Sú tu náznaky, čo Kremeľ potichu chystá s Ukrajinou a samotnými Rusmi
- Kremeľ informácie zo sociálnych sietí rezolútne popiera
- Analytici sa opierajú najmä o paralelu zo situácie spred začatia prvej vlny mobilizácie
- Kremeľ informácie zo sociálnych sietí rezolútne popiera
- Analytici sa opierajú najmä o paralelu zo situácie spred začatia prvej vlny mobilizácie
Vojna na Ukrajine trvá už cez deväť mesiacov a rýchle víťazstvo Ruska, ktoré Putin a zrejme väčšina Kremľa očakávala, je viac ako v nedohľadne. Vzhľadom na nepriaznivý vývoj udalostí na bojovom poli z hľadiska Ruska mnohí očakávajú, čo vymyslí ruský prezident.
V tejto súvislosti sa ešte koncom novembra objavila značná skupina ruských opozičných politikov, vojenských analytikov, ba dokonca aj niektorých militantných blogerov, ktorí zdôrazňovali, že vo vzduchu visí druhá vlne mobilizácie, písal The Moscow Times.
Tieto hlasy ešte posilnili po tom, čo Generálny štáb ukrajinskej armády spresnil, že k druhej vlne ruskej mobilizácie dôjde v januári alebo februári nasledujúceho roka, uviedlo Albanian Daily News. Na dôvažok, v posledných dňoch sa na sociálnych médiách, predovšetkým na Telegrame taktiež šírili správy o blížiacej sa druhej vlne ruskej mobilizácie, informuje Euromaidan Press.
Kremeľ akékoľvek reči o druhej mobilizácii popiera
Predstavitelia Putinovho režimu však správy o ďalšom kole mobilizácie odmietajú. Ruská agentúra TASS poznamenala, že koncom októbra minister obrany Šojgu Putinovi prízvukoval, že mobilizačná kampaň, ktorá začala 21. septembra a počas ktorej bolo povolaných 300-tisíc mužov, sa skončila a neexistujú žiadne plány týkajúce sa ďalšej čiastočnej mobilizácie.
K celej záležitosti sa opakovane vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Nemôžem hovoriť za ministerstvo obrany, avšak v Kremli aktuálne o tejto záležitosti neprebieha žiadna diskusia,“ povedal 55-ročný Peskov ešte na konci novembra.
V súvislosti so správami, ktoré sa v posledných dňoch rýchlo šíria na sociálnych sieťach, Peskov v utorok apeloval na Rusov, aby sa spoliehali na komunikáciu ruského ministerstva obrany a prezidenta a zároveň, aby ignorovali „provokatívne správy“ týkajúce sa druhej vlny mobilizácie, zverejnené na platformách sociálnych médií, hlavne na Telegrame.
Euromaidan Press poznamenáva, že prvá vlna mobilizácie sa u značnej časti bežného ruského obyvateľstva stretla s nevôľou, ktorá v niekoľkých prípadoch prerástla aj do nepokojov a demonštrácií. Tvrdeniu o ďalšej mobilizácii nahráva aj skutočnosť, že Vladimir Putin, okrem iného, podpísal zákon o zákaze zhromaždení vo vládnych budovách, univerzitách, školách, nemocniciach, prístavoch, železničných staniciach, kostoloch a letiskách, čím veľmi pravdepodobne chce docieliť potlačenie nepokojov a protestov medzi mobilizovanými mužmi a ich rodinami.
Americkí analytici sa opierajú o prvú mobilizáciu
Aj analytici z renomovaného amerického Inštitútu pre štúdium vojny veria, že v najbližšom čase sa v rámci ruskej armády dočkáme ďalšej vlny mobilizácie. Vo svojom presvedčení sa opierajú najmä o paralelu zo situácie spred začatia prvej vlny mobilizácie.
17. septembra, teda štyri dni pred vyhlásením mobilizácie zo strany samotného Putina, jeho hovorca Peskov verejne deklaroval, že mobilizáciu Kremeľ neplánuje, avšak o štyri dni na to jeho šéf spravil presný opak.
Ak by k nej aj došlo, americkí analytici si nemyslia, že by to priebeh vojny zmenilo. „Putinovo rozhodnutie nariadiť druhú vlnu mobilizácie, všeobecnú mobilizáciu, alebo dokonca formálne vyhlásiť Ukrajine vojnu v krátkodobom horizonte neodstráni nedostatok vojenskej sily, ktorú má Rusko na tento konflikt k dispozícii,“ uviedli analytici Inštitútu pre štúdium vojny.
Imperialistická vojna
Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) sa domnieva, že ciele ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine sú „stále jasne imperialistické a maximalistické“. ISW dospel k tomuto záveru na základe analýzy prejavu, ktorý Putin predniesol na stredajšom zasadnutí rady pre ľudské práva pôsobiacej pri jeho prezidentskej kancelárii, píše TASR.
Podľa britskej stanice BBC v ňom Putin uviedol, že „špeciálna vojenská operácia“ – ako Kremeľ nazýva svoju vojnu proti Ukrajine – je „dlhý proces“ a jeho výsledkom by malo byť získanie nových území.
„Putin vytvoril paralely medzi sebou a ruským cárom Petrom I., pričom poznamenal, že Rusko teraz ovláda Azovské more, za ktoré bojoval aj Peter Veľký,“ tvrdia americkí experti.
„Zmienka o ruskej imperiálnej histórii otvorene stavia súčasné Putinove ciele na Ukrajine ako jasne imperialistické a stále maximalistické,“ uvádza sa v bilancii ISW.
Americkí analytici vo svojej obvyklej bilancii upozorňujú aj na to, že ruská armáda v stredu – po trojtýždňovej prestávke – na Ukrajine opäť použila drony Šáhid iránskej výroby. Ich útokom boli vystavené viaceré mestá a regióny vrátane Dnipra, Kyjevskej oblasti, Poltavy, Žitomyru a Záporožia.
Ruské jednotky tieto bezpilotné lietadlá pravdepodobne upravili na použitie v chladnejších poveternostných podmienkach a je pravdepodobné, že ich v nadchádzajúcich týždňoch budú čoraz viac využívať na útoky na kritickú ukrajinskú infraštruktúru, upozorňujú v tejto súvislosti odborníci z ISW.
Ukrajinská armáda už dávnejšie predpokladala, že Rusko muselo pozastaviť používanie dronov vyrobených v Iráne, pretože nie sú vhodné na použitie v chladnom počasí. Teraz sa pravdepodobne ruskej armáde podarilo tento problém vyriešiť, konštatuje ISW.
„ISW už v minulosti informoval, že ruská armáda sa čoraz viac spolieha na systémy vyrobené v Iráne kvôli vyčerpaniu ruského arzenálu presne navádzaných zbraní,“ napísal americký inštitút podľa TASR.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Moscow Times, Albanian Daily News, Euromaidan Press, TASS, Understanding War, TASR