ŠÚKL sťahuje z pultov liek, ktorý užívajú tisícky Slovákov. Predstavuje bezpečnostné riziko pre zdravie

  • ŠÚKL sťahuje z predaja liek na cukrovku
  • Našla sa nezhoda v obale a obsahu krabičky
  • Cukrovkou trpia tisíce Slovákov, môžeš jej však predísť
cukrovka, lekáreň
Ilustračný obrázok TASR/ Ivan Majerský, Freepik/ @ krakenimages.com
  • ŠÚKL sťahuje z predaja liek na cukrovku
  • Našla sa nezhoda v obale a obsahu krabičky
  • Cukrovkou trpia tisíce Slovákov, môžeš jej však predísť

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje zo slovenských predajní liek na liečbu cukrovky, ktorou trpí 1 z 10 ľudí na celom svete. Choroba je navyše hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov či mŕtvice. 

Chyba v obale 

Konkrétne ide o stiahnutie lieku s názvom Metfogamma 500 tbl flm 120×500 mg (blis.PVC/Al), kód ŠÚKL 33922, šarža 307122. Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární, zdravotníckych zariadení a pacientov, informuje o tom ŠÚKL skrz tlačovú správu. 

Ako sa píše v tlačovej správe, dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku Metfogamma 500 tbl flm 120×500 mg (blis.PVC/Al) z trhu je nesúlad v označení vonkajšieho a vnútorného obalu lieku. Presnejšie, 500 mg tablety v blistri sú zabalené vo vonkajšom obale s označením 850 mg. Tento nedostatok v kvalite lieku predstavuje možné bezpečnostné riziko pre zdravie pacientov.

„Pacientov, ktorí majú balenie uvedenej šarže lieku, žiadame, aby tieto balenia, aj v prípade, že sú už otvorené, vrátili preferenčne do lekárne, v ktorej bol liek vydaný. Pokiaľ to nie je možné, pacienti môžu liek vrátiť do hociktorej inej lekárne. Pacientom, ktorým bolo vydané balenie lieku zo šarže 307122, bude v lekárni vydané balenie z inej šarže,“ priblížila hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová.

ŠÚKL taktiež informuje, že po stiahnutí dotknutej šarže lieku Metfogamma 500 sú na trhu dostupné ďalšie šarže, u ktorých tento problém nebol zistený. Dostupné sú však aj náhrady lieku s rovnakým liečivom a terapeutickými indikáciami.

Lieči sa ním cukrovka

Metfogamma 500 sa používa na liečbu Diabetes mellitus 2. typu u dospelých a detí vo veku od 10 rokov. Presnejšie sa používa u pacientov, u ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačia na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi, taktiež sa predpisuje najmä pacientom s nadváhou. 

Ku koncu roku 2022 bolo podľa štatistík zverejnených NCZI v starostlivosti diabetologických ambulancií 349 595 Slovákov. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, diabetes mellitus 2. typu bol v zastúpení až 91,3 % prípadov. Navyše ju v roku 2022 lekári novodiagnostikovali až u 22 704 osôb. 

Ako sa cukrovke vyhnúť? 

Pred vznikom cukrovky ochráni človeka najmä zdravá životospráva. Teda zdravá a pestrá strava, dostatok pohybu a hlavne udržovanie si optimálnej telesnej váhy. Na vznik diabetes mellitus má vplyv viacero faktorov. UVZSR medzi tieto faktory radí rodinnú anamnézu diabetu, nadváhu, nesprávne stravovacie návyky (nevhodné zloženie stravy a jej nadmerné množstvo), fyzickú nečinnosť a sedavý životný štýl. 

Vplyv na vznik cukrovky má aj zvyšujúci sa vek jednotlivca, vysoký krvný tlak, porucha glukózovej tolerancie. Taktiež aj história gestačného diabetu (tehotenskej cukrovky) a nevhodná výživa počas tehotenstva. 

Čo sa týka fyzickej aktivity, Úrad verejného zdravia SR odporúča najmenej 150 minút aeróbneho cvičenia strednej intenzity počas týždňa. Napríklad chôdzu, jogging, plávanie alebo jazdu na bicykli týždenne.

Môžeš si zacvičiť naraz alebo si pohyb rozdelíš do viacerých dní. Taktiež je vhodným cvičením aj silový tréning. Využitím závaží alebo odporových pásov môže človek zvýšiť svalovú hmotu a zároveň zlepšiť citlivosť na inzulín a kontrolu glukózy.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: UVZRS, TS

Najnovšie videá

Trendové videá