Situácia sa zmenila, kráľom je zamestnanec. Týmto spôsobom ich firmy získajú

  • Kedysi uchádzači nemali z čoho vyberať, dnes sú vo výhode. Kariérne portály ešte nikdy neevidovali toľko pracovných ponúk
  • Slováci sú konzervatívny národ, v práci si vyžadujú stabilitu. Startupy sú dnes najmä voľbou mladšej generácie
  • Veľkí zamestnávatelia sú ideálnym miestom pre ľudí, ktorí majú radi stabilitu, procesy, nie je im blízka zmena, uvádza kariérna poradkyňa
titulka 3
TASR/Michal Svítok, Pexels
  • Kedysi uchádzači nemali z čoho vyberať, dnes sú vo výhode. Kariérne portály ešte nikdy neevidovali toľko pracovných ponúk
  • Slováci sú konzervatívny národ, v práci si vyžadujú stabilitu. Startupy sú dnes najmä voľbou mladšej generácie
  • Veľkí zamestnávatelia sú ideálnym miestom pre ľudí, ktorí majú radi stabilitu, procesy, nie je im blízka zmena, uvádza kariérna poradkyňa

Mileniáli a generácia Z menia svet pravidiel všetkých personálnych agentúr. Podľa prieskumov sú ambicióznejší než starší uchádzači o zamestnanie, no sú aj pracovití a ochotní učiť sa. Ich zamestnávatelia by ich mali zaujať modernými názormi.

„Do popredia idú čoraz viac hodnoty firmy, jej dobré meno, stabilita značky a motivujúce pracovné prostredie. To sú často faktory, ktoré dopomôžu k rozhodnutiu zmeniť prácu,“ ozrejmuje Rozália Krkošová, Recruitment Teamleader zo Slovenskej sporiteľne.

Ako ďalej dodáva: „Na druhej strane, rekordné počty ponúk a nedostatok kandidátov na pracovnom trhu poskytujú uchádzačom a uchádzačkám dobrú pozíciu. Majú možnosť vybrať si prácu z veľkej ponuky a súčasne si mnohí vedia vyjednať aj lepšie podmienky, kvôli ktorým sú ochotní podstúpiť spomenuté riziko zmeny a neistoty.“

Pracovné portály sú dnes zahltené množstvom pracovných ponúk – len tie evidujú viac ako 32-tisíc voľných pracovných miest. Ide o pozície, ktoré sa dlhodobo nedarí obsadiť, spravidla sú s nižšou úrovňou kvalifikácie.

Zatiaľ, čo kedysi viacero uchádzačov nevedelo nájsť pracovnú pozíciu v mnohých odvetviach, dnes je situácia na pracovnom trhu úplne iná.

Vo výhode sú dnes zamestnanci: „Na strane zamestnanca a uchádzača je viac ponúk ako dostupnej kvalitnej sily. Ľudia si majú možnosť v niektorých regiónoch vyberať z väčšieho počtu ponúk,vysvetľuje CEO Profesie Ivana Molnárová.

Pracovný portál Profesia ešte nikdy v histórii neevidoval toľko pracovných ponúk. Ľudia hľadajúci prácu majú aktuálne najväčší výber v obchode, výrobe a v informačných technológiách. Inzeráty v tejto trojici sektorov tvoria skoro polovicu všetkých ponúk.

Po nich nasledujú oblasti administratívy, dopravy, ekonomiky, manažmentu, strojárstva, elektrotechniky, energetiky a bankovníctva, uvádza TASR.

„Voľné pracovné miesta máme aj u nás v Slovenskej sporiteľni. Aktuálne je to približne 80 otvorených pozícií, ktoré ponúkajú kandidátom a kandidátkam širokú škálu možností sa zamestnať. Hľadáme napríklad poradcov/kyne do našich pobočiek, špecialistov/ky na digitál či ďalšie odborné bankové pozície, ale aj IT špecialistov/ky, ktorí nám pomáhajú robiť digitálne bankové riešenia pre našich klientov ešte inovatívnejšie,“ objasňuje Krkošová.

Slováci rezignovali na staromódne firmy

Generácia Z a mileniáli vo veľkom dávajú výpovede – aj bez toho, aby mali náhradnú prácu. 

Ide o fenomén nazývaný Veľká rezignácia, o ktorom výskumníci z Gallupovho inštitútu tvrdia, že je spôsobený najmä nestabilitou v práci a celkovou nespokojnosťou na pracovnom trhu.

Odliv zamestnancov pocítil najmä gastro sektor. Zatvorené prevádzky to gastro podnikateľom poriadne skomplikovali. Okrem toho, že boli prevádzky na dlhú dobu zatvorené, mnohí zamestnanci vymenili svoju prácu v gastre za stabilnejšie zamestnanie.

Slovensko však nie je jediné, ktoré po otvorení prevádzok zápasí s nedostatkom zamestnancov. Otváranie prevádzok brzdí nedostatok ľudí aj v Británii. Podľa BBC aktuálne chýba 188-tisíc ľudí a najväčší zhon je po šéfkuchároch a uvádzajúcom personáli.

gastro casnicka
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Skostnatené firmy prehrávajú, dynamické sa na trhu udržia

Existujú však veľkí zamestnávatelia, ktorí idú proti prúdu” a mladým ľuďom na rozdiel od iných veľkých firiem ponúkajú kvalitné zamestnanie.

Ak sa pozrieme napríklad na spomínanú Slovenskú sporiteľňu, aj napriek tomu, že ide o veľkú firmu zamestnávajúcu 3 500 ľudí, sa v roku 2022 prezentuje ako moderná a inovatívna, s novými nápadmi a technologickou DNA.

Spoločnosť podľa Krkošovej funguje aj vďaka dáta science modelom a obrovskému množstvu dát, ktoré dokážu predvídať, kam smerovať digitálne funkcionality a zážitok z bankovania so Slovenskou sporiteľňou.

„V našich pobočkách sa zas klientom snažíme vizuálne interpretovať, aké je ich finančné zdravie a vďaka poradenstvu s tabletom im dobre nastaviť finančný plán. V agilných tímoch u nás na centrále pracujeme napríklad aj na zdokonaľovaní mobilnej apky George či internet bankingu pre našich firemných klientov,“ vysvetľuje Rozália Krkošová, Recruitment Teamleader.

Ľudí, ktorí pracujú u takýchto zamestnávateľov, motivuje aj stabilita.

Slovenská sporiteľňa zaujala na trhu práve tým, že je ako veľká firma aj moderná – zamestnanci bežne využívajú tablety a tímy sú plné mladých ľudí. Ak sa človek vyzná v peniazoch a rád pomáha klientom, môže sa uchádzať napríklad o pozíciu poradca/poradkyňa klienta. Podobne to má aj človek, ktorý je doma v IT sektore. Zobraziť pracovné pozície →

bratislava
zdroj: TASR/Michal Svítok

Aká generácia prichádza na pracovný trh?

Absolventi stredných či vysokých škôl majú často vysoké očakávania a aj finančné požiadavky vzhľadom na ich pracovné skúsenosti a prax.

„Mladí ľudia, ktorí prichádzajú na trh práce, vyžadujú od zamestnávateľa tiež benefity, čo najväčšiu flexibilitu, zaujímavé platové podmienky. Dnešná generácia sa čoraz menej zaujíma o manuálnu prácu či remeslá.

Na trh teda prichádzajú absolventi, ktorí sú spätí s digitálnym svetom a technológiami, ktoré ovplyvňujú aj ich vnímanie sveta a očakávania od prvého zamestnania,“ uviedla Katarína Tešla z Kariéra.sk.

Čo Slováci vyžadujú? Flexibilitu a home office

Pandémia nás všetkých zmenila, vrátane spôsobov práce a spolupráce. Faktom však je, že vzhľadom na dobrú atmosféru vo firme, potrebu sa socializovať či riešiť veci radšej osobne ako cez cally, mnohým tímom vyhovuje návrat do práce.

„Vidíme to na našich spoločných priestoroch, kuchynkách či záhradnej kaviarni, kde naši kolegovia a kolegyne trávia spoločný letný čas s kávou a zmrzlinou v ruke. Aktuálne väčšina tímov v centrále preferuje hybridný model, ktorý prináša efektívne fungovanie doma aj v office. Kolegovia z pobočiek sú prirodzene v práci fyzicky,“ tvrdí Krkošová zo Slovenskej sporiteľne.

Ako expertka uvádza, ľudia by radi aj po pandémii pracovali flexibilne a najviac im vyhovuje hybridný model práce (časť týždňa v práci a časť formou home office). Za kľúčové sa v tomto období považuje aj vzdelávanie a zručnosti kandidátov.

Dôraz sa nekladie už iba na hard skills, ale do popredia sa dostávajú aj mäkké zručnosti zamestnancov.

„Mäkké zručnosti sa týkajú spôsobu, akým spolupracujete s kolegami, riešite problémy a riadite svoju prácu. Dôležité je motivovať zamestnancov, aby si zvyšovali úroveň zručností a dokázali spĺňať nové požiadavky v rámci zverených úloh a ďalej sa zameriavali na získavanie zručností, ktoré zodpovedajú požiadavkám nového trhu,“ uvádza Rozália Krkošová, Recruitment Teamleader zo Slovenskej sporiteľne.

Čo môžu robiť firmy, aby pracovali s odlivom zamestnancov?

podnikanie
zdroj: Unsplash/Tyler Franta - Ľudia by radi aj po pandémii pracovali flexibilne a najviac im vyhovuje hybridný model práce.

Nespokojnosť s prácou nie je len vecou platu

Prioritou pre ľudí je robiť niečo zmysluplné. „Ľudí motivuje vášeň, ktorá ich priviedla k ich kariére, a nechcú väčšinu pracovného týždňa tráviť papierovačkami. Mladšie generácie vyrástli s digitálnymi technológiami a sú zvyknutí na jej jednoduchosť, takže vedia, že existujú lepšie a rýchlejšie spôsoby, ako robiť veci,“ uviedol pre časopis Fortune Todd Gerber z tech korporácie Adobe.

Výsledky štúdie Adobe naznačujú, že 53 % zamestnancov by radi trávili viac času v práci, v ktorej sa môžu venovať svojej vášni.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Koľko hodín denne pracuješ?

Neustála zaneprázdnenosť

Počas pandémie sa ľudia z kancelárii premiestnili do svojich domovov. Štúdia uvádza, že to ľudí viedlo k tomu, že 44 % z nich pracovali viac hodín ako obvykle. 37 % z nich si dokonca nedalo pauzu ani počas obeda.

Dôvod bol jednoduchý, ľudia si mysleli, že by mali byť dostihnuteľní počas celého dňa. Podľa jednej z štúdii sa zamestnanci obávali, že nadriadený má pochybnosti o ich produktivite.

Takýto prístup k práci zo strany zamestnávateľa môže viesť k vyhoreniu. Zamestnanci sa cítia byť pod tlakom, pretože vidia, že ich šéf pracuje takmer nonstop. Stane sa, že nadriadení naložia na zamestnanca priveľa. Keď neskôr vyhorí, považujú to za zlyhanie jednotlivca a svoj podiel si nepripúšťajú.

Sú startupy ešte v kurze?

Startupy sú dnes často voľbou mladšej generácie. Ivana Molnárová z Profesie vníma dve skupiny ľudí, ktorí majú záujem pracovať v startupoch. Jedna sú mladí ľudia, ktorí svoju kariéru len rozbiehajú, nemajú veľké záväzky a je pre nich lákavé vytvárať niečo úplne nové.

Druhá skupina ľudí za sebou už niečo má, a to väčšinou vo väčších firmách – startupom pomáhajú nastaviť nové procesy a prinášajú zrelý pohľad.

V neistých časoch je však stabilnejšou práca u veľkého zamestnávateľa – akými sú poisťovne či banky.

Mladí za volantom
zdroj: Unsplash/Zac Harris Mladí ľudia často inklinujú k práci, ktorá poskytuje veľkú mieru flexibility. Znamená to, že ich lákajú skôr startupy, freelancing, práca spojená s cestovaním alebo nové výzvy, tvrdí Katarína Tešla, PR manažérka pre Kariéra.sk.
Freelancing, cestovanie a nové výzvy 

Veľkí zamestnávatelia robia rôzne kroky, aby boli pre uchádzačov atraktívne.  Práca vo veľkej firme však u mladých ľudí nemá dobré meno – mnohí si pod firmou s 1 000 a viac zamestnancami predstavia strojenú, neľudskú firmu a automaticky v nej zamestnanie zahadzujú.

Čo robia veľké firmy nesprávne? 
  • nezaujímavé ponuky,
  • branding firmy je slabý, najmä pri no-name korporáciách,
  • sterilné officy,
  • tabuľkové platy,
  • na všetko sú tabuľky, dáta a procesy,
  • menej priestoru na kreativitu,
  • doraz na hierarchiu, nie vždy majú šéfovia „otvorené dvere“.

 

„Základom pre stabilnú spoluprácu založenú na dôvere je work-life balance a pochopenie pre rôzne životné situácie zamestnancov, ktoré zväčša zasiahnu aj pracovnú oblasť. Preto Slovenská sporiteľňa ponúka svojim zamestnancom nielen možnosti plných, ale aj polovičných úväzkov, home office, či špeciálne úväzky prispôsobené mamičkám na materskej a rodičovskej dovolenke a množstvo ďalších benefitov,“ uvádza odborníčka zo Slovenskej sporiteľne.

Veľký zamestnávateľ je navyše podľa Molnárovej z Profesie ideálnym miestom pre ľudí, ktorí majú radi stabilitu a pevne nastavené procesy.

Súhlasí s tým aj odborníčka zo Slovenskej sporiteľne: „Väčšina Slovákov chce dnes stabilitu. Hľadajú firmy, kde vydržia roky. Pandémia im ukázala, že mať jedného zamestnávateľa dlhé roky sa im môže oplatiť. V Slovenskej sporiteľni ponúkame desiatky takýchto pracovných pozícií.“ 

Zdroje: achievers.com, fortune.com, kariera.sk, bbc.com, profesia.sk, gallup.com

Najnovšie videá

Trendové videá