„Sú indície, že sa už zastavujú vyšetrovania.“ Pročko a noví poslanci mieria do Národnej rady
- Novozvoleným poslancom slávnostne odovzdali osvedčenie o zvolení
- Startitup vyspovedal staré známe aj nové tváre
- Novozvoleným poslancom slávnostne odovzdali osvedčenie o zvolení
- Startitup vyspovedal staré známe aj nové tváre
Po minulotýždňových voľbách síce ešte nie je známe, kto oficiálne postaví nový vládny kabinet, dnes už je jasné, ktorým politikom sa podarilo dostať cez parlamentný prah.
Práve začiatkom týždňa čerství zákonodarcovia obdržali osvedčenie o zvolení, ktoré sa nieslo v slávnostnom duchu, a Startitup tak mohol vyspovedať nielen známe parlamentné tváre, ale aj nováčikov v Národnej rade.
Novopečených poslancov sme sa tak pýtali, čoho sa najviac obávajú po oficiálnom zasadnutí do parlamentných lavíc v novom volebnom období.
„Prišla som sem s takým osobným záväzkom, priniesť aj svojou maličkosťou trochu kultúry, ktorá aj v tom najvyššom zákonodarnom zbore chýbala,“ myslí si exšéfka Progresívneho Slovenska a novozvolená poslankyňa Irena Bihariová. Dodala, že sa obáva, že slušnosť bude skrátka prekričaná.
Čoho sa obáva Ľubomír Galko?
Podľa exministra obrany, ktorý sa tieto voľby objavil na kandidátke OĽANO, môže po utvorení koalície dôjsť k snahe zastaviť množstvo aktuálnych vyšetrovaní. Galko tak narážal na uvarenie možného koaličného trojlístka Smer, Hlas a SNS, o ktorom sa posledné dni intenzívne hovorí.
„Myslím si, že tam bude veľký tlak a zrejme bude sofistikovanejšie, aby to novinári hneď nezachytili a nemohli to komentovať. Celkom iste cez rôzne personálne nominácie. Tohto sa veľmi obávam,“ podčiarkol Galko.
„Pokrikovanie na trhu“
„Dúfam, že sa nebudem obávať nekultúrnosti prejavov v Národnej rade, lebo naozaj niekedy už vyzerala ako prekrikovanie niekde na trhu a chýbala tam politická úcta a úroveň,“ myslí si o comebacku exminister zdravotníctva a člen Hlasu Richard Raši.
Jozef Pročko z klubu Obyčajných ľudí opäť veľmi svojsky okorenil odpovede na otázky a spočiatku nechcel dať k téme vyjadrenie, ak ho redaktor nebude oslovovať „Jožko“. Nakoniec sa exzabávač rozhodol reagovať na položenú otázku.
„Dnes mi chlpy stáli, keď som videl to zoskupenie ľudí, čo tam sú,“ okomentoval Pročko.
„Ak si len čo i len jeden reálne uvažujúci slušný človek Slovenska myslí, že sa niečo zmení v Smerohlase a v SNS, tak sa mýli, pretože toto zoskupenie je čisto biznis na tomto štáte. Zarábali a chcú zarábať na tomto štáte,“ skritizoval otvorene Pročko.
Vyrukoval s tézou, že vyšetrovanie známych káuz čaká stopka. „Už teraz sú indície, že sa zastavujú vyšetrovania,“ poznamenal tajomne Pročko.
Odovzdávanie osvedčení
Osvedčenia o zvolení do Národnej rady (NR) SR si poslanci prevzali v pondelok v historickej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Odovzdal im ich predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.
„Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán odovzdaním osvedčení o zvolení zároveň oficiálne potvrdzuje, že voľby do NR SR prebehli v súlade so zákonom a Ústavou SR, že boli slobodné a demokratické. Ja dodávam, že aj férové,“ skonštatoval Orosz.
Delegovaní zástupcovia sa stanú zákonodarcami až po zložení poslaneckého sľubu predpísaného Ústavou SR. Ak niektorý sľub odmietne alebo ho zloží s výhradou, stratí mandát. Sľuby budú skladať na ustanovujúcej schôdzi NR SR.
Do parlamentu sa po sobotných (30. 9.) voľbách do NR SR dostalo celkovo šesť politických strán a hnutí a jedna koalícia. Zvíťazila strana Smer-SD, do parlamentu sa dostali aj poslanci za Progresívne Slovensko, Hlas-SD, KDH, SaS, SNS a koalíciu OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia.
Zdroj: TASR