Sú malé, no zdravotný prínos je obrovský. Málokto vie, že táto superpotravina funguje ako náhrada vajec
- V minulosti ich uctievali Aztékovia, dnes ich vychvaľujú vedci
- Nenápadná „superpotravina" sa opäť dostáva do centra pozornosti
- V minulosti ich uctievali Aztékovia, dnes ich vychvaľujú vedci
- Nenápadná „superpotravina" sa opäť dostáva do centra pozornosti
Chia semienka, získavané z rastliny Salvia hispanica, majú bohatú históriu, ktorá siaha až do čias starovekých civilizácií. Ako uvádza Gold foods, ich názov pochádza z mayského jazyka a znamená „sila“, čo dokonale vystihuje význam, ktorý tieto semienka zohrávali v životoch dávnych kultúr.
Hovorí sa, že mayskí poslovia si počas dlhých a náročných ciest vystačili s malým množstvom chia semienok, ktoré im poskytovali dostatok energie a fyzickej odolnosti. Pre Aztékov zas neboli len zdrojom výživy, ale aj súčasťou tradičnej medicíny.
Semienka sa používali na rôzne zdravotné účely – od úľavy pri bolestiach kĺbov až po upokojenie podráždenej pokožky. Dnes sa chia semienka opäť dostávajú do popredia vďaka bohatému obsahu prospešných látok a ich prínosu pre ľudské zdravie.
Bohatý zdroj omega-3
Chia semienka sú jedným z najbohatších rastlinných zdrojov omega-3 mastných kyselín, konkrétne kyseliny alfa-linolénovej (ALA), ktorá je prospešná pre zdravie srdca.
Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení a môžu prispieť k zníženiu hladiny zlého cholesterolu (LDL) v krvi. Podľa niektorých štúdií strava bohatá na ALA môže znížiť riziko srdcového infarktu a iných srdcových ochorení až o 40 %.
Chia semienka sú tiež bohaté na vlákninu. Jedna porcia (približne 2 polievkové lyžice) poskytuje až 10 gramov vlákniny, čo je približne tretina odporúčanej dennej dávky. Vysoký obsah vlákniny prispieva k zdraviu tráviaceho traktu, pomáha predchádzať zápche a môže znižovať riziko vzniku ochorení, ako je rakovina hrubého čreva.
Ďalším dôležitým prínosom chia semienok je ich schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi. Vďaka svojmu obsahu vlákniny a gélovitej konzistencii, ktorú vytvárajú pri kontakte s tekutinou, spomaľujú trávenie sacharidov, čím pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Chia sú prospešné pre ľudí s cukrovkou, ale aj pre tých, ktorí sa snažia regulovať svoju hmotnosť.
Chia ako náhrada vajec
Chia semienka sú mimoriadne všestranné a dajú sa jednoducho pridať do rôznych pokrmov. Nemajú výraznú chuť, a preto sú vhodné do sladkých aj slaných jedál. Môžeš ich pridať do jogurtu, smoothies, kaší, šalátov a pod.
Mnoho ľudí nevie, že chia semienka môžu byť použité aj ako náhrada vajec pri pečení. Stačí zmiešať lyžicu chia semienok s tromi lyžicami vody a nechať zmes napučať, kým nevznikne „gél“, ktorý sa používa na zlepšenie konzistencie pečiva. Tento trik ocenia najmä vegáni alebo ľudia s intoleranciou na vajcia.
Chia semienka sú navyše bezlepkové, preto sú vhodné pre ľudí trpiacich intoleranciou na lepok. Nezáleží na tom, či ich použiješ ako prísadu do svojich jedál alebo ako zdravú náhradu za tradičné ingrediencie, chia semienka predstavujú výživný a prirodzený spôsob, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky a prispieť k lepšiemu zdraviu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Goldfoodsusa, Moneycontrol, Minimalistbaker