ŠÚKL vyvracia mýty o neplodnosti spojenej s očkovaním. Pribudlo 977 nových prípadov a ďalšie úmrtia

  • Za uplynulý deň pribudlo 977 nových prípadov koronavírusu
  • Počet úmrtí sa zvýšil o 8
459d0a5b (3)
  • Za uplynulý deň pribudlo 977 nových prípadov koronavírusu
  • Počet úmrtí sa zvýšil o 8

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 977 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, informuje NCZI. Včera bolo ukončených 7 308 RT-PCR vyšetrení. Pribudlo ďalších 8 úmrtí a hospitalizovaných je 606 ľudí, 10 z nich pribudlo včera. 

Antigénových testov bolo vykonaných 9 350 a zaznamenali 310 pozitívnych. Zaočkovať sa dalo ďalších 588 Slovákov. 

O plodnosť neprídeš

Krátko po tom, čo sa na Slovensku začalo očkovať, sa začali vynárať  rôzne teórie o vedľajších účinkoch. Jedna z nich hovorila aj o tom, že po očkovaní stratí človek plodnosť. Ide o teóriu, ktorej uverilo dosť veľa ľudí a kvôli ktorej dosť veľa ľudí očkovanie odmieta.

Ako uvádza ŠÚKL, vakcíny proti Covid-19 nemajú na plodnosť žiaden vplyv. Informuje o tom TA3. Ústav dokonca odporúča očkovanie aj ženám, ktoré v blízkej budúcnosti plánujú otehotnieť. 

zdroj: SITA/AP, Elias Funez

Odborníci sa pozreli aj na poruchy menštruačného cyklu, ktorými si po očkovaní prešla nejedná žena. Ako však uvádzajú, ide o jeden z nežiadúcich účinkov aj iných vakcín, napríklad vakcíny proti HPV. „Z 8547 hlásení podozrení na nežiaduce účinky v súvislosti s očkovaním na prevenciu Covid-19 sa 155 týka porúch menštruácie,“ konkretizujú odborníci. 

Ženy by mali myslieť aj na to, že na menštruáciu vplýva niekoľko faktorov. Môže to byť napríklad stres, únava, zmena životného štýlu alebo dokonca vírusové ochorenie vrátane koronavírusu. ŠÚKL podotýka, že ide o faktory, ktoré nás dokážu potrápiť najmä počas pandémie. 

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Ako je to s mužmi?

Zatiaľ čo koronavírus podľa viacerých štúdií spermie poškodzuje, vakcíny zjavne nie. „Keď si uvedomíme, že tu máme výskum, podľa ktorého COVID-19 poškodzuje spermie u 25 až 30 % prípadov, je jasné, že muži, ktorí chcú mať dieťa, by sa mali nechať očkovať,“ tvrdí lekárka Myriam Safraiová, ktorej špecializáciou je práve liečenie neplodnosti.

Lekárka svoj výskum vykonala, aby vyvrátila fámy o tom, že vakcíny znižujú fertilitu. Na ich základe niektorí ľudia s očkovaním váhajú. Zistila dokonca, že zatiaľ čo v bežnej populácii je očkovaných vyše 70 % mužov, medzi pacientmi liečiacimi sa na neplodnosť je to ale len 58 %, uvádza Seznam správy.

Lekárka u 72 mužov pozorovala, ako sa líšia spermie odobrané pred očkovaním a po ňom. Výsledky však ukázali, že vakcína v žiadnom prípade plodnosť neovplyvňuje.

ockovanie, pandemia
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Safraiová zdôraznila, že jej štúdia skúma širokú paletu mužov s rôznou kvalitou i počtom spermií. Kým muži s normálnym spermiami nie sú hoaxami tak zasiahnutí, tí, ktorí majú problémy, majú väčšiu tendenciu týmto falošným správam veriť.

Izraelské úrady tak vyzývajú ženy, ktoré chcú otehotnieť, aby sa kvôli dobrému priebehu tehotenstva zaočkovali, a rovnako tak mužov, ktorým zasa vakcíny ochráni ich spermie.

 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TA3, Seznam Zprávy

Najnovšie videá

Trendové videá