ŠÚKL šťahuje z obehu viaceré známe lieky

  • ŠÚKL sťahuje z trhu viaceré analgetiká a antibiotiká
  • Dôvodom je zistená prítomnosť nečistoty súvisiacej s výrobným procesom
Pracovníčka v lekárni za pokladňou hľadá v systéme recept.
Ilustračné foto TASR/Pavel Neubauer
  • ŠÚKL sťahuje z trhu viaceré analgetiká a antibiotiká
  • Dôvodom je zistená prítomnosť nečistoty súvisiacej s výrobným procesom

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu viacero šarží liekov, ktoré sú vo forme infúznych roztokov. Ako uvádza ŠÚKL na svojej webovej stránke, ide o viaceré druhy analgetík a antibiotík od držiteľa registrácie B. Braun Melsungen AG z Nemecka.

„Dôvodom stiahnutia predmetných šarží z trhu je zistená prítomnosť nečistoty súvisiaca s výrobným procesom,“ uvádza ŠÚKL.

Lieky stiahnuté z trhu

Lieky sa sťahujú z úrovne distribučných spoločností, zdravotníckych zariadení a lekární.

„Na trhu sú dostupné iné šarže liekov, resp. lieky s rovnakou účinnou látkou od iných výrobcov,“ dodal ŠÚKL.

Prehľad liekov a šarží stiahnutých z trhu:

Amikacin B. Braun 5 mg/ml, sol inf 10 x 100 ml/500 mg (fľ. LDPE) – šarža č. 21013404 21036403 22243413

Gentamicin B. Braun 3 mg/ml infúzny roztok, sol inf 20 x 80 ml/240 mg (fľ. LDPE) – šarža č. 21426402 22037416

Ibuprofen B. Braun 600 mg, sol inf 10 x 600 mg/100 ml (fľ. LDPE) – šarža č. 21035403 21206403 22135409

Ibuprofen B. Braun 400 mg, sol inf 10 x 400 mg/100 ml (fľ. LDPE) – šarža č. 21265403 21434403 22133403

Metronidazol B. Braun 5 mg/ml, sol inf 20 x 100 ml/500 mg (fľ. PE) – šarža č. 21064402

Ilegálny reexport liekov

ŠÚKL nedávno okrem iného potvrdil aj nelegálny reexport liekov v ďalších 12 lekárňach na Slovensku. Celkovo je tak podľa doterajších zistení úradu do nelegálneho vývozu zapojených 29 lekární, ktoré vyviezli lieky za vyše sedem miliónov eur. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová.

„K pôvodným 17 lekárňam, ktoré sa podieľali na nelegálnom reexporte liekov, podľa zistení štátneho ústavu pribudlo ďalších 12. Navýšila sa aj suma vyvezených liekov, ktorá presiahla sedem miliónov eur,“ uviedla Matiašová.

Vo zvýšenej miere sa aj naďalej vyvážali najmä cytostatiká, imunosupresíva, imunoglobulíny či antidepresíva.

„Všetky tieto lieky spája vysoká cena. Väčšinou ide o biologické lieky, pri ktorých je výroba drahšia, a tým aj cena v zahraničí vyššia ako u nás,“ vysvetlil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček.

Ozrejmil, že zatiaľ bola 17 lekárňam navrhnutá pokuta vo výške 50 000 eur, pre ostatné však môže byť vyššia.

„V predchádzajúcich prevádzkach bola táto suma primeraná objemu ilegálneho reexportu, s mierou tejto činnosti sa však primerane navýši aj výška pokuty tak, aby bola dostatočne odstrašujúca,“ vysvetlil.

Pre aktuálne prebiehajúce vyšetrovanie podľa jeho slov nemožno poskytnúť bližšie informácie. Prípadom sa zaoberá aj Krajská prokuratúra Banská Bystrica.

Zodpovedné užívanie liekov

Riziko otráv liekmi u detí je vyššie v lete. ŠÚKL preto apeluje na ich skladovanie na bezpečnom mieste mimo dosahu detí.

„Najmenší majú cez prázdniny veľa voľného času, ktorý trávia napríklad skúmaním rôznych zákutí v domácnosti. Uistite sa preto, že vaša domáca lekárnička je odložená na bezpečnom mieste, kde na ňu nemajú dosah,“ priblížil.

lieky
zdroj: Unsplash/Brett Jordan

Lieky sa podľa ŠÚKL nemajú skladovať na miestach v blízkosti potravín alebo sladkostí. „So staršími deťmi hovorte o zodpovednom užívaní liekov,“ odporučil.

V prípade podozrenia na otravu liekmi treba podľa neho okamžite kontaktovať pohotovostnú záchrannú službu na čísle 155 alebo 112, prípadne sa obrátiť na Národné toxikologické informačné centrum.

Ponuky na „lieky zadarmo“

Ako sme ťa informovali, sociálne siete zaplavili ponuky na „lieky zadarmo“. Stránka slovenskej polície Hoaxy a podvody však pred takýmito lákavými ponukami varuje, ide totiž o podvod. Predajcovia ponúkajú neregistrované a nelegálne lieky, ktoré na slovenskom trhu nemajú čo hľadať. 

Predmetom kontroly českého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) v spolupráci so zahraničnými liekovými agentúrami sú internetové stránky s nelegálnymi ponukami neschválených liekov.

Internet poskytuje predajcom veľkú anonymitu, čo znamená, že nie je možné odhaliť a odstrániť všetky takéto ponuky. Preto sa Štátny ústav pre kontrolu liečiv rozhodol informovať verejnosť o týchto webových stránkach a varovať pred nákupom nelegálnych liekov.

Zdroje: ŠÚKL, Archív SIU, FB/Hoaxy a podvody, SÚKL

Najnovšie videá

Trendové videá