátnu hymnu. Odznie každý deň okolo polnoci, prikazuje to nový zákon
- Slovenský rozhlas začal o polnoci vysielať hymnu
- Kedy ju vysielal prvýkrát, jasné nie je
- Televízia sa tiež pridala
- Slovenský rozhlas začal o polnoci vysielať hymnu
- Kedy ju vysielal prvýkrát, jasné nie je
- Televízia sa tiež pridala
Národnejšie ako kedykoľvek predtým. Slovenský rozhlas každý deň po polnoci vysiela v rámci svojho programu aj slovenskú štátnu hymnu. Zaradenie hymny do vysielania uvidíš aj v playliste na webovej stránke.
Napriek tomu, že telerozhlas je už premenovaný na STVR, webové sídlo stále pracuje s názvom RTVS. Na pravidelné púšťanie hymny upozornil ako prvý portál Refresher.
Vždy o polnoci
V playlistoch Rádia Slovensko, Devín, FM, Patria, Regina, Slovakia Int., Pyramída, Junior aj Litera pribudla spoločná novinka. Ak si jedno z rádií patriacich STVR pustíš o polnoci, budeš z jeho vysielania počuť štátnu hymnu. Vypočuješ si ju v podaní Slovenského filharmonického zboru, píše sa to priamo v playliste verejnoprávneho rozhlasu.
„Všetky televízne a rozhlasové okruhy Slovenskej televízie a rozhlasu zaradili už od 1. júla 2024 do svojho vysielania štátnu hymnu, a to v čase medzi 23.30 h až 00.30 h v zmysle platného zákona. Štátna hymna nie je samostatná relácia, ale ide o vysielanie z kategórie doplnkového programu. Z tohto dôvodu nebolo vysielanie štátnej hymny publikované v programových prehľadoch,“ objasňuje Andrea Pivarčiová poverená vedením Sekcie marketingu a komunikácie.
Pôvodne sa špekulovalo, že televízia hymnu nevysiela, čo nie je pravda. Len sa neobjavuje v programe, ktorý hovorí, čo sa kedy vysiela.
Nie je to prekvapivé
Nejde však o žiadnu novinku. O tom, že budú hymnu hrať každý deň vo verejnoprávnych médiách, informovalo ministerstvo kultúry. Ešte vtedy, keď sme netušili, aká bude presná podoba novelizácie zákona, rezort o hymne hovoril ako hotovej veci. Ako sme písali v tomto článku, v marci predstavili zoznam zmien, ktoré sa v telerozhlase udejú. A táto bola jednou z nich.
Novelizácia zákona totiž obsahuje nariadenie, podľa ktorého bude televízia a rozhlas denne od 23.30 do 0.30 hrať medzi reláciami štátnu hymnu. Účinnosť nadobudol tento dokument 1. júla.
Inak boli informácie len veľmi všeobecné. „Navrhovaná právna úprava – zákon o Slovenskej televízii a rozhlase neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií, vytvára však podmienky na ich samostatný rozvoj s ich špecifikami, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady,“ načrtol rezort v materiáli, ktorý zverejnil Denník N.
Posledný klinec
Koniec RTVS definitívne spečatil až prezident Peter Pellegrini. Hlava štátu totiž 30. júna podpísala novelizáciu zákona, čím oficiálne schválil nový formát STVR. Okrem toho, že sa rozhlas a televízia Slovenska zmenili na STVR, nastali aj iné zmeny. Viac sa o nich dočítaš v tomto článku.
Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý minulý týždeň schválili poslanci Národnej rady SR. Keďže Pellegrini zákon podpísal, nadobudol účinnosť 1. júla. Dňom účinnosti zákona zanikla aj funkcia bývalého šéfa RTVS Ľuboša Machaja a rovnako aj mandát členov pôvodnej Rady RTVS.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová zároveň odmieta tvrdenia, že v Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) sa skončí sloboda a nezávislosť tvorby. Uviedla to v reakcii na schválenie legislatívy o STVR v parlamente. Informovala o tom TASR.
„Žiadna sloboda a nezávislosť tvorby sa v novej STVR, ako sa to snažia niektorí aktéri politického súboja prezentovať, nekončí. Kto to tvrdí, spolieha sa na to, že väčšina ľudí zákony nečíta. Naopak, nový zákon o STVR explicitne požaduje, aby programové služby STVR produkovali nestranné, vyvážené a pluralitné informácie o dianí v SR,“ poznamenala Šimkovičová.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: RTVS, Refresher, Archív Startitup, Denník N, Archív Startitup, TASR