Squatteri prenikli do luxusnej rezidencie ruského oligarchu. Tvrdia, že patrí ukrajinským utečencom

  • Rezidenciu, ktorú okupujú squatteri, vlastní ruský oligarcha Oleg Deripaska
  • Skupinka protestujúcich je odhodlaná. Sú zmierení aj s tým, že ich možno zatkne polícia
Londýn, squatteri, ukrajina, vojna
TASR/AP Photo/Alberto Pezzali
  • Rezidenciu, ktorú okupujú squatteri, vlastní ruský oligarcha Oleg Deripaska
  • Skupinka protestujúcich je odhodlaná. Sú zmierení aj s tým, že ich možno zatkne polícia

Squatterom sa podarilo v Londýne preniknúť do rezidencie ruského oligarchu. Vlastní ju Oleg Deripaska a nachádza sa na námestí Belgrave, informuje The Guardian.

Patrí utečencom, vyhlásili

Sociálnymi sieťami koluje fotografia rezidencie, z ktorej visí ukrajinská vlajka a tiež transparent s nápisom: „Táto nehnuteľnosť bola oslobodená.“

Po tom, čo sa do budovy protestujúci dostali, prehlásili, že odteraz patrí ukrajinským utečencom. Miesta je podľa ich slov dosť, v rezidencii sa nachádza kino aj vínna pivnica. Ruským oligarchom poslali odkaz: „Vy okupujete Ukrajinu, my okupujeme vás.“

Squatteri nemajú v pláne v dome bývať ani spať. Chcú ju okupovať a budú sa pri tom striedať. Dobrovoľníkov preto vyzývajú, aby sa k nim pridali. Na situáciu dozerá priamo na mieste polícia, ktorá je v dome aj v jeho blízkosti.

The Guardian uvádza, že sú zmierení s možnosťou, že ich zatknú. Jeden z protestujúcich uviedol, že je pripravený čeliť dôsledkom za to, čomu sám verí.

Policajti sa dovnútra budovy snažili najprv dostať pomocou rebríka cez balkón. Do cesty si im však sadli squatteri, ktorí im tak prístup zablokovali. Nakoniec zdvihol bezpečnostné zložky žeriav.

Osud majetku je nejasný

Deripaska je 54-ročný priemyselník, ktorý založil hlinikársky koncern Rusal. Ide o spoločnosť, ktorú britská vláda zaradila 10. marca na zoznam subjektov zasiahnutých sankciami pre inváziu ruských jednotiek na Ukrajine. Osud Deripaskovho portfólia v hodnote niekoľkých miliónov libier v Británii zostáva nejasný po tom, čo britská vláda oznámila, že jeho aktíva budú zmrazené.

V nedeľu sa zasa nahnevaní demonštranti v Londýne zhromaždili pred domom, kde býva 26-ročná dcéra údajnej dlhoročnej milenky ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Aktivisti tvrdia, že táto mladá žena – Polina Kovaľovová – ťaží z vplyvu svojho „nevlastného otca“.

Dav ľudí, ktorý sa zhromaždil pred domom, kde Kovaľovová býva, držal plagáty s jej fotografiou a nápisom „Dcéra vojnového zločinca“, čo je odkaz na Lavrovovu rolu v najbližšom kruhu Vladimira Putina. Lavrov totiž v posledných týždňoch urobil množstvo vyhlásení, v ktorých zvalil vinu za ruskú inváziu na Ukrajinu, a minulý týždeň dokonca tvrdil, že Rusko na svojho západného suseda nezaútočilo.

Minulý týždeň britskí poslanci tiež vyzvali, aby Kovaľovová, ktorá si v 21 rokoch kúpila byt v Londýne za 4,4 milióna libier (5,3 milióna eur) bez hypotéky, bola medzi stovkami ľudí sankcionovaných za spojenie s Putinovým režimom.

Polininou matkou je údajne Svetlana Poľakovová (51), s ktorou má Lavrov dlhodobý vzťah. Samotná Poľakovová vlastní v Moskve byt v hodnote päť miliónov libier (takmer šesť miliónov eur). Formálne je Poľakovová zamestnaná na ministerstve zahraničných vecí a Lavrova sprevádzala na mnohých zahraničných cestách.

Podľa protikorupčnej nadácie FBK, vedenej väzneným opozičným lídrom Alexejom Navaľným, na jej zaradenie do oficiálnej delegácie nebol dôvod. Vládnym špeciálom podľa zistení FBK takto Poľakovová cestovala viac ako 60-krát. Tento spôsob dopravy podľa FBK využívala aj Poľakovovej matka i dcéra.

Britská vláda o tom skutočne uvažuje

Britská vláda v pondelok uviedla, že zvažuje ubytovať ukrajinských utečencov v nehnuteľnostiach, ktoré vlastnia sankciovaní ruskí oligarchovia. Vláda tak spravila v období, keď sa chystá predstaviť program na podporu ubytovania Ukrajincov utekajúcich pred vojnou v domovoch obyvateľov Británie, píše agentúra AFP.

Podľa hovorcu britského premiéra Borisa Johnsona sa vláda „zaoberá“ otázkou ubytovania ukrajinských utečencov v domoch ruských oligarchov. Hovorca takto reagoval na otázku novinárov, či Johnson tento návrh podporuje.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid však predtým upozornil, že honosné nehnuteľnosti oligarchov by nemali byť zvažované ako prvá možnosť pre ubytovanie utečencov. Javid varoval, že najskôr je potrebné odstrániť „právne prekážky“.

Agentúra AFP však poukazuje na demonštrantov, ktorí v pondelok vzali veci do vlastných rúk a vlámali sa do londýnskej rezidencie ruského oligarchu Olega Deripasku a obsadili ju.

Sme front osloboditeľov nehnuteľností. Myslím si, že vojnoví utečenci si to zaslúžia, pri najmenšom im to trochu zdvihne náladu,“ uviedol jeden z demonštrantov pre AFP.

Spojené kráľovstvo čelilo kritike pre svoju politiku mierenú na ľudí utekajúcich pred násilím. Krajina totiž prijímala len osoby, ktoré už majú v Británii rodinu, pripomína AFP. Nový vládny program „Domy pre Ukrajinu“, ktorý britská vláda spustila v pondelok, by však mohol umožniť zostať v Británii desiatkam tisícom Ukrajincov bez rodinných väzieb.

Obyvatelia Británie, ktorí sa zaviažu, že na minimálne šesť mesiacov ubytujú utečencov, dostanú od vlády mesačne príspevok 350 libier (418 eur), uviedol britský minister pre bytovú výstavbu, komunity a samosprávu Michael Gove.

Zdroje: The Guardian, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá