Štyri sestry vybudovali prvú hobitiu dedinu. Ponúka ubytovanie ako v Stredozemi
- Jedinečný zážitok stvorený pre fanúšikov Pána prsteňov
- V rozprávkovej dedinke sa môžeš kedykoľvek ubytovať
- Za víkend zaplatíš skutočne málo
- Jedinečný zážitok stvorený pre fanúšikov Pána prsteňov
- V rozprávkovej dedinke sa môžeš kedykoľvek ubytovať
- Za víkend zaplatíš skutočne málo
Sestry Milicevicové vybudovali prvú hobit dedinku v južnej Európe. Ich cieľom je do Bosny a Hercegoviny prilákať fanúšikov Pána prsteňov a rovnako tak aj zdieľať svoje spomienky na detstvo so širokou verejnosťou.
Kreševo Hobbiton, ako kúzelnú dedinku nazvali, sa nachádza v dedine Rakova Noga, blízko starého kráľovského a baníckeho mesta Kreševo, iba 40 kilometrov od Sarajeva. Dedinku obkolesuje nádherná príroda s čírym jazerom.
„Často sme na tomto kopci mali rodinné zhromaždenia a diskutovali, ako najlepšie by sa dal využiť tento výhľad na turistické účely,“ vyjadrila sa Milijana, najstaršia zo sestier Milicevicových.
Fantasy atmosféra aj miestne tradície
Nápad vytvoriť malú dedinku ako z pera J.R.R. Tolkiena predstavila minulý rok svojim sestrám Marija, 28-ročná inžinierka geológie. Domčeky, rovnako ako v knihách a filme, vybudovali do zeme. Sestry sa taktiež zhodli, že domčeky musia mať charakteristiky prostredia, v ktorom žijú. Dokonca si každá zo sestier jeden z domčekov zariaďuje podľa seba.
Momentálne sa sestrám podarilo vybudovať dva domčeky, ďalšie tri sú vo výstavbe. Prvý domček so zelenými guľatými dverami Lipa je pomenovaný po dedinke, v ktorej Milijana strávila väčšinu svojho detstva so svojimi starými rodičmi.
„Lipa je moja nostalgia, spomienka na zdravé detstvo, kde vysádzanie bola spoločenská hra, domáce zvieratá kamarátmi a plechový sud Jadranské more,“ vyjadrila sa Marija pre voanews.com.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Druhý domček menom Ober získal pomenovanie po bani v Kreševe. Ober je historická baňa, z ktorej Kreševskí baníci ťažili rumelku. Tú následne tavili a tak z nej získavali zlato. Odkaz na jaskyňu je badateľný v exteriéri aj interiéri domčeka. Červené dvere a okná evokujú práve farbu rumelkovej rudy, interiér dokonca zdobia stalaktity.
Aj ďalšie tri stavby budú pomenované po miestnych atrakciách. Napríklad domček Bedem je pomenovaný podľa pevnosti, v ktorej bývala posledná bosnianska kráľovná Katarína.
A koľko stojí stať sa na noc hobitom?
Kreševo Hobbiton o turistov nemá núdzu a stať sa na chvíľu hobitom môže naozaj hocikto. Stačí si na webe vytvoriť rezerváciu na akýkoľvek dátum podľa seba. Cena za noc je veľmi prijateľná, dokonca v mnohých prípadoch lepšia ako v našich končinách. Pohybuje sa od 80 do 120 € za noc za celý objekt. „Záleží od výberu domčeka a od sezóny, v zimných mesiacoch sú ceny nižšie,“ napísala Vedrana Milicevic pre Startitup.
Kúsok fantázie pri Mŕtvom mori
Podobne atraktívne bývanie sa nachádza aj v Jordánsku. Volá sa Hobbits Village a nachádza sa v dedine Dana, iba niekoľko kilometrov od Krak de Montréal alebo križiackeho hradu Shabok. Fanúšikovia turistiky si prídu na svoje, pretože srdcom Dany je široké údolie Wadi Dana, ktoré v sebe skrýva množstvo menších údolí, riečok, ale aj kaňonov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Jordánska verzia hobit dedinky z Kreševa možno nie je na prvý pohľad natoľko rozprávková. Domčeky nie sú úplne maličké či vsadené do zeme a ani ich neobklopuje množstvo zelene. Púštna krajina však dýcha tajomstvom, a to sa odráža aj v kamenistom, minimalistickom prevedení ubytovania. Navyše, možnosťou je aj objavovať krajinu počas jazdy na koni. Podobne ako hlavní hrdinovia z Pána prsteňov.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: voanews.com, Instagram/hobitskoselo.ba, Hobbiton Kreševo, Instagram/hobbits.village, booking.com