ŠÚKL sťahuje zo slovenského trhu dôležitý liek. Bola v ňom vážna nečistota, takto získaš náhradu

  • ŠÚKL sťahuje z trhu dôležitý liek
  • Ide o tabletky, ktorými sa liečia vážne problémy
Cinacalcet Reddy, hyperparatyreóza, lieky
Hyperparatyreóza, lieky Wikimedia Commons/scientificanimations.com, Archív Canva
  • ŠÚKL sťahuje z trhu dôležitý liek
  • Ide o tabletky, ktorými sa liečia vážne problémy

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z predaja dôležitý liek. Cinacalcet Reddy sa viaže na lekársky predpis a slúži na liečbu problémov s orgánmi nazývanými prištítne alebo odborne paratyreoidné žľazy. Pri pacientoch so závažnými problémami s obličkami, ktorí potrebujú dialýzu na odstránenie odpadových látok z krvi, slúži na liečbu sekundárnej hyperparatyreózy.

Taktiež ale znižuje vysoké hladiny vápnika v krvi, a to aj u pacientov s rakovinou prištítnej žľazy, píše ADC. Užívajú ho tí, u ktorých odstránenie žľazy nie je možné. ŠÚKL však jednu zo šarží Cinacalcet Reddy sťahuje z trhu, oznamuje na svojom webe.

Konkrétne ide o „Cinacalcet Reddy 30 mg filmom obalené tablety, tbl flm 28×30 mg, kód ŠÚKL: 8929D“. Platí to pri šarži s číslom B2203639 a exspiráciou 07/2025. Musí sa stiahnuť z úrovne distribučných spoločností, lekární, ako aj zdravotníckych zariadení.

Deje sa tak pre nedostatky v kvalite lieku. ŠÚKL hlási, že sa v ňom objavila nitrózoamínová nečistota a presahovala povolený limit. Ak sa človek vystavuje vysokým hladinám nitrózoamínov dlhodobo, môže sa zvyšovať riziko nádorových ochorení. V istom množstve sa nachádzajú aj vo vode či potravinách, napríklad v konzervovanom či grilovanom mäse, zelenine a mliečnych výrobkoch.

Odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv podotýkajú, že stiahnutie lieku by nemalo ovplyvniť liečbu pacientov. Na trhu totiž máme aj ďalšie lieky s obsahom rovnakého liečiva. Rozhodnutie o vhodnej liečbe musí ale stanoviť príslušný lekár.

Sekundárna hyperparatyreóza

Ide o označenie pre chorobne zmenený stav tvorby hormónu prištítnych teliesok zvaného parathormónu. Ako píše Zdravoteka, ide o kľúčový hormón regulácii rovnováhy vápnika a fosforu, teda minerálov v našom tele.

V tomto prípade poznáme ochorenie hypoparatyreóza. Pri ňom telo produkuje príliš nízke hladiny parathormónu, a teda sa v našej krvi vyskytujú aj nízke hladiny vápnika a zvýšené hladiny fosforu.

Naopak hyperparatyreóza spôsobuje produkciu príliš vysokého množstva tohto hormónu. V krvi vtedy máme príliš veľa vápnika, znižuje sa hustota našich kostí, a to vedie k osteoporóze a vysokému obsahu vápnika v moči. Vytvárajú sa vtedy močové kamene.

V máji ŠÚKL stiahol liek na cukrovku

Ako sme ťa už informovali v tomto článku, v polovici mája experti rozhodli o stiahnutí lieku s názvom Metfogamma. Šlo o jej balenie s označením „500 tbl flm 120×500 mg (blis.PVC/Al)“. Týkalo sa to konkrétne liekov s kódom ŠÚKL 33922, šarža 307122“. 

Dialo sa tak pre nesúlad v označení vonkajšieho a vnútorného obalu lieku. Tablety 500 mg boli zabalené vo vonkajšom obale s označením 850 mg. Šlo o nedostatok v kvalite lieku, ktorý môže predstavovať možné bezpečnostné riziko pre zdravie pacientov.

Ide pritom o liek využívaný na liečbu cukrovky Diabetes mellitus 2. typu u dospelých a detí vo veku od 10 rokov. Slúži pre tých, ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačia na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Predpisuje sa tiež pacientom s nadváhou. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: ŠÚKL, ADC, Zdravoteka, Bratislava regióny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá