Súd v Slovinsku zlegalizoval homosexuálne manželstvá: Je to zväzok dvoch osôb bez výnimiek
- V Slovinsku v prospech LGBT párov rozhodol Ústavný súd
- S okamžitou platnosťou zlegalizovali aj adopcie detí takýmito dvojicami
- V Slovinsku v prospech LGBT párov rozhodol Ústavný súd
- S okamžitou platnosťou zlegalizovali aj adopcie detí takýmito dvojicami
Ústavný súd v Slovinsku s okamžitou platnosťou zlegalizoval manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ako aj adopcie detí takýmito dvojicami.
Stalo sa tak po tom, ako súd rozhodol, že zákon, na základe ktorého sa môžu zosobášiť len heterosexuálni partneri a páry rovnakého pohlavia si nemôžu adoptovať deti, je v rozpore s ústavou a porušuje zákaz diskriminácie. TASR správu prevzala v piatok od agentúry STA.
Manželstvo je zväzkom dvoch osôb bez výnimiek
Ústavný súd po oznámení rozhodnutia dal Národnému zhromaždeniu šesť mesiacov na to, aby zákon zodpovedajúcim spôsobom upravil. Až do novelizácie zákona je však rozhodnutie súdu platnou právnou úpravou.
Znamená to, že manželstvo je zväzkom dvoch osôb bez ohľadu na pohlavie a osoby rovnakého pohlavia, ktoré uzatvorili tzv. registrované partnerstvo, si môžu spolu adoptovať dieťa za rovnakých podmienok ako manželia.
Súd o tejto veci rozhodoval na základe ústavnej sťažnosti dvoch párov rovnakého pohlavia, ktorí v súvislosti s uzatvorením manželstva a žiadosťou o adopciu neuspeli pred riadnymi súdmi.
V súvislosti s manželstvom súd uviedol, že diskrimináciu párov rovnakého pohlavia „nemožno ospravedlniť tradičným významom manželstva ako zväzku muža a ženy ani osobitnou ochranou rodiny“.
Podľa súdu príslušné rozhodnutie neznižuje dôležitosť tradičného manželstva ako zväzku muža a ženy ani nemení podmienky, za ktorých osoby opačného pohlavia uzatvárajú manželstvo. Znamená to len, že partneri rovnakého pohlavia sa teraz môžu sobášiť rovnako ako heterosexuáli.
Vo Švajčiarsku uzavreli manželstvo prvé páry rovnakého pohlavia
Vo Švajčiarsku pred týždňom (1.7.) uzavreli manželstvo prvé páry rovnakého pohlavia. Za zavedenie tohto práva hlasovalo vo vlaňajšom referende 64,1 percenta Švajčiarov. TASR správu prevzala od agentúry AP.
Na základe výsledkov referenda s názvom Manželstvo pre všetkých, ktoré sa uskutočnilo v septembri 2021, Švajčiarsko povolilo homosexuálnym párom uzatvorenie manželstva, adopciu detí, umelé oplodnenie pre lesbické páry a možnosť požiadať o švajčiarske občianstvo.
Švajčiarsko, ktoré sa podľa AP považuje za pomerne konzervatívnu krajinu, dekriminalizovalo homosexualitu v roku 1942.
Registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia uzákonilo v roku 2007, takýto zväzok však homosexuálnym párom nepovoľoval získanie štátneho občianstva či osvojenia si detí.
Táto krajina s 8,5 miliónmi obyvateľov bola jedným z posledných štátov západnej Európy, ktoré ešte uzatvorenie manželstva pre ľudí z LGBTI komunity nepovolili. Manželstvo dvoch mužov alebo dvoch žien je stále zakázané v Grécku, Taliansku, Andorre, Monaku a San Maríne.
Antigua a Barbuda: Zákaz homosexuálneho pohlavného styku je protiústavný
Najvyšší súd východného Karibiku (ECSC) v noci na stredu rozhodol, že zákon, ktorý na Antigue a Barbude zakazuje homosexuálny pohlavný styk, je protiústavný. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Vo verdikte ECSC, do ktorého jurisdikcie spadá šesť východokaribských štátov, sa uvádza, že „výber partnera je súkromná a osobná záležitosť jednotlivca“.
Podľa súdu tamojší zákon z roku 1995 o sexuálnych trestných činoch porušuje právo na slobodu prejavu a ochranu pred diskrimináciou založenou na pohlavnej orientácii.
Podľa zákona z roku 1995 mohli osoby, ktoré sa previnili homosexuálnym pohlavným stykom, čeliť trestu odňatia slobody až na 15 rokov.
Muž z komunity LGBTI, ktorý žalobu na ESCS podal, tvrdí, že mnohí homosexuáli sa v tomto karibskom regióne obávajú o život. Dodal, že pre svoju orientáciu nemohol vykonávať lekárske povolanie, keďže niektorí pacienti sa ním odmietali dať liečiť.
Mnohí homosexuáli sa tiež stretávajú s nehostinným správaním zdravotníkov, keď sa chcú dať sa otestovať na AIDS alebo začať liečbu.
Podobné zákony, ktoré zakazujú sexuálny styk ľudí rovnakého pohlavia, sú podľa AP v bývalých britských kolóniách v Karibiku pomerne bežným javom.
Súdy v Belize či v Trinidade a Tobagu ich však už vyhlásili za protiústavné a zmeny v ústave sa očakávajú aj na Barbadose, Svätej Lucii či Svätom Krištofovi a Nevise.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: TASR