Sucho, horúčavy a požiare. Na počasie ako v pekle si musíme začať zvykať
- Hasiči v Európe bojujú s rozsiahlymi požiarmi, ľudia kvôli horúčavám umierajú
- Slovenskí klimatológovia vysvetľujú, prečo si na extrémne teploty treba zvykať
- Hasiči v Európe bojujú s rozsiahlymi požiarmi, ľudia kvôli horúčavám umierajú
- Slovenskí klimatológovia vysvetľujú, prečo si na extrémne teploty treba zvykať
Od mimoriadnych horúčav nás delí jeden deň. Veľmi teplo však je aj dnes. Najvyššia denná teplota sa pohybuje medzi 32 až 37 stupňov Celzia.
Fúkať bude slabý, alebo len mierny premenlivý vietor a meteorológovia nepredpokladajú žiadne zrážky. Už aj na Slovensku sa cítime ako na púšti.
Veľká Británia včera zažila najhorúcejší deň v ich histórii meraní. Horúci vzduch sa v najbližších dňoch dostane zo západnej do strednej a juhovýchodnej Európy.
Horúčavy tak neobídu ani nás a ich vlna bude na mimoriadne až extrémne vysokých hodnotách, približne na úrovni 39 °C, pričom meteorológovia nevylučujú aj vyššie teploty.
Vlna horúčav
Teplotná vlna, ktorá je za rohom, môže byť o čosi znesiteľnejšia ako vlna horúčav, ktorú sme zažili na prelome júna a júla. V tom čase bola totiž vyššia vlhkosť vzduchu a na niektorých miestach bolo aj dusno.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) približuje, že nás v prvých dňoch aktuálnej vlny podobná situácia nečaká. Dusné horúčavy zažijeme až koncom týždňa, a to tiež ojedinele.
https://www.facebook.com/shmu.sk/photos/a.133577960049119/7849790801761091/
Suchý vzduch sa však dokáže ohriať výraznejšie ako vlhký, čím je výraznejší aj rozdiel medzi teplotou vzduchu pri povrchu a vo voľnej atmosfére, čo je aj aktuálny prípad. Vo štvrtok teploty s najvyššou pravdepodobnosťou dosiahnu 39 °C, pričom nie je úplne vylúčené, že aj trochu viac.
Odborníkov extrémne teploty tohto leta neprekvapili. „Prognostické modely už v máji naznačovali, že toto leto bude teplotne silne nadnormálne a suché. Teda nič prekvapujúce, ľudia sa mohli na takéto počasie pripraviť, teplé počasie by malo pokračovať minimálne aj v prvej polovici augusta,“ uviedol pre Startitup klimatológ Pavel Matejovič.
Na Slovensku sú letné teploty toto leto okolo 35 °C už celkom bežné. Treba si to priznať aj s vedomím, že to tak v minulosti nebývalo. Jednoduchá cesta späť však neexistuje: „V budúcnosti sa v lete bude vyskytovať ešte viac teplotných extrémov a vlny horúčav budú dlhšie a intenzívnejšie.“
Trochu iný pohľad priniesol klimatológ Pavol Nejedlík.„Jún bol teplotne nadpriemerný, ale napríklad jún 2019 bol ešte o cca 2 °C teplejší. Na štyridsiatky si zatiaľ na Slovensky zvykať nemusíme. Takáto teplota predstavuje u nás výnimočný extrém.“
„40 stupňová teplota sa na Slovensku za 140 rokov teplotných záznamov vyskytla len raz (2007). Predtým sa najvyššia nameraná teplota 39.8°C vyskytla v roku 1950. Zvykať si však musíme na teploty nad 30°C. Počet dní s takouto teplotou sa v južných oblastiach Slovenska za ostatných 50 rokov znásobil niekoľko krát,“ spresňuje Nejedlík.
Ide o výsledok klimatických zmien?
Je súčasná situácia výsledkom klimatických zmien? Odpoveď je menej jednoznačná, než by sa mohlo zdať. O jednom mimoriadne teplom lete sa nedá povedať, že je dôsledkom klimatickej zmeny.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko ľudí v európskych krajinách už toto leto kvôli horúčavám zomrelo?
- Je súčasná situácia výsledkom klimatických zmien?
- Akú budúcnosť počasia predpovedajú slovenskí klimatológovia?
- Existuje šanca, že toto leto prekonáme slovenský teplotný rekord?
- Dá sa s horúčavami, ktoré zažívame, ešte niečo urobiť?
- Ako budú teploty vyzerať najbližších tridsať rokov?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko